Deviaty ročník najväčšieho štafetového behu na Slovensku Od Tatier k Dunaju sa bude konať už tento víkend

OTKD-title

Najväčší slovenský štafetový beh na Slovensku Od Tatier k Dunaju pobeží tento rok 180 tímov. Unikátne bežecké podujatie odštartuje už túto sobotu 14. augusta v Jasnej v Nízkych Tatrách a 345 km dlhú trasu bežci ukončia v nedeľu 15. augusta na nábreží Dunaja v Bratislave. Pretrvávajúca epidemická situácia na Slovensku komplikuje prípravu podujatia organizátorom aj samotným bežcom. Napriek tomu majú najrýchlejšie tímy šancu zabehnúť tento rok rekord trate.

„Aj keď je v dnešnej zložitej situácii organizácia tohto podujatia pre nás podobná výzva ako pre bežcov prebehnúť z Jasnej do Bratislavy, zameriavame sa predovšetkým na udržanie kvality nastavenej v minulosti, ktorá opäť prilákala na štart tie najrýchlejšie tímy,“ hovorí riaditeľ pretekov Štefan Šogor. „Prípravy behu sa blížia do finále a v tejto chvíli už prebieha značenie trate. Bežci si už tiež mali možnosť vyzdvihnúť štartové balíčky, v ktorých ani tento rok nechýbajú funkčné bežecké tričká pre každého člena tímu. Pre účastníkov budú pripravené aj miesta odpočinku, aj keď v obmedzenom rozsahu. Veríme, že počasie nezmarí pokus o najrýchlejšie prebehnutie trate a 7 rokov starý rekord bude po tomto ročníku minulosťou,“ dopĺňa Štefan Šogor.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Charitatívny rozmer

Beh Od Tatier k Dunaju bude mať tento rok aj charitatívny rozmer. „Veľmi sa tešíme, že o sprievodné podujatie, virtuálny benefičný beh na pomoc deťom z Dobrého anjela, je veľký záujem. Bežci sa ešte stále môžu pridať do klubu VÚB Anjeli v aplikácii Strava a pomôcť svojimi nabehanými kilometrami chorým deťom. Ak spoločne zabehnú do piatka 3 450 km, VÚB banka daruje deťom z Dobrého anjela 3 450 EUR,uvádza Martina Hrivnáková, riaditeľka odboru korporátnej a marketingovej komunikácie VÚB.

Jednoduchý proces evidencie pomocou mobilnej aplikácie

„Mobilná aplikácia je medzi bežcami stále viac obľúbená, preto sme sa ju rozhodli tento rok využiť aj na zjednodušenie procesu evidencie splnenia podmienok štartu jednotlivých bežcov,“ vysvetľuje hlavný usporiadateľ behu Miloš Zágoršek, riaditeľ produkčnej agentúry Quinta Essentia. „Pravidlá organizovania takéhoto športového podujatia sú stále veľmi prísne. Bežci musia byť očkovaní alebo otestovaní. V každej zóne podujatia musíme dodržať limitný počet bežcov a stále platí aj zákaz podávania rúk. Sme však vďační, že práve vďaka dodržaniu nevyhnutných epidemických opatrení si môžu bežci užiť toto bežecké dobrodružstvo aj tento rok,“ dodáva Miloš Zágoršek.

Medaile na nábreží Dunaja

Trasa behu Od Tatier k Dunaju vedie zväčša (95 %) po asfaltových cestách 2. a 3. triedy, ale beží sa aj cez lesy, po horských cestách na území dvoch národných parkov, ponad vodu či cez centrá miest. Bežecká trať je rozdelená na 36 úsekov rôznej dĺžky (7 až 12 km) a náročnosti prevýšenia. Každý tím beží celú trasu štafetovým spôsobom – úsek beží vždy len jeden člen a ostatní sa presúvajú autami na ďalšie odovzdávanie štafety. „Na celej trati bude na zdarný a bezpečný priebeh podujatia dohliadať polícia. Chcel by som sa poďakovať za záštitu Ministerstvu vnútra SR a Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, ktorí sú nám veľmi nápomocní, dopĺňa Štefan Šogor. Tradične sa pobeží aj cez centrum Banskej Bystrice, ďalej cez mestá Žiar nad Hronom, Žarnovica, Vráble, Šaľa a Šamorín až do Bratislavy. Trasa behu je totožná, ako minulý rok.

Na všetkých členov súťažiacich tímov, ktorí dobehnú v nedeľu 15. augusta do cieľa na nábreží Dunaja v Bratislave, čaká pamätná medaila. Víťazné tímy s troma najlepšími časmi v každej kategórii si odnesú trofej a darčekový kôš.

Partneri

Jedným z dvoch hlavných partnerov je VÚB banka, ktorá pomohla realizovať praktickú aplikáciu na komunikáciu bežcov v jednotlivých tímoch navzájom a aj s organizátormi. Počas podujatia zabezpečuje fotografovanie všetkých bežcov a originálny systém triedenia fotografií na základe štartového čísla.

Už piaty rok je hlavným partnerom podujatia aj značka Zlatý Bažant Radler, ktorá je trhovým lídrom v kategórii nealkoholických radlerov. Zlatý Bažant Radler 0.0% obsahuje spektrum prírodných cukrov, antioxidanty a má vhodný pomer sodíka i draslíka, čo z neho robí ideálny nápoj pre doplnenie tekutín a energie počas športového výkonu.

Novým partnerom je spoločnosť KON-Truss, ktorej prioritným výrobným programom je realizácia drevených konštrukcií – väzníkových krov – z drevených priehradových väzníkov spájaných tyčinkovými plechmi WOLF. Výrobné portfólio spoločnosti je postavené predovšetkým na realizácii krovov pre individuálnu výstavbu rodinných domov, resp. výstavbu developerských projektov v segmente individuálnej bytovej výstavby bytových domov a rodinných domov.


Všetky informácie o podujatí sú k dispozícii TU.