Majcichovská desiatka 2020 v podaní Buldoga a Geparda

Majcichov-title

Bežecké zápolenia medzi Buldogom (Dušan Oravec) a Gepardom (ja – Marcel Burkert) na ostro začali v januári 2016 počas krosového 10 km preteku Stupava Winter Trophy.

S Dušanom sa síce poznáme od apríla 2010 a obaja sme sa bežeckých podujatí sporadicky zúčastňovali už dávno pred tým, aj keď nie v takej miere ako je tomu od roku 2016, ale naša vzájomná „hecovačka“ začala až na spomínanej Stupava Winter Trophy. Táto odštartovala našu spoločnú zdravú rivalitu v čase, keď sme už obaja pomýšľali na bežecký dôchodok… (Dušan je ročník 1971 a ja 1968), na ktorom sa už nebudeme pachtiť za nejakými výsledkami, časmi, rekordmi a pod. (aj keď sa nedá povedať, že by sme to ktokoľvek z nás pred tým nejako s behom preháňali, veď hlavne sme boli turisti). Stupava Winter trophy to ale zmenila, lebo ten pretek prerástol do krásneho súboja od zhruba polky trate a ešte nejakých 5 až 10 metrov pred cieľom nebolo jasné kto vyhrá. Vtedy Dušan obdržal prezývku „Buldog“, a ja „Gepard“. To je na samostatný článok!

Spočítal som to, a do 7.3.2020, teda do dňa pred Majcichovskou desiatkou 2020, sme sa na pretekoch stretli 36 krát (prvý krát na Devíne – BA v r. 2008, hlbšie som ale nepátral). Z tohto počtu som vyhral 21 krát, ale Bog vyhral posledné 4 preteky, vrátane Aténskeho maratónu 2019. Poďme ale do súčasnosti

A TU JE HECOVAČKA PRED MAJCICHOVSKOU DESIATKOU v emailovej komunikácii našej bežeckej skupinky:

Buldog (Bog):

Dobré skoré nedeľňajšie ráno, chlapci,

Tak dnes presne na obed beží v Majcichove elita…, a teda my s Gepardom tam samozrejme nemôžme chýbať. https://beh.sk/desatkilometrove-m-sr-v-uliciach-majcichova-pobezi-v-nedelu-takmer-kompletna-elita/

Včera som pekne potrénoval na Geparda…: Doobeda ČSOB Zimná desiatka (bez čísla, len tak tréningovo v cca 5 minútovom tempe), lebo týždeň som nebehal, tak som musel kilometre dobiehať, no a večer som oslavoval narodeniny – 4 pivka (s názvom Nachmelená opice…) som si dal. Dnes ráno sa sice citim ako ten nazov toho pivka… ale toho Geparda (Marcela) aj tak urcite dam… Aj Sahajdu mozno… Drzte palce!

Reakcia Geparda (Gepa):

Dobre ráno mládenci,

Buldog sa znovu zahráva s ohňom! Na krk mu dýcha po víťazstve vyhladovaný Gep, ale Buldog si napriek tomu včera provokačne zabehol 10 km v čase za ktorý sa niekedy ani ja nehanbím, navyše cez mosty, teda v čase kedy by už mal oddychovať na preteky. A aby toho nebolo dosť, aby Geparda dostal ešte pod väčší psychický tlak, aby sa tomu roztriasli kolená,  tým, že mu brnká na nervy, dáva mu pocítiť že pre neho Gep už nie je žiadny súper (aj keď Gep vo vzájomných súbojoch stále vedie, v pomere 21:15) a Gep už nepredstavuje pre neho ohrozenie na pozíciách,

si včera večer v pohodičke doprial alkoholické radovánky a určite k tomu ešte aj najký ten búček s knedlíčkama, a ako ho poznám, tak 2 hodiny pred pretekmi sa ešte nadlábne párkama alebo ovesnými vločkami s mlíkem… Fúúúj! ja by som s tým nebol schopný ani odštartovať.

Ale Pozor Buldog! Zachádzaš priďaleko! Táto minimálne dvojaká provokácia sa ti nemusí vyplatiť. Môže nabudiť Gepa do takých obrátok, k takému výkonu, na ktorý by inak nikdy nemal!

