Lucia Hrivnák Klocová a Richard Varga ambasádormi ME v krose

Lucia Hrivnák Klocová a Richard Varga ambasádormi ME v krose

Už len 26 dní ostáva do začiatku 24. majstrovstiev Európy v krose v Šamoríne, ktoré budú, zdá sa, rekordné. Po minulotýždňovej prihláške 19 bežcov z Rumunska sa počet krajín vyšplhal na 40, predbežne prihlásených je 610 súťažiacich. Doterajší rekord 525 bežcov z 36 krajín z Belehradu 2013 je na spadnutie.

„Prípravy na šampionát pokračujú v plnom prúde. S blížiacim sa termínom stúpa naša aktivita vo všetkých oblastiach – pri zabezpečovaní akreditácie účastníkov, ktorých bude celkovo vyše osemsto, pri príprave trate, ubytovania, dopravy či služieb pre médiá,skonštatoval Vladimír Gubrický, koordinátor Slovenského atletického zväzu (SAZ) pre krosové ME v Šamoríne.

„Dolaďuje sa príprava televízneho prenosu a výroby signálu, ktorý zabezpečuje RTVS. Naživo zo šamorínskeho komplexu x-bionic® sphere bude vysielať napríklad írska televízia, aktuálne dianie na šampionáte uvidia atletickí fanúšikovia aj na webe Európskej atletiky.“
Možnosť zoznámiť sa s traťou a celým zázemím ME, ktoré organizátor už tradične ponúka zúčastneným krajinám, využili minulú stredu tri – Veľká Británia, Česko a Rakúsko. Detailne si prezreli súťažný okruh, ktorým ich previedol autor trate Marcel Matanin. Zástupcovia spomenutých krajín – za Veľkú Britániu absolvoval inšpekciu  Rob Denmark, vicemajster Európy na 5000 m z Helsínk 1994 a bronzový na 3000 m na halových MS 1991 v Seville – sa zaujímali o typy prekážok na trati a rôzne technické záležitosti. Prezreli si aj hotel, otestovali stravu. „Podmienky, ktoré čakajú na účastníkov ME, uchvátili aj náročných Britov,“ podotkol Vladimír Gubrický.


Maskot ME CROSS COUNTRY 2017 Śamorín

ME 2017 v Šamoríne budú mať aj svojho oficiálneho maskota – rysa. „Vytvoril ho grafik Peter Buček a jeho plyšovú podobu dostanú všetci medailisti. Niekoľko stoviek kusov však dáme aj do predaja,“ informoval Vladimír Gubrický.


Celkový rozpočet šampionátu sa vyšplhal nad 700-tisíc eur aj pre rekordnú účasť pretekárov i krajín. Podľa viceprezidenta organizačného výboru ME Ladislava Asványiho viac ako polovicu potrebnej sumy poskytnú sponzori: „Naši najvýznamnejší partneri budú Tipos, Transpetrol, Slovenská sporiteľňa a VÚJE.“ Zmluvy a výška podpory sa ešte finalizuje.
Keď sa Slovensko rozhodlo, že sa bude uchádzať o ME 2017 v krose, od štátu dostalo garanciu na 100-tisíc eur na usporiadanie tohto podujatia. „Situácia sa však zmenila a vyzerá to tak, že dostaneme len 40-tisíc. Preto budeme musieť siahnuť aj do rozpočtu Slovenského atletického zväzu a získať ešte nejakých partnerov. Počítali sme s tým, že zohnať financie nebude jednoduché, ale je to zložitejšie, ako sme predpokladali, hoci ide o najvýznamnejšie medzinárodné podujatie organizované na Slovensku v tomto roku,“ priznal Ladislav Asványi.

