L’Etape Slovakia by Tour de France už predstavil obe hlavné trate

TS-2-L´Etape-foto-trening

Prípravy na 1. ročník unikátneho cyklistického podujatia pre širokú verejnosť po vzore legendárnej Tour de France – L’Etape Slovakia by Tour de France sú v plnom prúde.

Organizátori podujatia na začiatku mája predstavili postupne obe hlavné trate pretekov (22. 8. 2021)

  • RACE s dĺžkou 117 km, s celkovým prevýšením +1700 m, so 4 vrchárskymi prémiami a jednou šprintérskou prémiou (Lozorno) a
  • RIDE s dĺžkou 65 km, s celkovým prevýšením +900 metrov, s 3 vrchárskymi prémiami a jednou šprintérskou prémiou (Salaš)
[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Okrem vrchárskych prémií označených metodikou známou z Tour de France (Strmina – 2. kategória, Pezinská Baba – 3. kategória, Veľký Javorník – 2. kategória a Kamzík – 3. kategória), sa teda pretekári môžu tešiť aj na šprintérske prémie na kratšej aj dlhšej trati. Súťažiť sa bude o dresy vo farbách tradičných pre jednotlivé etapy v rámci Tour de France. Žltý, zelený, bodkovaný a biely dres spoznajú na Slovensku 22. augusta svojich prvých majiteľov.

O pretekárov na trati bude kvalitne postarané, pripravené sú viaceré občerstvovacie stanice (oficiálnymi dodávateľmi sú Kraj, Pierre Baguette, Birell a Rajec) a vďaka partnerstvu s Paul Lange Oslany aj kvalitný technický servis nielen v priestore štartu (Štrkovec) a cieľa (Kamzík), ale aj na pevných a mobilných technických staniciach na trati.

Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, pod ktoré patrí aj podpora cyklodopravy a edukácia v tejto oblasti. Národný cyklokoordinátor Peter Klučka sa taktiež chystá osobne sa zapojiť. „V čase zvýšeného záujmu verejnosti o pohyb na dvoch kolesách vnímam pozitívne akúkoľvek príležitosť propagovať jazdu na dvoch kolesách – aj takouto príťažlivou a súťažnou formou predovšetkým z pohľadu mládeže, pre ktorú je Peter Sagan obrovským vzorom. Som presvedčený, že aj vďaka jeho fenoménu a pretekom Tour de France vidieť stále viac cyklistov v uliciach mesta, malých aj veľkých. Z uvedeného dôvodu aj napriek skutočnosti, že podpora cyklistických pretekov nie je „v pracovnej náplni“ národného cyklokoordinátora, ju podporujem všetkými galuskami. Táto akcia má však aj rozmer cykloturistický, nakoľko umožní jej účastníkom spoznať okolie Bratislavy v jej jedinečnej scenérii Dunaja a Malých Karpát. A o to konečne ide aj v tých ozajstných pretekoch „Tour de France“, všakže? Do bicyklovania!“

Postupne pokračujú aj rokovania s jednotlivými obcami a mestami, kadiaľ bude viesť trasa pretekov

„Veľmi nás teší, že starostovia a primátori zatiaľ prejavili podujatiu veľkú podporu. Akciu vidia ako možnosť prezentácie ich miest či obcí a celého regiónu. Jednou z našich základných ambícií je totiž odprezentovať krásy a históriu Bratislavy, jej okolia a celého regiónu pod Malými Karpatami,“ uviedol Peter Pukalovič, marketingový riaditeľ podujatia.

Narastá počet prihlásených pretekárov

Po mesiaci registrácie sa počet prihlásených pretekárov blíži k číslu 300, čo teší aj generálneho partnera podujatia – ŠKODA AUTO. Automobilka je známa svojou aktívnou podporou cyklistiky nielen na významných medzinárodných podujatiach ako je Tour de France, ale významnou mierou prispieva k rozvoju tohto obľúbeného športu aj u nás.

„Cyklistika nám je skutočne blízka, keďže história značky ŠKODA sa začala písať práve v továrni na výrobu bicyklov pred 125 rokmi a tento obľúbený šport je súčasťou našej DNA dodnes. Bolo preto prirodzené, že sme sa L’Etape Slovakia rozhodli podporiť. Sme radi, že atmosféru legendárnej Tour de France pomôžeme priniesť domov na Slovensko a fanúšikovia cyklistiky si ju budú môcť vychutnať so všetkým, čo k tomu patrí,“ povedal Roman Rajtár, vedúci oddelenia marketingu ŠKODA AUTO Slovensko. Cyklistov bude počas pretekov sprevádzať flotila piatich vozidiel ŠKODA na čele s riaditeľským vozidlom, novým plne elektrickým SUV ŠKODA ENYAQ iV.

Organizátori sledujú  uvoľňovanie opatrení

Organizátori pozorne sledujú aj uvoľňovanie opatrení pri organizácii športových podujatí a predbežne avizujú, že prvý limit na nedeľné preteky bude zrejme 1000, takže kto má záujem prihlásiť sa, určite by nemal dlho váhať. Najvýhodnejšie štartovné je pri prihlásení sa do 31. 5., pričom predregistrovaní pretekári majú možnosť využiť ešte ďalšiu 10-eurovú zľavu zo štartovného.

Spoločné prípravné tréningy

V sobotu 15. mája organizátori začali aj spoločné prípravné tréningy pre verejnosť pod vedením cyklistických odborníkov Michala Uličného a Riša Chrappu. Tréningy sa uskutočnia pravidelne každé dva týždne, cyklisti sa stretávajú pred predajňou VELOSPRINT Specialized brand store na Vajnorskej ulici, ktorá je aj partnerom podujatia. Tréningy budú zamerané na nácvik techniky jazdy, jazdy v balíku, cyklistickej etiky a účastníci si pravidelne prejdú aj niektoré úseky trate L’Etape Slovakia.


Registrácia na podujatie L´Etape Slovakia by Tour de France je možná TU, kde nájdete aj všetky aktuálne informácie z prípravy podujatia.