Ako behať v rôznych terénoch

Behanie v teréne

Behať po asfalte a behať po lese sú dve rôzne disciplíny. Každý povrch vyžaduje svoje.

Každá aktivita si vyžaduje trochu iné vybavenie a prístup, a to je dôležité mať na pamäti, najmä z hľadiska zranení. V dnešnom článku si prejdeme a vysvetlíme všetky podstatné veci. Predstavte si leto v betónovej džungli zvanej mesto a potom v osviežujúcom lese so stromami a rastlinami.

Behanie v teréne

Dobre viete, že obe miesta sú úplne odlišné, čo si vyžaduje trochu inú prípravu, a to ako z hľadiska bežeckej obuvi, tak aj ďalšieho vybavenia, napríklad lekárničky alebo čelovky. A beh po piesku? Aj to si vyžaduje trochu premýšľania.

Behanie v meste po asfalte

Asfalt a dlažobné kocky sú veľmi tvrdé, a preto aj náročné na kĺby a techniku behu. Je nevyhnutné, aby ste si zaobstarali obuv, ktorá má hladkú podrážku, dobré odpruženie a odľahčí vaše kĺby a svaly. Na zvládnutie takéhoto tvrdého povrchu sa vám bude hodiť vysoké odpruženie. V meste nemusíte mať pri sebe príliš veľa vecí, ale nezabudnite na dostatok vody. Najmä v lete, keď betón vyžaruje teplo a dehydratácia môže spôsobiť nevoľnosť a dokonca aj mdloby. Nepodceňujte to a počas dňa do seba dostaňte optimálne množstvo vody.

Odporúčajú sa aj slnečné okuliare, pretože ostré svetlo sa odráža od okien a znepríjemňuje celý zážitok.Dávajte si tiež pozor, ak bežíte so slúchadlami na ušiach, dostanete sa do tempa a nevšimnete si autá, čo môže byť osudné. Snažte sa všímať si aj svoje okolie.

Behanie v prírode

Lesné cesty sú špecifické tým, že sú mäkké, ale plné prekážok. Crossová, krosová a trailová obuv je pre tento terén ideálna. Robustná podrážka je skvelá do náročného terénu, pretože sa nešmýka a eliminuje možné zranenia. Sú tiež zvyčajne odolnejšie a užšie ako cestná obuv. Okrem topánok je dobré mať pri sebe niekoľko užitočných vecí, napríklad lekárničku, dostatok vody, v noci čelovku a pre ženy píšťalku, slzný sprej alebo osobný alarm. Ak sme už pri ženách, buďte na pozore na neobývanom území. Nebežte po tej istej trase v rovnakom čase, prípadne venujte pozornosť výstražným značkám a tváram. Opatrnosti nie je nikdy dosť. Noste so sebou nabitý telefón a pokiaľ možno nenoste slúchadlá potláčajúce hluk.

Pred behom si postriekajte nohy sprejom proti kliešťom od topánok až po pás. Existujú aj ultrazvukové repelenty bez zápachu, ktoré si pripnete na oblečenie. Je jasné, že sa musíte zahriať a rozcvičiť, či už bežíte po betóne alebo v lese, ale pri behu v lese by ste si mali dať naozaj záležať na zahriatí členkov, ktoré dostávajú poriadne zabrať kvôli rôznym vetvičkám a koreňom. Po príchode domov si skontrolujte oblečenie a odev, či v ňom nie sú kliešte alebo iný hmyz.

Behanie po piesku

Behanie po piesku

Piesok je trochu iná výzva, pretože má dosť veľké nároky na rovnováhu. Prvá jazda vám pravdepodobne nebude pripadať prirodzená, čo je normálne, najprv si musíte na piesok zvyknúť a zistiť, aký druh pohybu vám bude vyhovovať.
S dĺžkou tréningu to nepreháňajte. Hovorí sa, že beh na piesku je až 1,5-krát náročnejší ako na tvrdom povrchu, preto ho radšej skráťte. Stále však môže výrazne zapojiť vaše hlbšie svaly a jadro. Niektorí ľudia sa rozhodnú behať naboso. Je to možné, ale musíte dokonale poznať oblasť, inak riskujete zranenie alebo porezanie nôh. Okrem toho si môžete preťažiť achillovku. Odporúčame držať sa mokrého pásu v blízkosti pobrežia, pretože je vydláždený a ľahšie sa v ňom pohybuje.

Nezabudnite sa natierať opaľovacím krémom, nosiť pokrývku hlavy, slnečné okuliare a udržiavať dostatočnú hydratáciu. Zabudnite na beh pred obedom, zvoľte radšej ranný alebo večerný.