Maratónska superstar Ingrid Kristiansen mieri do Košíc

Ingrid Kristiansen

V projekte Po stopách maratónskych legiend je v tomto roku pocta venovaná Ingrid Kristiansen, jednej z najlepších bežkýň svetovej histórie, ktorá navštívi v októbri Košice ako čestný hosť  MMM.

Ingrid Kristiansen ako prvá atlétka v histórii dokázala získať titul majsterky sveta na všetkých povrchoch, teda na dráhe, ceste i v krose a slávu jej prinieslo i prekonávanie svetových rekordov a triumfy na veľkých maratónoch sveta.

Ingrid Kristiansen

Ako prvá atlétka v histórii dokázala získať titul majsterky sveta na všetkých povrchoch, teda na dráhe, ceste i v krose a slávu jej prinieslo i prekonávanie svetových rekordov a triumfy na veľkých maratónoch sveta.

Rekord z Londýna po 13 rokov

Bola prvou ženou, ktorá zabehla 5 000 metrov v čase pod 15 minút a jej čas 2:21:06 z Londýna 1985 bol neprekonaný dlhých 13 rokov. Práve v Londýne sa stala takmer nesmrteľnou, keď maratón nad Temžou dobyla celkom štyrikrát (1984, 1985,1986, 1988) a triumfovať dokázala i v Bostone (1985, 1988), Chicagu (1986) a New Yorku (1989). Za najväčší úspech jej dráhovej kariérymôžme považovať zlatú medailu a titul majsterky sveta v behu na 10 000 metrov z Ríma v roku 1987.

Prestížna štafeta priamo na trati MMM

Pod gesciou a menom tejto legendárnej atlétky sa už rozbehli prvé kvalifikačné kolá v regiónoch východného Slovenska, aby tí najlepší súťažili 6. októbra v prestížnej štafete 42 x 1 km priamo na trati MMM. Študenti stredných škôl z celého košického kraja, ktorý je jedným z patrónov štafety, dostanú k svojmu snaženiu unikátny bonbónik.

Posledný a  spoločne absolvovaný úsek na preplnenej Hlavnej ulici si zabehnú  bok po boku i so slávnou Ingrid. Jej cesta a príchod do Košíc súvisí i s ďalším významným faktom. Práve v nedeľu 6. októbra spoznáme jubilejnú 40. víťazku MMM.  A aj pre ňu bude dozaista cťou prijať gratuláciu z rúk legendy svetového maratónu.

Magna

Rozbehaná Magna

V portfóliu partnerov MMM nebude ani v tomto roku chýbať spoločnosť Magna, ktorá je jedným z TOP3 dodávateľov automobilových komponentov na svete. Naša spolupráca, podpora a partnerstvo s výrobným závodom sídliacim v priemyselnom parku Kechnec, v blízkostí Košíc, pretrváva už roky. Aj preto je Magna garantom štafety, ktorá v programe MMM nesie názov Magna 4 x ¼ Maratón.

To, že firma podporou najstaršieho maratónu v Európe žije naplno každý rok potvrdzuje i fakt, že vlani sa na štartovú čiaru postavilo približne 200 zamestnancov Magny a ich rodinných príslušníkov, a maratón si tak užili naplno aj z pozície športovcov. Všetko nasvedčuje tomu, že i v roku 2019 bude tím Magna na trati MMM iba ťažko prehliadnuteľný.

Môj prvý maratón

Rozhodol televízor

Už neodmysliteľnou súčasťou MMM je aj motivačný program Môj prvý maratón, vďaka ktorému stovky nováčikov odhodia obavy a okúsia slasti a útrapy kráľovskej bežeckej disciplíny. I v tomto roku sú odozvy na hodenú rukavicu viac než zaujímavé,  a tak je z čoho vyberať i pri predstavovaní vybraných protagonistov tejto zostavy premiérových bežcov.

Začneme človekom, ktorý sa riadi heslom „Nikdy nie je neskoro” Lebo toto si zrejme povedal aj najstarší z našich novicov, Ján Andris z Dolného Kubína. Na svoju premiéru si počkal do veku 56 rokov, čo je iba ďalším z dôkazov toho, že na športové aktivity a zdolávanie výziev sa priestor dá nájsť skutočne temer vždy. A čo rozhodlo? Impulzom bol pre neho vlaňajší priamy televízny prenos, po ktorom sa definitívne rozhodol, že zabehnúť maratón v Košiciach bude jeho najbližšou životnou métou.

Demissie Wolde

Afričania víťazia v Košiciach už viac ako 50 rokov

V našej historickej rubrike sa vrátime do jesene roku 1969. V nedeľu 5. októbra v nevľúdnom počasí, ktoré však nemohlo odradiť stovku elitných bežcov, zaznel o jednej popoludní výstrel štartéra aby symbolicky otvoril pretekárom ulice mesta, už tradične  husto lemované neodraditeľnými divákmi.

Tempo začal udávať Maďar Gyula Tóth, víťaz z roku 1966, ktorý však zjavne precenil sily, keď v druhej polovici pretekov výrazne spomalil  a dobehol napokon až na desiatom mieste. Preteky rozhodla prevaha  Etiópčanov. Okrem favorizovaného Demisssie Woldeho bol v poli aj jeho krajan Medhin a ich spolupráca a časté zmeny tempa napokon vedúcu skupinu dokonale roztrhali. Ukázalo sa, že táto taktika najviac sedela práve Woldemu, ktorý si vychutnal víťazstvo v čase 2:15:37  s náskokom temer 2 minút  a potvrdil tak, že bol i vďaka svojmu 10. miestu z olympiády v Tokiu právom radený medzi najväčších adeptov na konečné prvenstvo.

Treba dodať, že svoj víťazný čas z Košíc už počas kariéry nikdy neprekonal, hoc sa o to pokúšal okrem iného aj na ďalšej olympiáde v Mníchove v roku 1972. Tu ho s cieľovým časom 2:20:44 rozhodcovia klasifikovali na konečnom 18. mieste.