ÚVZ SR zjemnil opatrenia pre organizovanie športových podujatí, halová sezóna by sa už mohla začať aj na Slovensku

Športová hala Elán

Kým halová atletická sezóna vo svete sa už pomaly rozbieha na plné obrátky (samozrejme, za dodržania pandemických opatrení), na Slovensku je zatiaľ mŕtvo.

Zdá sa však, že svitá na lepšie časy a už v najbližšom čase sa aj v bratislavskom Eláne uskutočnia prvé súťaže. Dôvodom na mierny optimizmus je najnovšia Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí, zverejnená v utorok 11. januára 2022 vo večerných hodinách.

Na Slovensku | počet účastníkov 100

Z nej vyplýva, že už je na Slovensku okrem najvyšších súťaží v šiestich kolektívnych športoch (hokej, futbal, hádzaná, volejbal, basketbal, florbal) možné organizovať hromadné športové podujatia, avšak len do maximálneho počtu 100 účastníkov. Podľa paragrafu 2, bod l sa zákaz organizovať hromadné podujatia nevzťahuje na okrem iných na hromadné podujatia športového charakteru (športové súťaže, tréningy) osôb starších ako 18 rokov s účasťou výhradne v režime OP a to v kapacite maximálne 100 osôb a podľa bodu k na hromadné podujatia osôb do 18 rokov veku s účasťou výhradne v režime OTP a to v kapacite maximálne 100 osôb.

Počet 100 sa vzťahuje takisto na tréningy, novinkou však je, že kým doposiaľ bola možná športová príprava mládeže do 18 rokov len v režime OP, s účinnosťou od 12. januára umožnil ÚVZ SR mládeži do 18 rokov trénovať aj v režime OTP, čiže aj otestovaným (deti do veku 12 rokov a 2 mesiacov sú považované za očkované).

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

„Sme radi, že sa otvára aspoň takáto možnosť. Naša filozofa je usporiadať čo najviac pretekov v rámci platných opatrení. Čo budeme môcť reálne zorganizovať, to uvidíme až po stredajšom rokovaní vlády, keďže sa očakávajú ďalšie opatrenia týkajúce sa fungovania športu,“ vysvetľuje prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

„Samozrejme, naša priorita sú všetky národné halové šampionáty a medzinárodný míting Elán. V tomto roku urobíme všetko pre to – aj vzhľadom na blížiaci sa Európsky olympijský festival mládeže v Banskej Bystrici – aby sa halové majstrovstvá Slovenska uskutočnili vo všetkých mládežníckych kategóriách, nielen juniorskej, ako to bolo možné vlani.“

Slovenský atletický zväz je pripravený aplikovať všetky pravidlá stanovené ÚVZ SR v záujme toho, aby svoje šampionáty mali dospelí, juniori, dorast i staršie žiactvo. Otázne je, či si míting Elán (30. januára) zachová prívlastok medzinárodný.

Peter Korčok: „Samozrejme, budeme radi, ak k nám zavítajú aj zahraniční atléti. Vzhľadom na aktuálnu situáciu u nás sa však nebudeme snažiť dostať ich do Bratislavy za každú cenu. Urobíme však všetko pre to, aby vzhľadom na to, že ide o medzinárodné podujatie, na ktorom sa plnia limity na halové MS v Belehrade, nemuseli ísť do karantény. Na toto budeme zrejme žiadať výnimku.“

Pre slovenskú seniorskú elitu sú domáce podujatia (najmä šampionáty) dôležité najmä pre to, aby mohli získavať zaujímavé body do kvalifikačných renkingov na vrcholné podujatia v roku 2022 – halové MS v Belehrade, MS v Eugene a ME v Mníchove. Takisto v prípade kvalitného výkonu na domácom podujatí má potom atlét väčšiu šancu dostať sa na špičkový zahraničný míting s vysokým bodovým ohodnotením.


Vyhláška UVZ-SR | 11. 1. 2022Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k obmedzeniam hromadných podujatí, zverejnená v utorok 11. januára 2022.
Foto | Ján Luky