Malé obzretie sa za Bežeckým diamantom 2012

Celý mesiac marec bežala na „starej“ Bežeckej stránke ( www.beh.szm.sk ) anketa Bežecký diamant 2012, v ktorej mali priaznivci behu zvoliť najlepšie Slovenské bežecké podujatia v troch kategóriách.

Hlasovanie opäť prebiehalo dvojkolovo, pričom v prvom kole ankety ste navrhovali tie podľa Vás najlepšie behy z ktorých následne postúpila pätica najnavrhovanejších do druhého kola kde už išlo do tuhého. Oproti predošlým trom ročníkom však došlo k viacerým zmenám. Tou prvou bola zmena kategórií. Tento rok sa nehlasovalo o najobľúbenejšie behy v jednotlivých (starých) krajoch, ale hlasovanie bolo naprieč Slovenskom a hľadal sa naj cestný beh, naj krosový beh a naj maratón.

prvé kolo prinieslo zopár zaujímavosti. Cestné behy totálne ovládol „východ“ a do druhého kola sa nedostal žiadny nevýchodniarsky beh. Naopak v krosových behoch mal zase väčšinu „západ“. Tri z piatich behov boli práve z tejto časti Slovenska.

Počas hlasovania v druhom kole sa naplno prejavil súčasný fenomén sociálnych sieti a nárast počtu hlasujúcich nabral raketový nástup, čo sa nepáčilo niektorým jednotlivcom a na základe ich reakcií na Bežeckom fóre sa rozprúdila živá debata, či je takéto agitovanie a hlasovanie v poriadku a či je regulárne, alebo nie. Dokonca sa objavil aj názor na vylúčenie jedného behu z ankety.

Dokonca v diskusii zazneli aj otázky, či má takáto anketa vlastne význam? A aj na základe toho som sa rozhodol, že následne po skončení hlasovania v ankete Bežecký diamant 2012 spravím anketu o budúcnosti Bežeckého diamantu. Hoci sa z napísaného možno zdá, že celá diskusia sa niesla v konfrontačnom tóne, tak opak je pravdou. Zaznelo tam aj mnoho konštruktívnych návrhov, ako zmeniť formát ankety a akým spôsobom hlasovať.

Konečné výsledky hlasovania, tiež priniesli niektoré zaujímavé a priznám sa, že pre mňa dosť neočakávané výsledky. Najmä kategória Najlepší maratón na Slovensku za rok 2012. V tejto kategórií bol pre mňa v podstate len jeden, jediný kandidát na víťazstvo a to Rajecký maratón. Avšak trojnásobný víťaz tejto ankety tento krát skončil až druhý za víťazným Podvihorlatským maratónom, ktorý však získal takmer dvojnásobok hlasov ako Rajec.

V kategórii krosových podujatí si po víťazstve v ročníku 2009 odnesie plaketu Beh na Chatu na Zelenom Plese ktorý rozdielom 35 hlasov porazil Malý pieninský maratón.

Asi najdramatickejšia situácia bola v kategórií cestný beh roku 2012 na Slovensku. Tu si víťaznú trofej nakoniec odnáša „nováčik“ v tejto ankete Bančanská desiatka, ktorá len o 26 hlasov porazila dvojnásobného víťaza tejto ankety Šebešskú 15-tku. Na prvý pohľad sa možno zdá, že tých 26 hlasov je dosť veľké číslo, ale keď sa na to pozrieme z pohľadu získaných hlasov, tak to zas až taký veľký rozdiel nie je. Veď posúďte sami. Bančanská desiatka – 1365 hlasov, Šebešsská 15-tka – 1339 hlasov.