Čo je to Beh od Tatier k Dunaju?
Predstavte si, že vybehnete v sobotu dopoludnia spod nízkotatranských končiarov, prebehnete malebnými liptovskými dedinkami, preleziete cez Železnô a budete pokračovať ďalej cez Šturec, pričom sa vyhnete frekventovaným Donovalom.
Partizánska obec Baláže je miesto, kde ste predtým pravdepodobne nikdy neboli, ale teraz tam budete odovzdávať štafetu ďalšiemu členovi Vášho tímu.
Beh večernou Banskou Bystricou bude prvý vážnejší kontakt s väčším mestom, avšak bude určite príjemným svojou atmosférou letného večera.
Na krajinu padla tma a Vy zrazu ucítite bahnitú vôňu rieky Hron. Bude Vás sprevádzať veľkou časťou nočných etáp.
Stále pod rúškom noci prebehnete Vráblami a v obkolesení vinohradov a kukuricových polí poputujete ku priemyselnej Šali, ktorá Vám však ukáže svoju krajšiu tvár a nasmeruje Vás na Žitný ostrov.
Tu Vám už robia sprievodcov široké lány pšenice, ktoré Vás dovedú až ku slovenskému moru, vodnému dielu Gabčíkovo.
Za letného popoludnia určite dobre padne vlhký vánok vejúci od Dunaja.
A už tu máme cieľové mesto Bratislava.
Po 345 km dobrodružstva a zážitkov pribiehate na nábrežie Dunaja, kde sa Vaša púť končí a Vy si môžete začať v mysli prehrávať tento film natočený Vami a Vašimi priateľmi, ktorí nimi zostanú už navždy.
V tomto preteku zažijete veľa zábavy. Je veľký predpoklad, že sa po jeho prvom absolvovaní budete každoročne vracať. Bežať o 3. hodine v noci za svetla mesiaca a hviezd je niečo, čo v bežnom živote nezažijete. Pretek tiež prináša nezabudnuteľné zážitky a priateľstvá na celý život. Takúto intenzitu spojenia ľudí v tíme nájdete málokde. A potom je tam cieľová páska, ktorou môžete prebehnúť spoločne všetci členovia tímu.
Je to štafetový cestný beh. Každý tím je zložený z 12 členov a 2 motorových vozidiel (veľká väčšina tímov) alebo 6 členov a 1 motorového vozidla (tzv. Ultra tím).
Vec, na ktorú treba dopredu upozorniť je, že celá trať nie je uzavretá pre dopravu. Bežci bežia po krajniciach ciest (95% sú to cesty 2. a 3. triedy) a ako bežci tak aj tímové vozidlá musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Tímy musia byť sebestačné po všetkých stránkach. Zázemie pre všetkých 12 členov tímu tvoria počas preteku 2 vozidlá (9-miestne), ktorými sa tím presúva z jednej odovzdávky štafety na druhú.
Prvé vozidlo môžeme nazvať vozidlom „aktívnym“ (to, ktorého členovia práve bežia svoje úseky) a druhé vozidlom „odpočívajúcim“ (to, ktorého členovia práve nebežia a pripravujú sa na svoje neskoršie úseky). Aktívne vozidlo postupne vysadzuje svojich členov vo vopred určenom poradí na odovzdávacích stanovištiach, pričom svojho člena, ktorý práve dobehol svoj úsek zoberie a pokračuje na ďalšiu odovzdávku. Takto sa vystriedajú všetci členovia aktívneho auta. Po odbehnutí úseku posledného člena aktívneho auta, nasleduje veľká odovzdávka, pri ktorej preberá štafetu dovtedy odpočívajúce auto a vymenia si úlohy. Ultra tím má len jedno vozidlo a to je počas celého preteku aktívne. Odpočívajúce auto sa počas času, kedy nezasahuje do preteku, môže presunúť na trati dopredu, až na predpokladané miesto prebratia štafety a členovia vozidla môžu tento čas využiť na spánok a doplnenie energie pred ďalším pretekaním.
Tím si musí pred štartom preteku do auta naložiť všetko potrebné na zvládnutie celého preteku (oblečenie, spacáky, jedlo, pitie, energetické prípravky atď.). Tím podľa svojej bežeckej kvality bude na trati 22-36 hodín. Tímy štartujú v časoch určených organizátorom podľa vopred nahlásených zabehnutých časov. Najslabšie tímy štartujú v sobotu skoro ráno a elitné tímy v sobotu v skorých popoludňajších hodinách. Čas štartu jednotlivých tímov bude oznámený 1 týždeň po ukončení registrácie.
Pretek je náročný na logistiku a dôkladná príprava je nevyhnutnosťou pre úspešné absolvovanie trate.
Beh od Tatier k Dunaju je bežecké dobrodružstvo, na ktoré nezabudnete!
A ako vznikol nápad zorganizovať beh Od Tatier k Dunaju?
Jeden z dvoch hlavných organizátorov bežal podobný beh v minulosti v USA a každému, kto bol ochotný ho počúvať rozprával svoje zážitky. Toho druhého prestalo baviť stále len počúvať a navrhol, aby spolu podobný beh zorganizovali.
Ešte pár tipov ako zostaviť tím:
• Najlepší spôsob ako zohnať toľko ľudí je dohodnúť sa na začiatku len s jedným, rovnako nadšeným bežcom, aby každý skúsil naplniť jedno auto (zohnal ďalších 5 ľudí).
• Nespoliehajte sa len na svojich známych. Známy známych rovnako ako známych známi rozširujú počet potenciálnych účastníkov takmer donekonečna.
• Začnite zháňať ľudí do svojho tímu v predstihu. Je oveľa ľahšie sa s ľuďmi dohodnúť, keď si ešte vedia dopredu naplánovať čas a môžu sa bežecky pripraviť. Tesne pred pretekom to bude zložitejšie.
• Nehľadajte len bežcov. Sú ľudia, ktorí nebehávajú, a napriek tomu sú vo výbornej kondícii a radi si zasúťažia a zažijú niečo výnimočné.
• Skúste zohnať bežcov do jedného auta a dajte oznam na našu facebookovu stránku. Rovnakých prípadov bude viac a takto sa budete vedieť spojiť a vytvoriť tím.
• Na facebooku pravdepodobne nájdete aj jednotlivcov hľadajúcich tím. Aj takto budete vedieť doplniť Vašu posádku.
Text: Štefan Šogor
Foto: Quinta Essentia s.r.o.
Napíšte komentár