Oslava kozmonautiky: Od Majcichova cez Brno po Dolnú Lehotu
- 02. apr 2018
- 0
S marcom sa snúbili veľkolepé spoločensko-bežecké pocty kozmickým výročiam Vladimíra Remeka a Ivana Bellu. Tiež slovenský vidiek vložil do programu dôstojný športový vklad.
Štyridsať rokov od historického letu prvého československého kozmonauta Vladimíra Remeka (nar. 26. septembra 1948, České Budějovice) rezonovalo minulý mesiac výrazným záberom. Ako sme už informovali, prvou zastávkou bol Majcichov, dvojtisícová obec v Trnavskom okrese. Po medzinárodnom cestnom behu na 10 km o Remekov pohár, ktorému predchádzal pestrý sprievodný program v tamojšom kultúrnom dome, sa do sviatočného šatu odelo o niekoľko dní rovnako pohostinné Brno.
Rojenie kozmonautov
Pozvánka do juhomoravskej metropoly prišla aj Tiborovi Marekovi, starostovi Majcichova a súčasne predsedovi organizačného štábu Majcichovskej desiatky. Ako povedal pre náš portál, Brno prichystalo veľkolepú parádu. Prvou zastávkou bola hvezdáreň, kam V. Remek chodil počas školských rokov do astronomického krúžku. Technické múzeum, okrem iného, prichystalo k jubileu návštevnícky atraktívnu výstavu, na ktorej nechýbala ani autogramiáda či príležitostná poštová pečiatka, Výnimočný kolorit dotvoril prelet stíhačiek nad Brnom. Kým bežecký Majcichov poctili svojou prítomnosťou obaja naši hrdinovia kozmu, moravskí organizátori privítali až desiatku populárnych osobností z pôsobenia na orbite. Pod originálnym názvom Rojenie kozmonautov sa v Brne stretol na pozvanie Vladimíra Remeka zaujímavý európsky menoslov: Ivan Bella (Slovensko), Miroslaw Hermaszewski (Poľsko), Sigmund Jähn (Nemecko), Farkas Bertalan (Maďarsko), Dumitru-Dorin Prunariu (Rumunsko), Jurij Romanenko, jeho syn Roman Romanenko (obaja Rusko), Franz Viehböck (Rakúsko) a Frank De Winne (Belgicko). Prítomný bol aj Oldřich Pelčák, ktorý pri výcviku V. Remeka na kozmickú misiu bol jeho prvým náhradníkom.
Triumf Wydru a Vlčákovej
Stredné Slovensko sa zasa pýši Ivanom Bellom (* 21. máj 1964, Dolná Lehota). V rodisku 1. slovenského kozmonauta dostal marcový priestor 20. ročník krosových pretekov o Bellov pohár. Zároveň išlo o 35. edíciu Behu oslobodenia Dolnej Lehoty. Priestor mali všetky vekové kategórie. Hlavná konfrontácia mužov na 10 km viedla po asfaltových a terénnych úsekoch. Stala sa korisťou skúseného poľského vytrvalca Jana Wydru (rok nar. 1974, člen Markam MOK Mszana Dolna). V pestrej pretekárskej zbierke opatruje aj titul z majstrovstiev Poľska 2006 v horskom behu. Ženy absolvovali na Horehroní 2,5 km a piedestál patril 23-ročnej Lucii Vlčákovej (ŠK Dukla Banská Bystrica). Rodáčka z oravskej dediny Veličnej sa kráľovnej športov venuje iba od mája 2015. Talentovaná atlétka už vo veľkom nosí medaily z M.-SR vonku, v hale aj na akademickej pôde. Laureáti na pódiových priečkach v Dolnej Lehote (okres Brezno) prevzali ocenenia z rúk Ivana Bellu. Pri dekorovaní bol prítomný aj skvelý paralympionik v alpskom lyžovaní Miroslav Haraus. Spolu s navádzačom Marošom Hudíkom si z XII. zimných paralympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu aktuálne priviezli zlaté a bronzové ocenenia.
Text: Jaroslav Lieskovský
Titulná snímka: (zľava) kozmonauti Ivan Bella, Vladimír Remek a starosta Majcichova Tibor Marek. Foto Lenka Frolkovič Zvolenská
1. snímka v texte: Vladimír Remek s manželkou Janou pri autogramiáde. Foto Marta Országhová
2. snímka v texte: Ivan Bella, 1. slovenský kozmonaut. Foto Marián Bartoš
Napíšte komentár