Cross Country Baba-Kamzík už o dva týždne

17. ročník najväčšieho horského behu na Slovensku. Už len necelé dva týždne nám zostávajú do ďalšieho ročníka najväčšieho horského behu Cross Country Baba-Kamzík.

„Tri trate – jeden cieľ“, je slogan tohto podujatia. Účastníci si totiž môžu vybrať až z troch tratí:

Najstaršej 26 km z Pezinskej Baby na Kamzík, podľa ktorej nesie podujatie aj svoj názov.

Najdlhšej 53 km z Kamzíka na Babu a späť.

Najľahšej 16 km z Rače na Kamzík.

Všetky štarty sú nastavené tak, aby bežci dobiehali do cieľa približne súčasne. Toto a vysoká účasť zabezpečujú už 17 rokov v cieli neopakovateľnú atmosféru.

Vďaka kombinácii tratí sa na boj s Malokarpatským masívom vydávajú jednotlivci, ale i celé rodiny. Bežci, vyznávači nordic walking, turisti – bez rozdielu. Každý si podľa svojich schopností vyberie trať a zvíta sa svojimi priateľmi, alebo rodinou v cieli.

Prví sa na trať vydajú ultramaratónci, ktorí vyštartujú z Kamzíka o 7:30 hod. Bežia najskôr na Pezinskú Babu, kde ich povzbudí skupina bežcov pripravujúcich sa na 26 km trať. Z Pezinskej Baby je štart na 26 km trať naplánovaný na 10:15 hod. Trať vedie zväčša po červenej značke hrebeňom Malých Karpát až na Kamzík. Na 16 km trať vyštartujú bežci o 11:15 hod z Rače. Spoločným cieľom pre všetky tri trate je bratislavský Kamzík.

Novinkou tohto ročníka sú juniorské kategórie na 26 a 16 km trati s cieľom podporiť nástup nových talentov. Mládež do 18 rokov platí iba symbolické štartovné.

Ďalšou novinkou je kyvadlová doprava ktorá bude zdarma premávať medzi konečnou trolejbusov z Koliby na Kamzík pre všetkých – účastníkov aj divákov.

Ďalšou novinkou je štart z nového miesta v Rači, ktorým je zrekonštruovaný amfiteáter v Knižkovej doline.

Na účastníkov čaká okrem neopakovateľnej atmosféry v cieli účastnícka medaila, obed, tombola a pre najrýchlejších trofeje a ceny od partnerov podujatia.

Ide o úvodný horský beh sezóny v rámci série Karpatský pohár v horskom behu. Podujatie má oficiálny štatút majstrovstiev Slovenska v lesnom behu na hlavnej trati 26 km.

Organizátorom je ŠK pre Radosť o.z. v spolupráci s MČ Rača, magistrátom mesta Bratislava a Cross Country Clubom Rača.

Stránka podujatia: www.horskybeh.sk

Horský beh Baba-Kamzík má svoju špecifickú atmosféru, ktorá napriek náročným tratiam každoročne priláka množstvo nadšených športovcov. V minulom roku sa ich na štart postavilo vyše 700.

Partneri podujatia bez ktorých podpory by to nebolo možné: Salomon, Suunto, Divoká voda, Yak&Rysy, Mitická, RooBar, Perskindol, beh.sk, sportky.sk, in.ba, FITštýl a SunBell.

Dušan Harangozó

ŠK pre Radosť