Z Devína do Bratislavy na TIPOS Národnom behu súťažilo vyše 4500 bežcov, najlepší slováci boli Silvia Valová a Filip Jančík

Devín-Bratislava 2024 TITLE

Skvelá nálada na štarte i v cieli, obrovské množstvo pozitívnych emócií, kenské triumfy a na trati vyše 4500 bežcov rôzneho veku a bohatý sprievodný program na Hviezdoslavovom námestí

To všetko charakterizovalo nedeľný 76. ročník TIPOS Národného behu Devín – Bratislava pod záštitou ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho a primátora Bratislavy Matúša Valla.

Na štarte najstaršieho slovenského športového podujatia sa zišlo dovedna 4594 bežcov (vlani 4306), z nich 372 súťažilo na tzv. malom Devíne (2,8 km) určenom pre mládež do 15 rokov a rekreačných bežcov a 4222 na klasickej trati merajúcej 11,625 km. TIPOS Národný beh Devín – Bratislava pripravila Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava ( STaRZ), ktorá prevzala organizátorský patronát nad „Devínom“ v roku 1992. V posledných štyroch rokoch sú jej partnermi pri organizácii aj dve významné športové organizácie – Slovenský olympijský a športov výbor (SOŠV) a Slovenský atletický zväz (SAZ). Technicky podujatie zabezpečuje agentúra Be Cool/Bratislava Marathon Team.

Devín-Bratislava 2024

Sedemdesiaty šiesty ročník vyhral podľa očakávania Keňan Kennedy Rono, ktorý spod devínskeho brala do centra Bratislavy dobehol za 34:56 min. Tridsaťpäťročný Rono, ktorý bol vlani druhý, sa stal piatym Keňanom s triumfom na najstaršom slovenskom športovom podujatí, pred ním to dokázali Mwangi (2014 – 2016), Cherutich (2018), Kosgei (2019) a Tonui (2023). „S víťazstvom som spokojný, naozaj si ho veľmi cením. Mojím cieľom dnes bolo dostať sa na pódium, čo sa mi podarilo,“ vravel Rono.

Za Ronom dobehol maďarský šampión v polmaratóne 2023 Ádám Lomb (35:36), ktorý vo finiši tesne zdolal talentovaného 18-ročného Filipa Jančíka zo Slávie STU Bratislava (35:36). Zverenec trénera Štefana Mereša mal na „Devíne“ premiéru.  „Preteky som si celkom užil, aj keď v takomto teple boli naozaj náročné. S výsledkom som spokojný. Určite by som rád niekedy Devín – Bratislava vyhral, ale na to potrebujem ešte lepšiu kondíciu,“ vravel Jančík.

Aj v ženskej súťaži sa zrodilo kenské prvenstvo: Philice-Cheboriot Kipkeriová zvíťazila za 41:01 min pred víťazkou z roku 2022 a 7-násobnou bežeckou majsterkou SR Silviou Valovou.

Na 76. ročníku TIPO Národného behu Devín – Bratislava nechýbal ani ambasádor podujatia, najlepší slovenský vytrvalec v histórii Róbert Štefko. „Skvelá atmosféra, preteky som si vychutnával,“ skonštatoval 55-ročný bývalý skvelý vytrvalec, ktorý „Devín“ vyhral v roku 1997 v jubilejnom 50. ročníku a teraz dobehol celkovo 45. za 43:03 min, v kategórii mužov 50 až 55-ročných bol druhý za Miroslavom Peškom z AK Veterán Bratislava (42:04).

„Pravdupovediac, na svoje uplynulé štarty na Devíne si veľmi nepamätám, ale teraz som si uvedomil, aká je to  krásna trať. Bol to skvelý zážitok, celý beh sa mi naozaj veľmi páčil. Vďaka tomu, že som nebežal na výkon, ale na pocit, som všetko oveľa viac vnímal. Vôbec som nesledoval hodinky, bežal som si svoje tempo. Bolo to úžasné,“ nadchýnal sa slovenský rekordér v behoch od 1 míle po maratón.