PO PRETEKOCH:

Gepardov pohľad na vec:

Ahojte borci – majstri bežeckých umení,

V nadväznosti na to, čo som napísal včera, musím konštatovať, že sa splnil môj predpoklad – Bog včera tak Gepa vyprovokoval, že dnes Gep zo seba vydoloval to, čo v sebe reálne nemal. Minimálne 45 sekúnd s Gep vydoloval iba z „hnevu“, z „vyhecovania“ Buldogom.

Ale poďme po poriadku:

Z  mojich analýz vyplývalo, že v posledných troch desiatkach (decembrová Skalica, Dúbravská zimná, Petržalská zimná), mi Buldog ušiel hneď na začiatku a vždy som to dolepil, ale aj tak mi Buldog v druhej polke vždy ušiel a dal mi v nej minútu a v Skalici až dve. Takže dnes bola taktika iná – Udržať za každú cenu úvodný nástup Buldoga aby som nestratil zbytočnú silu pri dolepovaní. Cieľ „A“ bol splnený. Aspoň tak som to dnes vyhodnotil po 2. kilometri.

Avšak! Bog na začiatku 3. km pridal na tempe tak, že som ho chcel pustiť dopredu. Vnútorný hlas však zavelil: Vydrž trochu Gep!, možno to len na teba skúša, ako si na tom! A naozaj, asi po 200 metroch sa Bog ukľudnil a zrazu mi bolo jeho tempo na mňa trochu pomalé. Hovorím si – začínajú na neho doliehať včerajšie pivá a včerajších 10 km v 5 minútovom tempe.

Kilometer bol kľud, ale na 4. km Bog opäť vypálil ale nie až s takou razanciou ako v prvom trojkilometrovom kole a tak som si Buldoga postrážil; ako na vôdzke. Od 6. km som opäť išiel do vedenia lebo sa mi jeho tempo opäť zdalo trochu pomalé, a stále viac a viac som sa nádejal, že dnes by to konečne mohlo vyjsť, že ten Buldog to včera predsa len dosť prepískol. Zjavne to ale bola jeho taktika – oddýchnuť si pred posledným kolom v ktorom mal v pláne ma uštvať tak, aby ma nedotiahol do cieľovej rovinky. Od 7. kilometra sa pre mňa začalo stupňujúce sa peklo. Buldog pridával na plyn stále viac a viac. Keby som vtedy vedel, čo budem zažívať v poslednom kilometri, tak by som ho posledné 3 kilometre pustil dopredu. Toto bol môj asi najtvrdší pretek vôbec. Ani žiaden maratón, z vyše dvadsiatky, ani polmaratón ma posledné 3 kilometre tak nebolel ako dnešný pretek. Snáď až na jeden: https://dennikn.sk/blog/721956/petrzalsky-maraton-11-3-2017-buldog-a-gepard-v-hlavnych-ulohach/

Záver

Dnes sme s Dušanom dosiahli zhodný hrubý čas. Bol to boj hodný Buldoga a Geparda!… Celkový priemer sme v hrubom čase mali 4:32 ale posledný kilometer bol za 4:07! a to do mierneho kopečka, a posledných 400 metrov za 1:26. Na moje pomery nevídané. Skoro som v závere zomrel, ale nemohol som si dovoliť 5. prehru v rade s Buldogom! Bog vedel, že v šprinte je Gep lepší a tak posledné 3 kilometre systematicky pumpoval tempo, aby ho odpáral. Tento krát to ale Gep ustál. Konečne Buldog kapituloval!… Gep ho „deklasoval“ o krok! presnejšie o meter, lebo krok skutočného geparda je násobne vyšší. Ale morálnym víťazom je jednoznačne Buldog; ťahal Gepa takmer celú trať. Gep použil taktiku cyklistu Kwiatkovského, keď vyhral nad Saganom Miláno – San Remo. Chudák Sagan ho ťahal desiatky kilometrov, aby sa mu v závere tak odvďačil. Bez Sagana by nebol ani možno v prvej desiatke.

