Moldavská desiatka

Na úvod sa chcem všetkým bežcom a bežkyniam, ktorí sa dňa 20. septembra zúčastnili Moldavskej desiatky veľmi pekne poďakovať za ich účasť a za skvelé výkony, ktoré podali na náročnej lesnej trati. Všetci ste skvelý a dúfam, že ste boli s týmto pretekom spokojní.

Škoda, že na záver nám počasie nedoprialo a samotné vyhodnotenie sa časovo predĺžilo kvôli dažďu. Týmto sa Vám všetkým ospravedlňujem a aj touto formou Vám chcem opísať tento pretek a jeho priebeh.

Tak ako bolo už v úvode spomenuté dňa 20. septembra, sa v Moldave nad Bodvou, konal

3. ročník bežeckých pretekov pod názvom: Moldavská desiatka. Tento pretek organizoval Športový Klub Bodva ( ŠK Bodva ) a bol súčasťou športového víkendu pod názvom: ŠK Bodva športové dni Moldava 2014. Tým pádom patrila sobota športu a to cyklistom, volejbalistom, ale predovšetkým milovníkom behu, ktorí sa postavili na štart Moldavskej desiatky. Celkovo sa na štartovaciu čiaru postavilo 42 bežcov z toho 33 mužov a 9 žien. Počasie bolo počas behu priam ideálne. Pre informáciu bežcom, ktorí na danom preteku štartovali po prvý krát respektíve tí, čo sa v budúcnosti plánujú na tomto preteku zúčastniť, prinášam krátky opis preteku a trate. Nakoľko je v dnešnej dobe behov po asfalte neúrekom, zrodil sa nápad spraviť nejaký iný a to výnimočný beh. Kto miluje prírodu napadne  ho jediný nápad a to, beh v prírode bez asfaltu a betónu na čerstvom vzduchu. Okolie Moldavy má krásne lesy a tak sa v hlave zrodil nápad spraviť pretek v prírode po turistickom chodníku. Zvolil sa smer na vyvieračku a kaplnku sv. Ladislava na Jasovskú planinu. Štartovalo sa v športovom areáli Aréna šport centrum v smere okolo Židovského cintorína a po 500 m museli bežci zvládnuť prvý strmí kopec na kaplnku sv. Róchu, okolo ktorej bežci prebehli a pokračovali v smere napojenia sa na zelené turistické značenie. Celková dĺžka trasy bola 10,6 km s obrátkou na 5,3 km pri kaplnke sv. Ladislava, ktorú bežci museli obehnúť. Prevýšenie bolo cca 300m a tak pretekári mali čo robiť a museli siahnuť na dno svojich síl. Všetci pretekári však danú trasu zvládli a dobehli do cieľa. Najmladší účastník bol Martin Gaňo z Bardejova, ktorý vekom 16 rokov obsadil prvé miesto a stal sa aj celkovým víťazom preteku. Najstarším účastníkom bol ostrieľaný bežec z Moldavy nad Bodvou 67 ročný Július Butella, ktorý obsadil 3. miesto vo svojej kategórii. Tento pretek bol vytvorený hlavne pre amatérskych a rekreačných bežcov, ktorý si chcú užiť behanie a mať z neho aj krásne spomienky a pohľady. Dúfam, že toto všetko bežcom táto trať priniesla. Ceny pre víťazov neboli finančné odmeny, ale len vecné ceny a to pohár a medaila. Víťazi obdržali netradičné drevené medaile so symbolom kaplnky sv. Ladislava okolo ktorej sa beh konal. Verím, že nielen víťazi budú spomínať na tento pretek, ale aj ostatní zúčastnení na ktorých sa o rok opäť tešíme. Budúci rok pretek posúvame o týždeň skôr a to na sobotu 12. septembra 2015 z dôvodu vyhovenia a zosúladenia okolitých bežeckých súťaží.

Ak by mal niekto záujem si ešte tento rok v Moldave zabehať, tak má možnosť už v mesiaci december. Organizujeme 3. ročník Vianočného behu ulicami Moldavy nad Bodvou v dĺžke

9 km pre mužov aj ženy. Tento beh je rovnako ako aj Moldavská desiatka,  smerovaný pre amatérskych a rekreačných bežcov, ktorí sa uspokoja aj s vecnými cenami. Vítaný sú však aj profesionáli, ktorí sa uspokoja aj s vecnými cenami. Viac informácii nájdete na našej domovskej stránke klubu: www.skbodva.sk