Horský beh Smolník opäť s novým traťovým rekordom od Patrika Milatu

Horský beh Smolník oslávil tento rok svoje štvrté vydanie a spolu s ním aj nové traťové rekordy. Každým rokom sa výkonnosť aj konkurencia zvyšujú, a keď sa k tomu pridá aj príjemné jesenné počasie, o zážitky je postarané.

„Tohtoročnou organizátorskou výzvou bolo zvládnuť 320 bežcov, z toho 171 na krátkej a 149 na dlhej trati. Mali sme v minulosti skúsenosť len s dvestovkou bežcov, takže sme vedeli, že teraz sa musíme kvalitne pripraviť. Urobili sme zopár inovácii najmä pri registrácii, zaviedli čipovú časomieru a zorganizovali dobrovoľníkov z obce Smolník ale aj spomedzi našich známych a priateľov. Nakoniec všetko vyšlo nad naše očakávania. Štartovali sme načas, počasie bolo skvelé aj so slniečkom a padali nové rekordy. To nás veľmi teší a máme motiváciu sa do toho pustiť aj o rok. Chcem sa poďakovať aj všetkým partnerom ktorý v tom išli s nami: Karpatskej nadácii, obci Smolník, VSE – člen skupiny Innogy, Maxx enegry, Šariš, Maxxl diskont, Kneipp, Catrice Cosmetics, Slavequick, AquaPro, Maratónsky klub a ďalší. “ Povedal jeden z organizátorov, Martin Kovaľ z Vitalcity.sk.

33 km a 1400 výškových metrov zvládol Milata za 2:34:11

Patrik Milata (Elite team OCRA Slovakia) sa svojim výkonom postaral o rekordný čas na dlhej trati „Beh hrebeňom Volovských vrchov“ a prekonal tak o 7 minút čas minuloročného rekordéra, Michala Lamiho. „Dnes ma to veľmi pekne rozbehlo. Aj keď som nemal v pláne lámať rekordy, už niekde po tretine som videl, že sa mi beží naozaj super a tak som to potiahol až do konca.“ Prezradil na margo svojho skvelého výkonu Patrik. Aj druhý v poradí, Pavol Orolin (Bežecký klub Poprad/Raidlight), mal čas lepší ako minuloročný rekord, teda 2:39:11. Na treťom mieste dobehol Marián Zimmerman (PRO-BODY Triathlon team) s časom 2:42:56, ktorý sa tento rok rozhodol vyskúšať dlhú trať.

Kategóriu M 40+ na dlhej trati vyhral Jozef Sciranko (All4run Košice), ktorý medzi veteránmi urobil vietor tesne nad tri hodiny, 3:03:29.

U žien až do posledného strmého zbehu do dediny nebolo rozhodnuté, ktorá bude víťazka. Nakoniec vďaka väčšej odvahe a istejším nohám do cieľa ako prvá žena dorazila Mária Nerádová (M.R.C.I.N.A) s časom 3:17:54. O necelú minútu za ňou sa už v cieli vydýchavala aj Lucia Kocová (TDM Krompachy). Tretia absolútne a zároveň aj víťazka kategórie Ž 40+ sa stala Alena Slaná (Svetielko Nádeje) s časom 3:34:41.

Traťový rekord padol aj na krátkej trati vďaka Ludvigovi Herichovi

Ludvig Herich (BK Spartak Medzev) stiahol čas na 11tich kilometroch 470 výškových metroch o dve minúty oproti minulému roku, kedy sa z víťazstva tešil už spomínaný Marián Zimmerman. Jeho čas 00:46:52 bude veľkou výzvou do ďalších ročníkov HBS. Pre druhé miesto si prišiel až z Maďarska Ákos Eördögh a tretie patrilo Tomášovi Škopekovi (CNS ACADEMY).

Ocenený bol aj Marek Kolarčík (BEKEL) v kategórii M40+ za výkon v čase 00:51:24.

S časom 00:59:15 pribehla do cieľa prvá žena, Denisa Martonová (SRTG Krompachy), a bola tak jedinou ženou na trati „Po stopách smolníckych baníkov“, ktorá ju dokázala zabehnúť pod hodinu. Minuloročná víťazka a stále aktuálna držiteľka ženského traťového rekordu na úrovni 00:58:55, Luca Németh z Maďarska (NOMÁD TEREPFUTÓ SULI), pribehla tento rok za 1:02:30. Treťou bola takmer domáca bežkyňa, Katarína Majovská zo Smolníckej Huty s časom 1:03:01. O minútu a pol za ňou prebehla cieľom aj víťazka kategórie Ž 40+, Iveta Širgelyová (Gemerunners).

Všetkým zúčastneným gratulujeme a tešíme sa znova o rok.

Kompletné výsledky nájdete na webe podujatia.
Pre foto a video reporty sledujte facebook.

Text: Mgr. Radka Kovaľ Mazáková
Foto: Peter Jurik a Peter Kovaľ