Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem hlásí rekordy, na severu Čech se běželo pod hodinu

Ústí nad Labem – město rekordů. Takovým přívlastkem se může od nynějška chlubit Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem. Doposud se ještě nikdy při závodě RunCzech běžecké ligy nestalo, aby padly všechny čtyři nejlepší časy.

Poprvé právě až dnes v Ústí, kdy historické maximum zlomili nejrychlejší muž, žena, Čech i Češka. A čas 59:14 obhájce loňského triumfu Barseliuse Kipyega navíc znamená druhý nejrychlejší půlmaraton letošních světových tabulek, svoje vlastní ústecké maximum keňský reprezentant vylepšil o jednu vteřinu. O více než minutu posunula rekord závodu reprezentantka Bahrajnu Violah Jepchumba (když doběhla v čase 1:06:06) i nejrychlejší Čech Jiří Homoláč (1:04:33). Člence RunCzech Racing týmu Evě Vrabcové-Nývltové sice nevyšel ohlášený útok na české půlmaratonské maximum všech dob, i tak její vynikající čas 1:11:22 znamená vylepšení ústeckého maxima o téměř padesát vteřin.

Pro rychlý závod nahrávalo v Ústí nad Labem jak silné startovní pole, tak ideální běžecké počasí. Na startovní čáře panovalo bezvětří, teploměr hlásil asi dvanáct stupňů. V týdnu před závodem počasí vypadalo všelijak, ale nakonec jsme my a především běžci zase jednou měli štěstí. Lepší rozloučení s letošní sezónou snad ani být nemohlo, usmívá se prezident RunCzech běžecké ligy Carlo Capalbo a dodává: výsledky všech elitních běžců jsou naprosto fenomenální, něco takového jsme tu ještě neměli. Čas pod hodinu a celkem čtyři rekordy závodu, to snad ani nepotřebuje komentář.“

Souboj nejrychlejších mužů nabídl strhující podívanou. Loňský vítěz Barselius Kipyego o svém vítězství rozhodl v poslední čtvrtině závodu, když se odpoutal od svých pronásledovatelů a mohutným finišem si doběhl pro vteřinové vylepšení vlastního rekordu závodu a osobního maxima. Závod jsem si maximálně užil. Běželo se mi krásně, bylo skvělé počasí a vše mi vyšlo přesně podle plánu. V cílové rovince jsem už viděl na časomíru a dobře jsem věděl, jak rychle musím běžet. Jsem rád, že to vyšlo tak, jak mělo,“ popisoval v cíli vítěz. Za ním do cíle na druhém místě v novém osobním rekordu 59:22 doběhl člen RunCzech Racing týmu Josphat Kimutai Tanui a na třetí příčce rovněž v osobním rekordu reprezentant Tanzánie Ismail Juma (59:30). Skvělý výsledek si připsal také Yuta Shitara, ten si s časem 1:00:17 doběhl pro nový japonský rekord.

Spokojená byla v cíli rovněž nejrychlejší žena Violah Jepchumba. Reprezentantka Bahrajnu letos běhá naprosto fantasticky a pravidelně se umisťuje na stupních vítězů, ale vítězství ji letos až do dneška unikalo. „Jsem strašně ráda, že to dneska konečně vyšlo a podařilo se mi vyhrát. Když vyhrajete, a navíc v novém rekordu závodu, nejde být nespokojený,“ usmívala se vítězka, ta si pro první místo doběhla časem 1:06:06, což znamená vylepšení dosavadního maxima závodu o minutu a jedenáct vteřin. Pro nový osobní rekord a druhé místo si s časem 1:07:22 doběhla Nancy Jepkosgei Kiprop, o vteřinu později doběhla Lucy Cheruiyot (1:07:23), také v osobním maximu.

Ani český vítěz neodjede z Ústí nad Labem mrzutý. Jiří Homoláč s časem 1:04:33 obhájil svoje loňské prvenství a svůj vlastní rekord závodu vylepšil o minutu a osm vteřin. „Musím říct, že jsem naprosto spokojený, znamená to můj třetí nejrychlejší půlmaraton vůbec. Všechno v přípravě jde dobře a doufám, že za šest týdnů na maratonu předvedu nějaký pořádný výkon,“ doufá český vítěz, který měl v cíli dost sil na pár kliků. „Fotograf na včerejší tiskové konferenci mě vyhecoval, že kliky v cíli byly loni super, takže jsem mu slíbil, že když vyhraju, udělám je znova,“ uculoval se Homoláč. Za ním si díky výkonu 1:06:04 pro sezónní maximum a druhé místo doběhl Vít Pavlišta, bronz vybojoval Petr Pechek (1:07:14).

Eva Vrabcová-Nývltová vstupovala do závodu s velkými ambicemi, když dopředu ohlásila útok na české půlmaratonské maximum Aleny Peterkové. To ji nakonec o dvacet vteřin nevyšlo, ale i tak znamená čas 1:11:22 vylepšení jejího vlastního českého maxima v Ústí téměř o padesát vteřin a druhý nejrychlejší půlmaraton v kariéře. „Prvních deset kilometrů bylo fantastických a úplně na pohodu, byla jsem přesvědčená, že rekord padne. Na desítce ale bohužel odpadl vodič. Já jsem sice doběhla Keňanku, ale ta moc nechtěla spolupracovat a já už neměla síly na finiš. Dnešní výkon je pro mě velká motivace, šla jsem to vlastně z odpočinku,“ zmínila Eva Vrabcová-Nývltová. Na stupních vítězů ji doplnily Radka Hanzlová (1:17:16) a Tereza Ďurdiaková (1:17:51), obě v novém osobním maximu.

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem přilákal celkem 3 700 vytrvalců ze 39 zemí světa, dm rodinného běhu ze zúčastnilo 3000 běžců.

Zdroj: RunCzech