Keňskí bežci triumfovali na Kúpeľnej trinástke

Po štvorročnej prestávke sa uskutočnil v nedeľu dňa 16.6.2013 cestný pretek-14 ročník Kúpeľna 13-ka v areále Bardejovských Kúpeľov. Dospelí bežali 13 km ( 4 kolá ) a juniori 3,25 km ( 1 kolo ). Na štart o 15,30 hod. sa postavilo 189 bežcov a bežkýň. Z nich do cieľa dobehlo 172 dospelých a 16 juniorov.

V propozíciach bolo uvedené, že je to medzinárodný beh. Že to tak bolo, svedčia aj počty 82 účastníkov zo zahraničia (43%) a 8 krajín. Okrem 19 pretekárov z Afriky ( Keňa, Etiópia a Maroko ), početná výprava bola zo susedného Poľska. Aj keď menšia, ale o to úspešnejší boli Ukrajinci. Menšie zastupenie mali Češi a Maďari. Rumunsko zastupovala jedna žena v drese Benedek Teamu.

Trasa behu je už tradičná. Je situovaná vo vnútorných priestoroch Bardejovských Kúpeľov. Štartuje sa na kolonáde, pri liečebnom dome Astória. Hneď po štarte nasleduje dlhšie tiahlé stúpanie ( cca 1km ) po chodníku, potom krátšia rovinka a po nej zvlnené klesanie ( cca 1,5 km  ). Po zbehnutí dole, pri parkovisku otočka doľava a po ceste späť do priestoru štartu. Hoci bolo horúco, pretekárom napomáhalo, že časť trate ( stúpanie od štartu ) je situované medzi stromami. Pri zbiehaní dole už im slnko svietilo zboka či na chrbát. Náročnejšie to bolo až na  záverečných mierne zvlnených 500-600 m, kedy im slnko svietilo do tváre. Cieľ bol na kolonáde vedľa miesta štartu.

Účasť afrických bežcov zdramatizovala pretek. Tí od začiatku udávali tempo. Prítomní kúpeľní hostia a návštevníci mali tak možnosť vidieť na vlastné oči, skvelú prácu nôh a rúk černošských bežcov. Treba pochváliť aj bežcov z Ukrajiny, ktorí ako jediní im stačilli ako tak sekundovať. Bola to bežecká paráda a zážitok pre početných divákov, ktorí lemovali bežeckú trať.

V hlavnej mužskej kategórii, prvé štyri miesta obsadili keňskí bežci. Zvíťazil 32 ročný Henry Kemboi z klubu Benedek teamu v čase 37:28, druhý z toho istého klubu bol Sawe Kiprotich s časom 37:59. Na treťom ( 21 ročný Daniel Wantirw,čas 38:06 ) a štvrtom ( 23 ročný Kenneth Kithinti, čas 38:19). Ako piaty dobehol 25 ročný Ukrajinec Ruslan Pechnikov v
čase 38:27 štartujúci za klub JM Demolex Bardejov. Na 6.,7. a 8. mieste sa umiestnili bežci z Kene a Maroka. Na 9.,10. a 11. mieste boli Ukrajinci. Prvý Poliak bol na 13. mieste. Čech Vít Pavlišta z AC Slovan Liberec skončil na 16. mieste pred prvým Slovákom Tiborom Šahajdom ( čas 40:41 ). Teda v prvej pätnástke bolo 9 bežcov z Afriky, 5 z Ukrajiny a 1 Poliak.
U Tibora Šahajdu sa pozastavím. Ten v roku 2009 ako 19 ročný junior tu zvíťazil na kratšej-jednookruhovej trati s časom 9:35. Tohtoročný víťaz v kategórii juniorov 16 ročný Samuel Matúš mal čas 10:58.

Hlavnú ženskú kategóriu vyhrala 25 ročná Joyce Kiplomo z Kene štartujúca za Run2gether v čase 42:21. Druhá bola 33 ročná Rumunka Elena Cirlan časom 42:58. Tretia skončila 25 ročná Christine Chepkemei z Kene v čase 43:38. Ako siedma sa umiestnila Katarína Berešová z TJ Obal Servis Košice časom 44:48. Ľubomíra Maníkova z AK Spartak Dubnica nad Váhom skončila ako deviata v čase 48:06. V prvej desiatke boli 4 Afričanky.

Aj v ostatných vekových kategóriach boli dosiahnuté dobré časy.
Kategória M40. Muži-1.miesto O. Babjak z JM Demolex Bardejov ( 42:43). Ženy-1.miesto P. Kaminková, AK Olomouc, ČR ( 45:46 ).
M 50. Muži-1. miesto S. Marrec, PL ( 44:23 ). Ženy-1.miesto B.Paczos, PL ( 57:55 ).
M 60. Muži-1. miesto Z. Lyznicki, PL ( 51:04 ).
M 70. Muži-1. miesto V. Bašista, OU Demjata ( 55:51 ).

Vyhodnotenie a oceňovanie  pretekárov bolo v priestoroch Obchodnej akadémie v Bardejove, kde bol podaný obed s perfektnou obsluhou ( žiaci školy ). Súčasťou programu bola aj bohatá tombola. Treba pochváliť organizátorov a ochotných štedrých sponzorov, že dokázali úspešne zorganizovať tento ročník cestného behu nielen po technickej, ale aj finančnej a spoločenskej stránke. Za zmienku stojí spomenutie nízkeho štartovného ( 4 EUR ). Za to štartujúci dostali pri prezentácii lístok na slávnostný obed, tričko s tradičným emblémom a tombolový lístok. Bežci mali k dispozícii aj pohodlné šatne s kompletným servisom v dvoch samostatných penziónoch, zvlášť muži a ženy.
Hoci sa záverečné podujatie pretiahlo takmer do 21 hod., prítomní aktéri dnešného behu zaliateho slnkom odchádzali s peknými spomienkami na už skončený 14. ročník, ale tešiac sa na jubilejný 15. ročník Kúpeľnej 13-ky.

Záverom dodám, že vedenie klubu JM Demolex Bardejov zaradilo tento pretek ako druhý v poradí do seriálu štyroch o pohár BK Demolex Bardejov 2013.

Na záver iba toľko. Vďaka Ti Janko Mochnacký za Tvoj úprimný bežecký fanatizmus a nezlomnosť v láske pre tento šport.
Za bežeckú obec prítomných bežcov na 14.ročníku K13-ky.