Južné svahy Západných Tatier budú tretiu augustovú sobotu hostiť už 22. ročník vysokohorského duatlonu o cenu Žiarskej chaty

Štart preteku a rovnako aj prezentácia sa premiérovo odohrajú v centre obce Smrečany. Kultúrny dom ponúka zázemie pre pretekárov aj v prípade nepriaznivého počasia.

Pretekárov čaká na nasledovná trať : bicykel 10 km s prevýšením 600 m a beh cca 3 km s prevýšením 620 m. Cieľ pretekov je v Žiarskom sedle. Následné vyhodnotenie preteku prebieha v okolí Žiarskej chaty.

Duatlon sa stal už tradičným podujatím pre mnohých pretekárov. Jedna zo sobôt v druhej polovici augusta už pravidelne zaberá miesto na termínovke mnohých športovcov. Zúčastňujú sa ho nielen bežci a cyklisti, ale aj elitní slovenskí bežci na lyžiach a skialpinisti. Občas na duatlon zavítajú aj známe tváre z iných športov. Duatlon je pre mnohých pretekárov vrcholom letnej sezóny. Poskytuje im možnosť porovnať si svoje časy z minulých ročníkov alebo zabojovať v kamarátskych súbojoch na trati. Zážitky z náročnej trate vo vysokohorskom prostredí neostanú určite nevypovedané. Či už pri guláši (fazuľovici) pred vyhodnotením alebo počas celého roka. Duatlon v Žiarskej doline je akciou, ktorá svojou atmosférou pohltí každého účastníka. Dôkazom je narastajúca popularita, ktorú museli organizátori obmedziť na 350 účastníkov (150 jednotlivcov a 100 dvojíc).

Organizátori nechávajú voľbu bicykla na každého súťažiaceho. Spodná polovica cyklistickej časti síce vedie po dobrom asfalte, kde je cestný bicykel výhodou, no v hornej rozbitej časti sa tenké kolesá stávajú rizikovejšie na prepichnutie, viac padajú do jám, čím sa jazda stáva menej plynulou. Cesta postupne naberá na sklone a cestné kazety nemusia byť pre každého dostačujúce. Voľba správneho bicykla sa tak stáva dôležitým aspektom pretekov.

Najrýchlejší čas na pôvodnej trati z obce Žiar dosiahol v minulom roku Jural Laštík (54:14), v tesnom závese za ním skončil domáci skialpinista Jakub Šiarnik a tretí bol Andrej Paulen zo Žiliny, medzi ženami dominovala bývalá reprezentantka SR v cyklistike Ľubica Ďaďová (1:08:13), ktorá za sebou nechala Alžbetu Železníkovú a reprezentantku SR v bežeckom lyžovaní Alenu Prochádzkovú. Juniorov ovládol Kristián Jánošík (0:58:38). Dvojice vyhrali Randy Hric a Jozef Hlavčo (52:03), najrýchlejšie ženy boli Katarína Garajová a Michaela Kucháriková (1:07:14).

Viac informácií o pretekoch, výsledky z minulých ročníkov, fotky a videá nájdete na webe pretekov duatlon.bokami.sk.