Busta Bukovskému

Pocta-Bukovskemu

Zakladateľ maratónu v Košiciach, Vojtech Bukovský, ktorý sa k svojmu počinu inšpiroval v roku 1924 na olympiáde v Paríži, sa dočká ďalšej pocty.

V piatok 14. septembra mu bude v tesnej blízkosti preslávenej sochy maratónca odhalená bronzová busta. Stane sa tak po rokoch úsilia, dobudovaní celého areálu za pomoci verejnej zbierky a dokončení busty po smrti jej autora Arpáda Račko.

Verejnosť, fanúšikovia MMM a všetci ctitelia košickej maratónskej tradície sú na tomto slávnostnom akte so začiatkom o 16.00 hod. úprimne vítaní.

Premiérových maratóncov utešene pribúda

Do programu Môj prvý maratón sa zapojilo už viac ako 500 bežcov, ktorí si vybrali práve Košice pre svoj maratónsky krst. Pozorne sledujeme prípravu niekoľkých z nich a tešíme sa, že spolu s ostatnými túto výzvu zvládnu.

Písali sme už, že až z Británe pricestuje Beáta, ktorá tam pracuje a musí stihnúť okrem maratónu i svadbu a 50-tku svojho brata. Jozef z Prešova bojoval s nadváhou i fajčením, teraz zabojuje na trati dlhej 42 km a 195 m. Miro tvrdí: „Som hrdý Košičan a tak musím náš maratón určite raz zdolať. Skúsim to už v roku 2018". Obdivuhodný je i príbeh Otmara z Ostravy, ktorý prekonal onkologické ochorenie i predpovdaný invalidný dôchodok. Namiesto toho ho uvidíme na štarte najstaršieho maratónu v Európe. Viac o programe i jeho protagonistoch nájdete tu.

MMM 30 rokov

Čo sa udialo pred 30 rokmi

Rok 1988 vstúpil do histórie maratónu ani nie tak samotnými športovými výsledkami a priebehom, ale skôr faktom, že sa lúčil s traťou Košice – Seňa – Košice, ktorá bola s týmito pretekmi neodmysliteľne spätá od roku 1926.

Už o rok tu potom bola premiéra mestského okruhu, ktorý sa postupne ďalej modifikoval až do podoby ako ho poznáme dnes.

Okrem toho to bol aj rok v znamení nemeckých prvenstiev. Medzi ženami si svoje rekordné piate víťazstvo pripísala Christa Vahlensieck, bývalá svetová rekordérka a jedna z najlepších svetových bežkýň tejto éry. U mužov triumfoval Michael Heilmann, ktorý si 3 roky pred štartom v Košiciach vytvoril na pretekoch Svetového pohára v Hirošime skvelý osobný rekord 2:09:03.