P.S.: Nevedel som že Dušan vie tak dobre zašprintovať. Skoro som na posledných 10 metroch spadol, lebo nohy už nevládali preplietať a ja som ich nútil do činnosti na ktorú už po vyčerpávajúcich kilometroch nemali. Dnes som sa pred pretekmi cítil, resp. mal som natrénované na čas 46:15 (aj to len za optimálnych podmienok); na lepší nie. V čistom sme to dnes dali o cca minútu lepšie, teda okolo 45:15. Vďaka Buldogovi. Zlepšenie oproti poslednej desiatke (Petržalská zimná desiatka), ktorá sa bežala presne pred 4 týždňami, v mojom prípade o viac než minútu a pol, tam som mal čas 46:58, a v Dušanovom prípade to bolo o pol minúty.

Buldogov pohľad na vec:

Ahojte bezci.

Dakujem Marcelovi za kvalitne napisany blog a klobuk dole, ze sa mu ho chcelo pisat az do polnoci. Gratulujem Vilkovi za krásne 3 miesto v kat. 70. Ja som mal pred štartom trochu fukoty, lebo bezal aj syn 14r – 1000m…

A uz sa venujem nasmu behu…

Moja priprava bola velmi slaba teda ziadna za posledny tyzden. Tak isiel som to dohnat aspon zimnou 10kou pri Eurovei. Mal som v plane bezat tak okolo 1h aby som sa pred nedelnym behom moc neznicil. Ale ked ma asi po 1km predbehol Peter Safarik tak mi to nedalo a chcel som ho mat aspon na dohlad tak ma potiahol na cas 50min na 10km, co bolo slusny cas ale nie moc rekreacny. Vecer v sobotu ma cakala este oslava, v plane bol max 3 piva ale nakoniec to skoncilo na 4och a do postele som isiel az o 01:00 h. Priprava ako ma byt… 🙂

Toto Gepardovi davalo nadej, ze dnes Buldoga da… 🙂 Preto vystartoval plny ocakavania… po par 10kach metroch sa zavesil na mna (Poznámka Geparda: plný očakávania, energie a optimizmu a preto som sa musel hneď zavesiť na Boga…, lebo inak, priznávam, by som nemal šancu), ale ja som ho mal v plane zapriahnut do striedania nech sa len nevezie… Ze sa budeme striedat tak po 0,5-1km. Ani nie po 1km nas predbieha Miki Dzurinda a mal fakt dobre tempo, chvilu sme sa ho drzali ale postupne sa vzdialoval.

S Marcelom sme sa par krat vystriedali ale ked bol vpredu zdalo sa mi, ze spomaluje (Poznámka Geparda: to bol zámer!, musel som šetriť kde sa dá) a že setri sily na zaverecny finis. To som povazoval za rizikove pre mna, poznam uz tie jeho vypady, ako aj to ze je v zaverecnom sprinte silny. Tak som zmenil taktiku a tahal som to vacsinou ja, aby ma nevyvadzal z tempa. Dovolim si odhadnut za tak 8km som tahal ja a Marcel 2km (Poznámka Geparda: a možno aj menej ako 2). Ale bolo nam to obom na prospech, aby sme dosiahli spolu excelentne casy. Obcas som sa na niekoho zavesil ked nas predbiehal a videl som, ze Gep zacina fucat, ze mu je rychle tempo proti srsti. Ale ja som to tiez nechcel moc prepalit aby som nevykapal a Gep aby potom nemal otvorenu cestu k vitazstvu.

Ked sme mali asi 1,5km do konca druheho kola, vtedy nas predbehol zavratnym tempom Sahajda… pripadal som si ako chodec 🙂 Sahajda bol v cieli a my sme mali este 3,5km do ciela, teda dal nam 1 okruh + 500m…, povzbudive! naozaj. 🙂

Asi 2,5km pred cielom nas predbehol chlapik…povedal by som si, ze Buldog 2 :-), ziadna atleticka postava…trosku pri tele ale tempo mal pekne rychle. Chvilocku som za nim tahal ale bola chyba, ze som ho pustil…chcelo by to síce velke zapretie ale ja by som sa ho mozno udrzal, ale Marcel uz asi nie. (Poznámka Geparda: Dušan je jednoducho kamarát, aj v takej situácii myslí na moje blaho, aj keď ja sa počas preteku riadim výlučne iba zvieracími inštinktami ako gepard…, teda žiadny ohľad na nejaké priateľstvo…)

