Majstrovstvá SR v Horskom Behu v Marianke | Rusina obhájil zlato, zo žien najlepšia Naňová

Mariatálsky Štvanec 2022 Title

Martin Rusina z BMSC Bratislava obhájil titul majstra Slovenska v horskom behu a v súťaži žien sa premiérovo tešila Žofia Naňová z bratislavskej Slávie STU.

Šampionát sa uskutočnil v rámci 12. ročníka Mariatálskeho Štvanca v Marianke na úpätí Malých Karpát a bol zároveň aj 12. kolom 15-dielneho Bežeckého pohára SAZ 2022.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Dvadsaťosemročný Rusina absolvoval 10 km trať za 35:17 min a zvíťazil s náskokom 9 sekúnd pred Pavlom Orolinom z AO Vysoké Tatry. Bronz si vybojoval bývalý výborný osemstovkár a v súčasnosti už šéftréner SAZ pre stredné a dlhé trate Jozef Pelikán (35:41). Aj Rusina patril k tým, ktorí si naordinovali náročný víkendový „dvojboj“ – v sobotu M-SR na 10 km v Prievidzi a v nedeľu rovnakú trať v teréne na M-SR v horskom behu v Marianke.

„V Prievidzi som skončil piaty, o 23 sekúnd som si zlepšil osobák. Bežalo sa mi dobre, v závere som dokonca dokázal zrýchliť. Na šampionát v horskom behu som sa prihlásil už dávnejšie, ale až v nedeľu ráno som sa definitívne rozhodol, že po náročnej sobotnej desiatke – dosť som si cítil nohy – pobežím znova. Povedal som si: otestujem sa na prvom kopci a uvidím, ako mi to pôjde,“ objasňoval Martin Rusina. „V úvode to nevyzeralo dobre: chalani začali rýchlo, pred mnou boli piati či šiesti a čoskoro si vytvorili azda aj 100-metrový náskok. Pomyslel som si: aha, dnes na to asi nemám a dobehnem so cťou aspoň v prvej osmičke. Bežal som si potom len pokojne vo svojom tempe, avšak na štvrtom kilometri som súperov dostihol, čo sme vôbec nečakal. Chalani zrejme úvod prepálili…“

Z takmer beznádejnej pozície sa vytrvalec BMSC Bratislava zrazu dostal na čelo pelotónu bežcov a vydržal na ňom až do konca. „V stúpaní medzi štvrtým a siedmym kilometrom som nastúpil a na vrchole som mal vari 10 až 15-sekundový náskok. Keďže zbiehania nemám rád, myslel som si, že ma niekto dobehne, ale prekvapujúco sa pri mne nik neobjavil. V závere som si potom už len strážil pozíciu, hoci nohy som si už poriadne cítil. Z titulu sa veľmi teším, obhajobu titulu vnímam ako čosi výnimočne. Preteky na výbornej a zaujímavej trati mali svoje čaro, organizátori si dali na príprave záležať,“ podotkol Rusina.

Najbližšie by mal štartovať v nedeľu 2. októbra na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach, kde pobeží polmaratón: „Nohy mám po dvoch náročných pretekoch poriadne rozbité. Uvidíme, čo to so mnou spraví v Košiciach. Verím však, že by som mohol polmaratón zvládnuť po 1:10 h.“

Naňová, ktorá v sobotu skončila druhá na M-SR na 10 km na ceste v Prievidzi, pridala k tohtoročnému titulu na 5000 m na ovále druhé zlato. Dosiahla čas 41:07 min a o 34 sekúnd predstihla líderku Bežeckého pohára SAZ 2022 Luciu Pelikánovú (41:41).

Bronz si v tesnom súboji s vlani bronzovou Bronislavou Chrappa vybojovala vlaňajšia seniorská majsterka SR na 5000 m Zuzana Michaličková (AO Žilina) časom 42:25 min, ktorá bola v cieli skôr o dve sekundy.

“Po včerajšoích majstrovstvách Slovenska v cestnom behu na 10 km som dnešné preteky brala skôr ako dobrý výklus, nastupovala som na štart bez väčších ambícií dosiahnuť nejaký špičkový výsledok. Aj preto som začala najskôr opatrne. Bežalo sa mi však ľahko, na méte približne 3,5 km som dostihla Lucku Pelikánovú, a potom som bežala už iba vlastné preteky. S oboma výsledkami z víkendu, striebrom z Prievidze a zlatom z Marianky, som viac ako spokojná,” hodnotila Žofia Naňová svoj úspešný šampionátový bežecký víkend.

FAKTY Z MARIANKY (M-SR V HORSKOM BEHU)

MUŽI: 1. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 35:17, 2. Pavol Orolin (AO Vysoké Tatry) 35:26, 3. Jozef Pelikán (Slávia UK Bratislava) 35:41, 4. Dávid Žigo (MAC Rača) 35:45, 5. Lukáš Koperdák (Slávia STU Bratislava) 37:06, 6. Radislav Kopčan (ind. člen SAZ) 38:02.
ŽENY: 1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 41:07, 2. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 41:41, 3. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 42:25, 4. Bronislava Chrappa (Elite Trail and Obstacles Sport Team Slovakia) 42:27, 5. Eliška Klepková (Slávia STU Bratislava) 44:01, 6. Zuzana Polohová (Lesky´s Runners) 44:25.


(GB)