20.ročník Malého pieninského maratónu

Malý pieninský maratón 2018

15.september 2018 sa nezadržateľne blíži a s ním aj jubilejný 20.ročník Malého pieninského maratónu, ktorý si vybudoval stabilné postavenie v bežeckom kalendári a získal srdcia mnohých jeho účastníkov.

Trochu  histórie.

Malý pieninský maratón 2018

Jeho história sa začala písať v roku 1982 , keď sa skupina bežeckých nadšencov rozhodla v malebnom prostredí Pienin zorganizovať podujatie pre rekreačných bežcov v tomto regióne. V spolupráci s vtedajšími štátnymi telovýchovnými orgánmi zorganizovali 1.ročník Malého pieninského maratónu , ktorého dĺžka bola 22km a trať viedla prielomom hraničnej rieky Dunajec.

Beh  sa postupne dostal do povedomia aj v širšom regióne kraja a radi sa ho zúčastňovali najmä bežci z Košíc. Postupné narastanie účasti aj kvality prerušila zmena režimu a tak sa v roku 1991 uskutočnil jubilejný 10. ročník, ktorý bol na dlhé obdobie jeho posledným.

V roku 2008 sa o jeho znovuobnovenie zaslúžili dvaja ľudia- Jano Korčák, majiteľ rekreačného zariadenia Dunajec village a  Laco Šimko , predseda Bežeckého klubu Stará Ľubovňa. Ich vzájomná synergia vzkriesila tradíciu tohto pekného behu , ktorý si znovu získal srdcia bežcov. Tí prichádzajú z celého Slovenska a tiež zo zahraničia. Láka ich veľmi pekná príroda a prostredie, dobrá orgánizácia , prístupné štartovné , zaujímavý termín a celková atmosféra podujatia. Vďaka týmto atribútom je o podujatie veľký záujem a účastnícky limit je rýchlo naplnený.

Súčasnosť.

Malý pieninský maratón 201815.septembra 2018 sa  tak na štart o 9.30 postavia ženy a muži na 18km trať, dvojčlenné štafety  a chodci-nordic walking . V 250 člennom štartovom poli uvidíme aj troch bežcov, ktorí absolvovali všetky obnovené ročníky -Maras L., Brachňák M., Žugec Š. , ďalej 7-násobného víťaza tohto podujatia-Kubej Tomáš , pravidelných účastníkov , ale aj úplnych začiatočníkov , pre ktorých to bude premiéra. Filozófiou tohto behu je dať rovnakú príležitosť každému , preto pri behu nie sú žiadne kategórie, ani ceny. Beh nemá komerčný charakter a nie je podporovaný významnejšími sponzormi. Aj napriek tomu obdržia všetci bežci pamätnú medailu, funkčné tričko, štartové číslo ,  účastnícky batoh . V cieli po behu je samozrejmosťou občerstvenie a jedlo , pričom je možnosť ochutnať aj lokálne špeciality a to za sprievodu goralskej muziky.

Budúcnosť

Bohužiaľ kvôli obmedzenému limitu sa už nemožno na beh prihlásiť , ale aj tak organizátori z BK Stará Ľubovňa pozývajú všetkých , ktorí chcú atmosféru podujatia zažiť a podporiť , aby im to pomohlo sa rozhodnúť v budúcnosti a včas si  na ňom zabezpečiť účasť .

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

BKSL

Komentáre 3

  1. Na tento beh sa neda nikdy prihlasit, vzdy je vypredabny skor nez sa objavi v terminovke na beh.sk, cize netusim k comu sluzi tento PR clanok. PIENAP poznam. Nebezi sa v terene, ale po ceste popri rieke Dunajec, nehrozi poskodenie zivotneho prostredia, preco potom tak nizky ucastnicky limit?

    1. Na tento beh sa dá prihlásiť každý rok od 1.5. Štartovku sme uzavreli 6.7.2018 . Minulé roky to bolo vždy začiatkom augusta. Takže ste na to mali viac ako 2 mesiace.
      Tento limit nám schválilo Ministerstvo životného prostredia aj keď sme žiadali viac ( 500 ). Keď sme pretek začínali , tak nám scválili len 100. Prečo Vám neviem povedať…
      Laco Šimko

      1. Dakujem, pan Simko, za reakciu a vysvetlenie. Nesledujem behy a spustenie registracii az s tak vyraznym casovym predstihom. Tusim som sa o termin a prihlasovanie zacal zaujimat koncom jula.

        MZP SR? Ochraba zivoitneho prostredia na Slovensku je dokonala fraska. Tam, kde sa ma pritlacit sa ustupuje a tam, kde o nic nejde, sa robia ramena. Venujem sa tejto oblasti – mimo statny rezort – 25 rokov a nieco o tom viem. K tomuto asi tolko: https://pado.blog.sme.sk/c/339487/Nizkotatranska-drancovacka-verzus-Nizkotatranska-stihacka.html

        Zelam uspesny priebeh podujatia.