Čo môžete očakávať od trás Julian Alps Trail Run by UTMB?

Slovinsko, malá zelená krajina, ktorá sa vyznačuje mnohými prírodnými skvostami. V juhozápadnej časti má prístup k Jadranskému moru, na juhu nájdete tajomné lesy so zvyškami pralesov a v severnej a severozápadnej časti ju pokrývajú Alpy, ktoré sa týčia do výšky takmer 3 000 m.

Práve v tomto prírodnom skvoste, ktorý je chránený aj Triglavským národným parkom, budete krúžiť po nádherných trasách behu Julian Alps Trail Run by UTMB.

Julské Alpy a Triglavský národný park sú tiež útočiskom mnohých divokých zvierat. Medzi najikonickejšie určite patrí kozorožec, ktorého ako symbol tohto regiónu nájdete aj v našom logu.Znovu a znovu nás očarujú. Neveríte tomu? Príďte sa o tom presvedčiť na vlastné oči, ale na úvod stačí čítať ďalej 😉

Okolo Julských Álp a najvyššej hory Slovinska – Triglavu…

Naša najdlhšia trasa, ktorá je zároveň nosnou trasou príbehu podujatia, obchádza Julské Alpy a najvyšší slovinský vrch Triglav (2864 m). Na 170 km vás zavedie z ikonického údolia Soča cez malebné vrcholy nad Bohinjským jazerom až k jazeru Bled. Medzitým vás Triglav bude sprevádzať hrebeňovými úsekmi – budete ho môcť obdivovať po ľavej strane.

V druhej časti budete musieť najprv vystúpiť k horskej chate na vrchu Stol (2174 m) a potom bežať po krásnom hrebeni Karawanks, ktorý je považovaný za jeden z najúžasnejších bežeckých úsekov v Slovinsku. Ide o viac ako 20 km dlhý hrebeňový úsek, ktorý ponúka neuveriteľné výhľady na Rakúsko a najvyššie vrcholy Julských Álp a Triglavského národného parku.

Čo môžem očakávať počas behu na Julian Alps Trail Run by UTMB?

Smaragdová rieka Soča
Začiatok najdlhšej trasy sa nachádza v krásnom alpskom údolí – v údolí Soča, ktoré je známe najmä smaragdovou riekou Soča. Tá je vďaka svojej magickej farbe považovaná za jednu z najkrajších európskych riek. Krátko po štarte v Kobaride vás trasa zavedie priamo pod vrcholy Julských Álp. Do oblasti, kde svoj poklad stráži legendárna mystická bytosť Goldhorn. Možno budete mať šťastie a podarí sa vám ho počas pretekov aj zahliadnuť 😉.

Triglavský národný park – Divoká Tolminská tiesňava
Trasy vám ponúknu nádherné výhľady na Julské Alpy a srdce Triglavského národného parku. Počas samotných pretekov budete mať možnosť spoznať aj časti parku – takto budete môcť zažiť nádhernú Tolminskú roklinu, ktorá je považovaná za jeden z najúžasnejších skvostov Triglavského národného parku. Zároveň predstavuje najnižšie položené miesto parku. Rozhodne je to oblasť, kde odporúčame trochu spomaliť a všetko si to vychutnať.

Baška grapa – Pod Goldhornovým kráľovstvom
Najtajomnejšia časť trasy vás čaká medzi Tolminom a Sorickou planinou. Cesty, ktoré ani miestni obyvatelia až tak dobre nepoznajú, a miesta, ktoré si stále zachovávajú svoju autentickosť a domáckosť. Krásne výhľady a trasy, ktoré sme hľadali s pomocou miestnych obyvateľov, ktorí tieto chodníky určite poznajú najlepšie. Je to oblasť, ktorá sa nachádza pod horami medzi Tolminom a Bohinjom, kde sa často nachádza aj tajomný Goldhorn.

Zo Sorišskej planiny na Ratitovec – Triglav a neuveriteľný výhľad na Julské Alpy
Po opustení Bašskej Grapy a stúpaní smerom na Sorišskú Planinu vás privíta mimoriadny výhľad na náš najvyšší vrch Triglav, 2864 m. V nasledujúcich 10 km strávite dosť času na malebnom hrebeni až do Ratitovca. Triglav a ďalšie vrcholy Julských Álp vás budú sprevádzať po celý čas po vašej ľavej strane. Ak sa však pozriete trochu hlbšie do údolia, dolu pod sebou si všimnete aj Bohinjské jazero, ktoré sa považuje za skutočný prírodný klenot Julských Álp.

Do divočiny tajomných lesov v Jelovici
Tajomné a divoké lesy Jelovice vás budú sprevádzať viac ako 10 km. Mohutná náhorná plošina Jelovica sa určite považuje za jednu z menej preskúmaných oblastí Slovinska. Vysoké stromy a čistá divočina. Pri troche šťastia tu možno stretnete aj jeleňa, srnca alebo rysa, ktorí sa tu nedávno presídlili.

Svetoznáme jazero Bled
Ak by ste si mali vybrať najikonickejšie a turisticky najznámejšie miesto v Slovinsku, určite by to bolo Bledské jazero. Rozprávkové miesto s ostrovom uprostred jazera, na ktorom sa nachádza aj kostol, je určite najfotografovanejším miestom v Slovinsku. A čo je na ňom najlepšie? Nachádza sa v Julských Alpách, takže sme ho, samozrejme, jednoducho nemohli vynechať z našich trás.

Výstup na horu Stol – „stenu“
Najvýraznejšia časť trasy, na ktorú určite nezabudnete – 1 600 m dlhý výstup na najvyšší bod trasy – na horu Stol, presnejšie na chatu Prešeren priamo pod vrcholom hory Stol (2 174 m). Mnohí z vás budú môcť počas výstupu obdivovať východ slnka a scenéria s Julskými Alpami osvetlenými ranným slnkom bude jednou z najpamätnejších častí pretekov. Stúpanie nie je ľahké, ale kvôli krásnym výhľadom to stojí za to 😊.

Na hrebeni
Ak by ste mali vybrať najkrajšiu časť trasy, určite by to bol tento úsek. Dobrých 20 km čistej radosti. Hrebeň Karavanky je pravdepodobne najkrajšou trailovou bežeckou oblasťou v Slovinsku. Ohromujúce a neuveriteľne bežecké trate sprevádzané dychberúcimi výhľadmi, ktoré sa vám navždy vryjú do pamäti. Naľavo nádherné vrcholy Julských Álp s Triglavom vpredu a napravo Rakúsko s vyše 3000 m vysokými horami v diaľke. V tejto oblasti neustále bežíte pozdĺž štátnej hranice medzi Slovinskom a Rakúskom, takže stačí krok doprava a už ste v Rakúsku 😉

Konečne na tróne – Kranjska Gora
Pred príchodom do idylickej vysokohorskej Kranjskej Gory musíte prebehnúť niekoľko kilometrov údoliami. Potom vás tesne pred cieľom čaká krátke stúpanie na Srednji vrh, z ktorého je nádherný výhľad na Špik a celú horskú reťaz Martuljek. Ak nie ste príliš unavení, určite odporúčame nájsť si tu čas na pár fotografií. Po zostupe vás čoskoro privíta toľko očakávaný trón – Kranjska Gora. Tu sa splnia vaše sny. Môžete očakávať všetky druhy emócií, pretože sa konečne vraciate domov a prechádzate cieľovou čiarou. Jediné, čo musíte urobiť, je jednoducho si užiť tieto chvíle a my sa postaráme o to, aby sme vás privítali búrlivým potleskom a gratuláciami 😉