No skoda, to bol moj vitazny kon a nechal som ho utiect 🙁

Potom, sa asi 2km pred cielom, sa objavil dalsi moj kon….bezi rychlejsie ako my…tak sa ho Buldog drz hovorim si. Tak priemerne tempo sme mali za tym konikom dost slusne, posledny kilometer a pol to uz bolo tempo 4:11, to sa uz nas konik zacinal plasit, ze si za chrbtom vezie moznych premozitelov…

Poslednych 200m sme sa rutili skoro Sahajdovym tempom … 3:28/km mam udaj z hodiniek…UFFF…, ako pise Marcel… nohy uz nestacili rychlejsie krutit….

Myslel som si, ze Gepard to neustoji … pocul som joho tazky dych 1m za mnou, (Poznámka Geparda: to už nebol dych, ale lapanie po dychu, doslova som sa dusil a vydával zo seba zvuky ako pri mučení)

Posledych 10m…nas konik taha jak besny… ludia popri trati sa mihaju ako ked ides vlakom…..

Ideme jak rychlik IC…srdce mi bije az v krku – 174 uderov/min …

ale tu zrazu zozadu Gepard nastupuje…

a vbieha do ciela o 1-2 korky skor ako Buldog !!!! ale nastastie v rovnakom case – hruby 45:27 sme dali obaja, tak to oficialne berem ako remizu na papieri 🙂 ale sucastne aj velke vitazstvo Geparda !!! Islo o cest Geparda…aj zivot bol ochotny polozit za zdolanie Buldoga!

Ako pise Marcel, ze tak ho ziadny finis nebolel ako tento tomu verim, a ze aj vydoloval zo seba aj co v nom nebolo…. A som aj rad, ze ma trhol  a zuby zase vyceril a takto ma o prsia posledne 3m dal. Obdivuhodny finis predviedol!  Uz ma to nebavilo len vyhravat 🙂 Tak na ceste sme zas vyrovnany parik seliem – sprinter Gepard a vytrvaly Buldog 🙂 Uvidime ako to bude tento rok v terene…. o 2 tyzdne sa uvidi v Kuchyni na Rundali, ak nam ho Korona virus nezrusi 🙂 A este o tyzden na Misovom BAH sa chysta velky maratonsky suboj 🙂

REAKCIE OD PRIATEĽOV PO PRETEKOCH:

– Ahojte,

vidím chlapci, že ste samá sranda…Chcel som napísať, však vás smiech prejde, ale z výsledkov vidím, že ste išli dobre a nedopriali ste si víťazstvo jedného nad druhým.. Videl som len spoteného geparda, a buldog zmizol z povrchu majcichovského…a ja chudátko som musel liezť na bedňu bez toho, aby som vám mohol vyplaziť jazyk…Vy človeku ani trošku tej radosti nedoprajete…

Radostný MDŽ vašim manželkám praje  deBill (Vilo Novák)

– No chlapci vy nám ale robíte radosť!

teda myslím tých, menej rozhodných, ktorí nebežali s Vami. Môžeme si aspoň takto sprostredkovane vychutnať atmosféru pretekov. Keď som si včera poobede pozeral výsledky tak som tušil veľkú drámu a sa mi to aj potvrdilo. Fantastický výkon fyzický aj taktický od obidvoch a až neuveriteľný výlet mimo komfortnej zóny, v tomto ohľade ste určite boli medzi najlepšími. Naozaj obrovská poklona za váš výkon! Obom by som vám rád doprial výhru, ale som rád, že to Marcel zdramatizoval a za to nesmierne utrpenie si to zaslúžil, čím aj dal takú malú frčku do čela Dušanovi za ležérnejší prístup v príprave.

No uvidíme, ktoré z nasledujúcich akcií sa nakoniec uskutoční, ale už sa teším na vaše/naše ďalšie súboje!

Paľo Hraško

– Ďakujem za zdielanie týchto krásne dramatických podujatí.

Vivat kamaráti.

Teším sa na stretnutie,  zápolenie s vami.

S pozdravom Radim

Autor: Marcel Burkert