Ako sa vyhnúť pretrénovaniu?

Asi tak raz mesačne dostanem mail od športovca s otázkou, či môže byť pretrénovanosť príčinou jeho aktuálneho stavu, ktorý je takmer vždy poznačený neustupujúcou únavou. Po niekoľkých dňoch väčšej únavy zvyčajne väčšina atlétov predpokladá, že deň alebo dva zníženého tréningu situáciu napraví – len čo dokončia aktuálny blok plánovaných tréningov.

Myslia si, že je normálne cítiť sa extrémne unavený, keď trénujú intenzívne. A nemýlia sa. Problémom je, že mnohí odopierajú svojmu telu potrebný odpočinok a regeneráciu a tlačia na to nielen napriek únave, ale aj napriek výrazne zníženej výkonnosti. Po ďalších niekoľkých tréningoch sa konečne rozhodnú dať si pár dní zníženej tréningovej záťaže, aby sa zotavili. Ibaže to teraz už nejde. Únava jednoducho neodchádza. Dlhý prepad sa ešte len začína.

Včera som znova dostal jeden z takýchto mailov. Bol pomerne dlhý. Športovec opisoval, čo viedlo k tomuto stavu. Nasleduje krátka časť, v ktorej sú zhrnuté hlavné body (anonymitu športovca zachováme):

Celý rok som trénoval veľmi rovnomerne – v priemere 15 hodín týždenne. Posledných asi 8 týždňov som sa fakt trápil. Nerád to priznávam, ale bojím sa, že som príliš tlačil na pílu, nemal som adekvátnu regeneráciu a možno som pretrénovaný. Trénujem bez trénera a sám si robím tréningový plán, ale nedodržiaval som ho veľmi dôsledne – obyčajne som robil viac, ako som mal v pláne, pretože som sa cítil v pohode.

Keď si spätne prezriem svoj tréningový denník, slová ako „vyčerpaný“, „unavený“, „únava“ sú oveľa častejšie ako „vynikajúci pocit“ alebo „pocit sily“. Aj moji priatelia si všimli obrovskú zmenu – som stále nevrlý, letargický a ťažko sa pre niečo nadchnem.

Jeho zásadná otázka znela: „Som pretrénovaný?“ a ponúkol mi prístup k svojmu denníku na stránke TrainingPeaks, aby som si urobil svoj názor. Žiaľ, len na základe toho, že si pozriete čísla z tréningov, sa nedá povedať, či športovec je alebo nie je pretrénovaný. On si svoj denník už preštudoval a ponúkol najlepší dôkaz, keď si všimol, že slová „vyčerpaný“, „unavený“ a „únava“ sa v ňom objavujú oveľa častejšie ako „vynikajúci pocit“ a „pocit sily“. Potom to zaklincoval postrehom, že je často nevrlý, letargický a nevie sa pre nič nadchnúť. Toto je učebnicový opis pretrénovanosti.

Takže je pretrénovaný? Určite to tak vyzerá, ale naisto to povedať neviem. Je tu tiež možnosť, že dostal chorobu, ktorá má veľa príznakov zhodných s príznakmi pretrénovanosti, ako je napríklad syndróm chronickej únavy, lymská choroba alebo mononukleóza. Pochybujem, že jeho všeobecný lekár by vedel vyhodnotiť, či je pretrénovaný, ale môže potvrdiť alebo vylúčiť tieto iné ochorenia. Takže to je riešenie, ktoré som mu navrhol.

To najhlavnejšie z toho pre vás je, že pretrénovanosť nie je niečo, čo by sa malo brať na ľahkú váhu. Poznám profesionálneho športovca, ktorého mimoriadne úspešná kariéra skončila kvôli pretrénovanosti. Tento stav postihol nielen jeho fyzický výkon, ale aj jeho motiváciu vynikať. Do dvoch rokov skončil s aktívnou činnosťou.

Ako sa najlepšie vyhnúť pretrénovanosti? Odpoveď dáva vyššie citovaný športovec. Každý týždeň by ste vo svojom denníku mali vidieť poznámky v tom zmysle, že ste cítili silu a cítili ste sa výborne. Ak tam častejšie vidíte slová ako únava, preháňate to s intenzitou. Zvoľnite. Potrebujete viac odpočinku a regenerácie, ako sa vám momentálne dostáva.

Autor: Joe Friel, www.joefrielsblog.com

Z anglického originálu Avoiding overtraining preložil Milan Hudeček

JOE FRIEL

Joe Friel trénuje vytrvalostných športovcov od roku 1980. Jeho klientmi sú elitní amatérski a profesionálni cestní cyklisti, horskí cyklisti, triatlonisti a duatlonisti. Pochádzajú zo všetkých kútov sveta a sú medzi nimi americkí a zahraniční národní šampióni, účastníci … Zistiť viac