Grand Prix Cabaj-Čápor 2015 ako čistokrvný kros s bežeckou osobnosťou Róbertom Štefkom

Dňa 10.10.2015 sa uskutočnilo krosové bežecké podujatie Grand Prix Cabaj-Čápor. Oproti minulým rokom keď počasie podujatiu prialo sa to tento rok obrátilo, a podujatie Grand Prix sa zmenilo na čistokrvný kros s blatom, lístím, dažďom kde si celkovo meralo bežecké sily 233 pretekárov z toho 121 v kategóriách 3 km a 10,60 km a 112 detí v kategóriách 600m a 1000m.

Hoci počasie bežcom neprialo, s podporou veľkej osobnosti československej atletiky Róbertom Štefkom, ktorý mal úlohu štartéra všetkých bežeckých kategórií, sa podávali vynikajúce bežecké výkony, ktoré umocňovala atmosféra nehostinného počasia a terénu, kde každý jeden z pretekárov nechal na trati všetko.

Ako prvé boli odštartované detské bežecké kategórie na 600m a 1000m. Na 600m zvíťazil v kategórií chlapcov Motyčiak Tomáš časom 2:33 a v kategórií dievčat Páleníková Ema časom 2:44. Na trati 1000m bol víťazom Kĺbik Adam časom 4:03 a z dievčat s výrazným náskokom zvíťazila Kováčová Gréta s časom 4:25.

V ľudovom behu na 3 km sa na štart postavilo 49 pretekárov, v štartovom poli bol aj Nicolas Štefko, syn čestného hosťa Róberta Štefka, ktorý si vo svojom veku 12 rokov vybral ťažšiu kategóriu a meral si sily so staršími, nedal zahanbiť meno svojho slávneho otca a skončil na štvrtom mieste v kategórií dorast hoci dramatický bežecký súboj o tretie miesto prehral len o prsia. Celkový víťaz ľudového behu na 3 km je Marek Parikrupa s časom 11:48, v ženách bola najlepšia Koišová Marta s časom 15:14, v kategóriách dorast zvíťazili, Koiš Matej s časom 12:04 a Horňáková Dáša s časom 17:17.

V hlavnej kategórií sa bežalo 10,60 km, pretek pozostával z jedného malého okruhu v dĺžke 1 km, ktorý viedol cez nehostinnú oráčinu a zo 4 veľkých bežeckých okruhov, ktoré viedli cez les popri jazere a okruh mal dĺžku 2,4km. V štartovom poli boli známe bežecké mená ako Urban, Pasztor, Švajda, Magyar aj Ukrajinec Starodubtsev. Keď Róbert Štefko odštartoval hlavnú kategóriu schyľovalo sa ku krásnemu bežeckému súboju, na čele pretekov bol Jozef Urban ale celý čas mu na chrbát dýchal Imrich Pazstor a nedovolil mu zvoľniť. Ako tretí sa držal Ukrajinec Starodubtsev, ešte v prvom kole sa držal Urbana a Pazstora, ale keďže podcenil terén a počasie, nemal vhodnú obuv s hrotmi tak sa jeho pozícia k prvým dvom pretekárom vzďaľovala, ako nám sám po preteku povedal. Do cieľa hlavnej kategórie dobehol ako prvý Jozef Urban s časom 36:26 a vylepšil svoj čas z roku 2013 o viac ako dve a pol minúty. Na druhom mieste bolo Pazstor Imrich s časom 36:42 a na treťom mieste bol Ukrajinec Starodubtsev s časom 38:42. Medzi ženami jednoznačne dominovala Ukrajinka Yaremchuk Sofiya s časom 43:01.

Vyhlásenie výsledkov a dekorovanie Grand Prix Cabaj-Čápor 2015 sa uskutočnilo v penzióne Salaš Cabaj, kde sa všetci pretekári občerstvili a potleskom odmenili najlepších v jednotlivých kategóriách. Čestný hosť pretekov Róbert Štefko spolu so starostom obce Cabaj-Čápor Jozefom Ligačom odovzdali medaile, ceny a diplomy a dali bodku za Grand Prix Cabaj-Čápor 2015, kde síce počasie neprialo, ale zvýraznilo výkony všetkých pretekárov