Máte už natrénované na RED BULL 400?

Lukas-Wagneter-Red-Bull-Content-Pool_TITLE

Pokiaľ áno, tak sa môžete dostať až na svetový šampionát Red Bull 400 do rakúskeho Bischofshofenu. Ak by ste ešte predsa len trocha potrebovali doladiť formu, alebo idete do tejto výzvy po prvý raz, tak máme pre vás pár cenných tipov a odporučení od šampiónov Katky Lovrantovej a Tomáša Čelka.

Najskôr registrácia

Prvým a zásadným krokom ako sa dostať na Red Bull 400 na Štrbskom Plese je registrácia. Ešte stále je otvorená, ale miesta sa rýchlo rozchytávajú. Tak radšej neváhajte! Súťažiť môžete ako jednotlivci v ženskej alebo mužskej kategórii. Trať si však môžete aj rozkúskovať na príjemnejšie 100-metrové úseky a odbehnúť si štafetu. TU nájdete registráciu.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Slider_Widget“][/siteorigin_widget]

Potom tréning a príprava

Keď máte úspešnú registráciu za sebou, začnite sa sústreďovať na prípravu a tréning. Nechajte si poradiť od špecialistov na extrémne výbehy, ktorí majú pár „štyristoviek“ za sebou. Katka Lovrantová má na konte niekoľko pódiových umiestnení a minulý rok skončila na Majstrovstvách sveta Red Bull 400 na druhom mieste. To všetko aj napriek tomu, že má strach z výšok. Určite odporúča kompresné podkolienky, obuv s členitou podrážkou a v rámci prípravy aj výbehy po schodoch. Tomáš Čelko je niekoľkonásobným víťazom Red Bull 400. Odporúča nevzdávať sa pri tréningu, pretože ten robí majstrov. Okrem behu sa oplatí do prípravy zaradiť aj výpady, drepy a bicykel. V deň D treba zvoliť malé kroky a pomáhať si rukami. A zaťať zuby! Prečítajte si viac tipov od Katky a Tomáša ako sa pripraviť na tréning a ako na úspešný výbeh v deň pretekov.

Na záver aj majstrovstvá sveta

Red Bull 400 bude na Slovensku po prvý raz. Výzva je jasná – zdolanie skokanského mostíka K120 na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. V sobotu 11. augusta 2018 si na Red Bull 400 môžu sily zmerať amatéri aj profesionáli. Štyristometrová trať so 75% prevýšením bude rozdelená na dve časti. V eliminácii prebehnú rozbehy iba po zlom kopca (pod odrazovú hranu mostíka) a finálové behy sa už pobežia na celú vzdialenosť. Víťazi v mužskej a ženskej kategórii postúpia z prvého miesta na Majstrovstvá sveta Red Bull 400. Tie budú 25. augusta 2018 v rakúskom Bischofshofene.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Čo je to RED BULL 400

Red Bull 400 je svetovou sériou vyčerpávajúcich výbehov na strmých skokanských mostíkoch, ktoré sa v letnom období nevyužívajú. Lokality, v ktorých sa preteky organizujú, podliehajú jedinému pravidlu – „štyristovka“ sa môže uskutočniť iba na kopcoch určených k zoskokom na lyžiach alebo na samotných výškových skokanských mostíkoch. Štyri roky po sebe sa najbližšie k Slovensku schádzali bežci a nadšenci tejto série v českom Harrachove. Tento rok sa podarilo preteky priniesť aj do Vysokých Tatier.

Myšlienka využitia letných opustených skokanských mostíkov napadla v roku 2011 Rakúšanovi Andreasovi Bergerovi. Výzva bola jasná, behom čo najrýchlejšie prekonať klasickú atletickú 400 metrovú vzdialenosť na netradičnej trati skokanského mostíka. Od konca dopadu až po rozjazdovú lávku, s maximálnym uhlom sklonu 37 stupňov (75% prevýšenie). Red Bull 400 sa tak stal najkratším a najextrémnejším globálnym 400 metrovým behom. Séria sa rozšírila do celého sveta a tento rok sa zapojilo rekordných 17 krajín. Okrem Slovenska sa beží aj v Kanade, Japonsku, Švajčiarsku, Nórsku či Poľsku.