Po moderátorovi a rekreačnom bežcovi Sajfovi sa verejnosti predstavili ďalší dvaja ambasádori 24. ME v krose v Šamoríne. Šampionát budú propagovať aj Lucia Hrivnák Klocová a triatlonista Richard Varga. S piatou z OH 2012 v Londýne na 1500 m sa pôvodne počítalo do slovenskej zostavy v súťaži miešaných štafiet, novinke v programe ME.
„Je pre mňa veľká česť, že som ambasádorka krosových ME. V tejto pozícii som sa v minulosti už ocitla, no nikdy nie na takomto významom podujatí,“ zdôraznila bronzová na 800 m na ME 2010 v Barcelone, ktorá na začiatku svojej atletickej kariéry behávala krosy a celkom úspešne. „Je mi trochu ľúto, že nepobežím, bola by to skvelá príležitosť rozlúčiť sa s kariérou. Čakám však druhé bábätko, čo je pre mňa teraz priorita. Teší sa však aspoň z toho, že sa do diania zapojím aspoň v ambasádorskej pozícii.“

Jedenásty triatlonista z OH 2016 v Riu Richard Varga tiež s radosťou prijal úlohu ambasádora. „Takáto ponuka sa neodmieta,“ poznamenal 28-ročný Bratislavčan. Do diania na ME však chce vstúpiť aj aktívne: v nedeľu 19. novembra sa na majstrovstvách Slovenska v Šamoríne pokúsi kvalifikovať sa do slovenského tímu pre ME.
Nebude to mať jednoduché, miestenku mu zaručí pozícia v prvej trojke, za istých okolností tesne za ňou. Varga na domácom krosovom šampionáte štartoval už dva razy. V roku 2012 v Brezne-Viselniciach obsadil v náročnom kopcovitom teréne 7. miesto, o rok neskôr v Nových Zámkoch finišoval štvrtý. Ak by sa na M-SR nedostal do tímu pre šamorínske ME, chce bežať na pretekoch na 6 km s názvom „ME v krose – beh pre verejnosť“, ktoré sa uskutočnia hneď po šampionáte. Počet prihlásených je okolo 400, celkový počet štartových čísiel vrátane súťaže detí na 1,5 km je 900.

Miestenku na šamorínske krosové ME si v úvodných kvalifikačných pretekoch v Cabaj-Čápore (29. 10.) už vybojoval Jozef Urban v kategórii mužov, Ľubomíra Maníková u žien, junior Jakub Kopiar a juniorka Alexandra Zavadská. Ďalšie mená budú jasné po otvorených M-SR, ktoré sa v komplexe x-bionic® sphere uskutočnia v nedeľu 19. novembra od 10.40 h. Okrem najlepších Slovákov sa už prihlásili aj vytrvalci z Česka, Maďarska i Rakúska.

Šéftréner SAZ Martin Pupiš: „Majstrovstvá Slovenska sľubujú pekné súboje plné emócií, keďže pôjde o účasť na ME v domácom prostredí, a kto by sa nechcel ukázať na európskom vrchole pred svojimi najbližšími? Nomináciu s výnimkou dvoch ženských miest do štafety uzavrieme bezprostredne po M-SR. Teší ma, že si naši reprezentanti budú môcť otestovať svoju výkonnosť na trati, kde sa tri týždne po našom šampionáte uskutoční európsky.“

Na M-SR v krose 2017 v Šamoríne sa bude súťažiť v 14 kategóriách od najmladšieho žiactva po dospelých. O miestenky na ME sa bude súperiť v spoločnej súťaži dorastu a juniorov (štart o 12.30 h chlapci a o 12.00 h dievčatá), v pretekoch žien (14.00) a mužov (14.45) na vytrvaleckej trati.


Lucia Hrivnák Klocová

PROGRAM 24. ME V KROSE V ŠAMORÍNE

Slávnostné otvorenie 8.45
JUNIORKY (U20) 9.00
JUNIORI (U20) 9.25
ŽENY DO 23 ROKOV (U23)9.55
MUŽI DO 23 ROKOV (U23)                10.35
ŽENY11.15
MUŽI 11.55
Medailový ceremoniál - ženy 12.30 – 12.42
Medailový ceremoniál - muži 12.45 – 12.57
MIEŠANÁ ŠTAFETA 13.10
Medailový ceremoniál - juniorky13.40 – 13.52
Medailový ceremoniál - štafeta13.55 – 14.02
Medailový ceremoniál - juniori14.05 – 14.17
Medailový ceremoniál – muži do 23 rokov14.20 – 14.32
Medailový ceremoniál – ženy do 23 rokov14.35 – 14.47
Beh pre verejnosť – 1,5 (deti) a 6 km (dospelí)14.52