Pravidlá letného pretekania

Letné pretekanie

Bežecké preteky v horúčavách si vyžadujú veľmi citlivý prístup. Ak totiž na vysoké teploty nie ste pripravení, nedokážete podať uspokojivý výkon. Ponúkame vám rady, ako letné súťaženie zvládnuť.

  • Ako sa hovorí, netlačte na pílu. Práve privysoké nároky kladené na seba v horúčavách sú najčastejšou príčinou chorôb z tepla.
  • Niekoľko hodín pred pretekmi sa dobre najedzte. Vyskúšajte napríklad žemľu s arašidovým maslom a banánom. Telu tak dodáte bielkoviny aj sacharidy.
  • Obmedzte príjem kofeínu na nanajvýš dvesto miligramov alebo dve šálky kávy denne. Nezabúdajte, že kofeín obsahujú aj energetické gély či čaj.
  • Jedzte soľ. Týždeň pred pretekmi konzumujte slané jedlá, v deň D potom do seba na štarte nasypte jeden sáčok soli z fast-foodu a to isté urobte aj v polovici trasy.
  • Na štart pretekov sa postavte dobre hydratovaní. Akú farbu má váš moč? Ak je svetložltý, všetko je tak, ako má byť. Ak je priezračný, pijete priveľa. Ak váš moč vyzerá ako ľadový čaj, pijete žalostne málo. Nepite však priveľa! Je to rovnako nesprávne ako nedostatočný príjem tekutín. Radíme vám, aby ste nepili viac ako jeden pohár vody či športového nápoja každých dvadsať minút behu.
  • Na osviežovacích staniciach si vyberajte radšej športový nápoj ako vodu. Toto však trénujte už počas prípravy na preteky. Ukazuje sa, že v prípade tréningu trvajúceho tridsať minúť a viac sú šporotové nápoje tá najzdravšia možnosť. Napokon, obsahujú odborne namiešaný pomer cukrov a solí.
Pravidlá letného pretekania
Pravidlá letného pretekania
  • Nepolievajte sa vodou ako zmyslov zbavení. Na chvíľu vás síce schladí, no premočené oblečenie sa vám nalepí na kožu a nebude viac od pokožky odvádzať pot. Mokré ponožky vám navyše môžu privodiť pľuzgiere. Ak súrne potrebujete osvieženie, na osviežovacej stanici si na hlavu vylejte malý pohár vody.
  • Nepodceňujte silu slnečných lúčov. Pred štartom pretekov si dajte na hlavu šiltovku, na oči slnečné okuliare a poriadne sa ponatierajte opaľovacím krémom. Platí to aj v prípade, že je zamračené.
  • Neužívajte lieky obsahujúce efedrín a pseudoefedrín či lieky proti hnačke, ktoré organizmus dehydrujú. Môžu tak zvýšiť riziko, že sa prehrejete a dostanete úpal. Produkty s obsahom kofeínu sú v poriadku len v prípade, že ste ich užívali aj počas prípravy na preteky. S kofeínom nezačínajte v deň pretekov.
  • Zvoľte si bežeckú výbavu zo syntetických materiálov. Na rozdiel od bavlny syntetika dokáže dobre odvádzať pot od pokožky, je teda príjemnejšia na nosenie, nespôsobuje odreniny a nelepí sa na telo. Poobzerajte sa po voľnejších kúskoch so sietovinou pod pazuchami, na stranách či na vonkajšej strane stehien. Akrylové ponožky udržia chodidlá v suchu.
  • Ak potrebujete pomoc, okamžite ju vyhľadajte. Ak je vám podozrivo horúco či jednoducho cítite, že čosi nie je v poriadku.
  • Posledný kilometer nešprintujte. Namiesto toho si udržte stabilné tempo až do konca.
  • Po dobehnutí do cieľa si dozadu na krk položte vrecko s ľadom, ochladíte sa tak rýchlejšie.
Časopis RUNNING

Beh je jedným z najprirodzenejších pohybov ľudského tela, a pritom veľká veda. V posledných rokoch zažíva doslova boom – čoraz viac ľudí mu prispôsobuje svoj životný štýl a viac si bez neho svoje dni nevie predstaviť. Na pomoc všetkým, ktorí majú chuť behať rýchlejši… Zistiť viac

Komentáre 1

  1. Syntetické oblečenie musí byť. Ľudia si dajú na seba bavlnu a potom zalepení behajú v starých botičkách. Určite skúste aj niečo z toho: https://www.sportmoda.sk/blog/najvhodnejsie-bezecke-oblecenie