Atletické hvězdy, světové rekordy, nezapomenutelné zážitky | Birell Grand Prix slaví 25 let!

Birell-Grand-Prix

87 727. Ano, už téměř devadesát tisíc běžců absolvovalo Grand Prix, kouzelný večerní závod vedoucí centrem Prahy

Světově známá běžecká akce pořádaná organizací RunCzech se pyšní oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race a letos slaví 25. výročí. Jako dárek si na 3. září, kdy se běží adidas Běh pro ženy 5 km a Birell Běh na 10 km, na start nadělila spoustu současných vytrvaleckých es. Za čtvrt století se v závodech odehrálo mnohé. Pojďme si připomenout ty nejpamátnější milníky tradičního běžeckého svátku, který se kvůli pandemii covidu naposledy konal před třemi lety.

1996

18. května 1996 se v Praze poprvé běžel závod Golden 10, který se později přejmenoval na Grand Prix Praha. První vítězem se stal v prudké jarní průtrži mračen Keňan Laban Chege.

1997

Grand Prix se posouvá na září. Přítomnost Keňanů Mosese Tanuiho a Paula Tergata, který byl držitelem rekordu na 10 km, přilákala ke Grand Prix pozornost veřejnosti. Tergat vyhrál pouhou vteřinu před svým soupeřem.

1998

Keňan Paul Tergat znovu nenašel přemožitele a triumfoval v čase 28:35. Druhé místo obsadil Moses Tanui z Keni s časem 28:35. Běželo se na deseti okruzích na Staroměstském náměstí a v jeho nejbližším okolí.

1999

Vítězem prestižní Grand Prix se stal nejrychlejší evropský maratonec Antonio Pinto. 1999 se také zapsal do historie jako rok, kdy se tisíce lidí v celé Evropě a na Středním východě vydali do ulic, aby zhlédly nejvzácnější nebeskou událost – úplné zatmění Slunce.

2000

Součástí programu jsou také závody pro amatérské běžce. Tento ročník se však nesl ve smutném duchu. Ve věku 78 let zemřel legendární běžec Emil Zátopek, velký podporovatel závodu.

2001

Přijíždí další hvězda Etiopan Haille Gebrselassie, který v tomto roce zvítězil s časem 28:07 a překonal rekord vytvořený Labanem Chegem při legendární průtrži mračen v roce 1996.

2002

Do Prahy se opět vrací Paul Tergat a získává již třetí vítězství. K programu běžeckého víkendu přibývá v předvečer závodu také In-Line Saturday Night Party pro všechny milovníky kolečkových bruslí.

2003

V dramatickém finiši vyhrál Keňan Simon Kisinga Kiliu. Součástí jsou závody na 10 a 5 km pro zvané atlety, otevřený závod na 3 km pro ženy, Mediální závod a Závod Emila Zátopka v juniorské kategorii.

2004

Dominuje Keňan Wilson Kebenei Kiprotich v čase 27:37. Mezi ženami na poloviční trati zazářila Caroline Cheptonui. Start a cíl zůstává na Staroměstském náměstí, okruhy jsou nově pětikilometrové.

2005

Do Prahy zavítal maratonský šampion z OH v Aténách Ital Stefano Baldini. V Praze však skončil až čtvrtý, těsně za stupni vítězů. Závod vyhrál v čase 28:46 Stanley Salil z Keni.

2006

11. ročník Grand Prix se startem a cílem na Staroměstském náměstí byl počtvrté otevřen nejen elitním běžcům, ale i široké veřejnosti. Nejrychlejším atletem je Wilson Kiprotich Kebenei (28:05).

2007

Grand Prix se mění na noční běh. Posun času startu na večerní hodiny a běh ulicemi osvětlené Prahy výborně podtrhují atmosféru akce. Vítězem Běhu pro muže se stal Wilfred Kipkoe Taragon z Keni.

2008

Dne 13. září ukořistili Evropané všechny tři medaile na Grand Prix. Vyhráli Ukrajinec Vitalij Rybak (29:27)a Maďarka Aniko Kalovics, která časem 15:27 vytvořila ženský traťový rekord na 5 km.

2009

14. ročník Grand Prix Praha běží přes šest tisíc lidí. V cíli je první Marwa Dickson Mkami z Tanzanie, na pětce vítězí Gladys Otero z Keni. V tomto roce závod obdržel stříbrnou medaili IAAF.

2010

Grand Prix již podruhé během posledních tří let nevyhráli Keňané. Vítězství si 11. září vybojoval Maročan Mourad Marofit a Tanzaňanka Zakia Mrisho.

2011

Philemon Limo se stal prvním mužem, kterému se v Praze podařilo zaběhnout 10 km pod 28 minut. Vylepšuje rekord závodu na 27:34. Kromě elitních atletů desítku běží také fotbalista Pavel Nedvěd.

2012

Závod ovládl Keňan Henry Kiplagat s časem 27:51, který zaostal o 17 sekund za loňským traťovým rekordem krajana Philemona Lima.

2013

Grand Prix se přesouvá ze Staroměstského na Václavské náměstí a získává nejvyšší ocenění IAAF, čímž kompletuje zlatou sbírku známek kvality pro pražské závody. Elitní ženy poprvé běží 10 km.

2014

Na start se postavil např. herec a moderátor Dalibor Gondík, desetibojařský šampion Roman Šebrle či italský šéfkuchař Emanuele Ridi. Geoffrey Ronoh z Keni vyhrál v rekordu závodu v čase 27:28.

2015

Závod startoval již tradičně s charitativním partnerem – neziskovou organizací SVĚTLO PRO SVĚT. Běžci tak mohli přispět na pomoc nevidomým v Africe. Zvítězili Daniel Chebii a Peres Jepchirchir.

2016

Violah Jepchumba bojovala o světový rekord, který jí utekl o pouhopouhé tři vteřiny. Hned pět mužů běželo pod 28 minut. Slavil člen adidas RunCzech Racing Teamu Abraham Kipyatich.

2017

Závod je počtvrté oceněn zlatou známkou kvality IAAF. Sedm závodů RunCzech běžecké ligy má celkem sedm zlatých známek kvality, což Česko posunuje do čela celosvětového žebříčku.2018
Zvítězil nejrychlejší muž silničních desetikilometrových tabulek pro rok 2018 Rhonex Kipruto, fanouškům se ukázala i Fancy Chemutai, druhá nejrychlejší půlmaratonkyně všech dob.

2019

Vyhrála Sheila Chepkirui v druhém čase historie na silniční desítce 29:57. Druhá Dorcas Kimeli měla shodný čas jako vítězka. Mezi muži kraloval Keňan Geoffrey Koech (27:02).