Devínske hradné brány sa otvorili pre bežcov prvých pretekov Behaj lesmi

Behaj lesmi

Prvé preteky Behaj lesmi 2023 sa rozbehli vo veľkom štýle. Na Devíne sa lámali rekordy, zúčastnilo sa viac ako 1200 bežcov.

Aj napriek nie veľmi pozitívnych predpovediam počasia sa bežci dostavili na štart začiatku tretieho ročníka bežeckého seriálu Behaj lesmi. A na Devíne sa lámalo hneď niekoľko rekordov.

Takmer 250 detí sa postavilo na štart detských pretekov, ktoré zastrešujú lekárne Dr. Max. Na svoje si prišli naozaj všetky katégorie. Na štart sa postavili aj tie úplne najmenšie detičky s rokom narodenia 2020 a mladší, ktorí súťažili v kategórií Slimáčikov. Najmladší bežec celých pretekov bežal práve v tejto kategórii a jeho vek sú presné 2 roky.

Behaj lesmi | Devín 2023

Už na začiatku týždňa sa vypredali online registrácie na charitatívny beh JOJ ŠPORT RUN. Organizátori sa tento rok spojili s JOJ Šport, ktorá je titulárnym partnerom charitatívneho behu. Peniaze sa prispievali do Nadácie TV JOJ a poputujú na  pomoc neziskovej organizácii IPčko, ktorá sa stará o zdravie a psychickú podobu mladých ľudí. Čiastkou  500 eur prispeli aj partneri týchto bežeckých pretekov ZATOPEK CONSULTING. Celková vyzbieraná suma, ktorá ide na pomoc neziskovej organizácií IPčko a špeciálne ich nízkoprahovému centru Káčko v Bratislave nakoniec bola 2103 EUR.

O 13:00 odbili hodiny štart najdlhšej trase dnešných pretekov a to 22 kilometrovej lesnej ceste. Za zvukov výstrelov z dela na trať vyrazilo takmer 250 bežcov. Víťazov dlhej trasy sa stal s časom 01:35:10 René Valent. Prvou ženou v cieli bola známa slovenská maratónska bežkyňa a šampiónka Ivana Líšková. Preteky sa niesli v ekologickom duchu – medaile sú na všetkých pretekoch vyrobené z rozložiteľného bioplastu, ktorý má svoj základ napríklad v kukurici a diplomy sú z hubového mycélia, ktoré sa nielen rozloží, ale dokonca slúži ako hnojivo.

Posledným behom dňa, o ktorý bol však obrovský záujem bola Lesnícka 12, ktorú už tradične zastrešoval zakladajúci partner LESY Slovenskej republiky. Práve LESY Slovenskej republiky spoločne s organizátormi vysadia za každého bežca strom. Víťazom sa stal Filip Kubík s časom 00:51:03. Prvou ženou bola Barbora Názlerová s časom 1:00:08. Na oboch týchto trasách bolo možné získať rýchlostnú prémiu ContiSpeed Section od partnera Continental. Jednalo sa o 400 metrový úsek a víťazi následne dostali voucher na nákup nových pneumatík od značky Continental.

Atmosféra pretekov bola výborná, veľkej obľube sa tešila služba zapožičania bežeckých topánok od švajčiarskej značky On alebo ochutnávka produktov Herbalife Nutrition. O občerstvenie na trati sa starala značka Enervit a čerstvé ovocie od lokálnej predajne potravín Od našich a Lunys. Špeciálne poďakovanie patrí firme OLO za odvoz a likvidáciu odpadu.

Prvé tohtoročné preteky sú síce za nami, ale bežecký seriál týmto svoju sezónu len otvoril. Najbližšie sa milovníci behu môžu tešiť na jednu z najromantickejších lokalít na Slovensku – malebné Čičmany. Svoje štartovné ešte stále zoženiete pohodlne online TU.

Termíny Behaj lesmi 2023

27.5. Čičmany
24.6. Bachledova dolina
22.7. Veľká Fatra
5.8. Topoľčianky
2.9. Štiavnické vrchy