Žiaľ, druhý ambasádor pretekov, rekordér v počte víťazstiev na „Devíne“ Miroslav Vanko napokon z vážnych rodinných dôvodov nemohol do Bratislavy pricestovať.

V rámci olympijskej štafety pri príležitosti 100 dní pred OH v Paríži bežal aj chodecký šampión Matej Tóth spolu s ďalšími poprednými slovenskými športovcami (strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková, vodná slalomárka Elena Kaliská). Olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria 2016 v minulosti v rámci rôznych aktivít absolvoval tzv. malý Devín, tentoraz bežal prvý raz klasický. Obsadil 161. miesto časom 48:25 min.

Matej Tóth: „Mal som pred behom veľké očakávania a aj sa naplnili. V podstate som celý čas išiel vo veľkej skupine, ľudia okolo trate nás povzbudzovali a v závere to už bola neopísateľná eufória,“ tvrdil nadšený Matej Tóth. „Užil som si to a na moje prekvapenie a vzhľadom na formu som dosiahol aj celkom slušný čas. Bežal som v tempe pod 4:10 min na kilometer. Vôbec som sa na tieto preteky nepripravoval, aj preto som rozmýšľal, či vôbec ísť celý klasický Devín. A ak áno, či ho len tak neodklusať. Keď sa však ocitnete v prvom koridore a tlačia vás zozadu ľudia, tak ťažko môžete začať pomaly. Zistil som, že mi to celkom ide, preto som sa snažil držať vyrovnané tempo a podarilo sa mi to až do cieľa. V horúcom počasí som si po niekoľkých rokoch spomenul, aké je to oblievať sa vodou počas pretekov.“

Národný Beh Devín – Bratislava sa prvý raz uskutočnil už 24. apríla 1921. Na štart sa vtedy postavilo 37 vytrvalcov. Nebyť rôznych prerušení v dôsledku II. svetovej vojny a prísne strážených hraníc v 50. a 60. rokoch minulého storočia v ére komunizmu, bežalo by sa už 104. raz!

Fakty zo 76. ročníka TIPOS Národného behu Devín – Bratislava

MUŽI (ABSOLÚTNE): 1. Kennedy Rono (Keňa) 34:56, 2. Ádám Lomb (Maď.) 35:36, 3. Filip Jančík (Slávia STU Bratislava) 35:36, 4. Radovan Tomeček (Atletika Šport hrou Bratislava) 36:21, 5. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 36:38, 6. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 37:16, 7. Matúš Kompas (ŠK ŠOG Nitra) 38:29), 8. René Valent (behame.sk) 38:46.
MUŽI 40 AŽ 49-ROČNÍ: 1. Jozef Pelikán (ŠKP Bratislava) 39:12. MUŽI 50 AŽ 59-ROČNÍ: 1. Miroslav Peško (AK Veterán Bratislava) 42:04. MUŽI NAD 60 ROKOV: 1. Peter Gajdár (ŠŠK J. A. Komenského Bardejov) 43:27.
ŽENY (ABSOLÚTNE): 1. Philice-Cheboriot Kipkeriová (Keňa) 41:01, 2. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 32:10, 34. Zuzana Bibzová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 44:10, 4. Katarína Černeková (TJ Družba Piešťany) 44:52, 5. Barbora Brezovská (BMSC Bratislava) 44:54, 6. Barbora Šimonová (AK ZVP Lučatín) 45:12, 7. Veronika hanáková (behame.sk) 46:07, 8. Ivana Záškvarová (ŠKP Bratislava) 46:26.
ŽENY 40 AŽ 49-ROČNÉ: 1. Barbora Brezovská (BMSC Bratislava) 44:54. ŽENY 50 AŽ 59-ROČNÉ: 1. Miroslava Pizúrová (Bratislava) 51:00. ŽENY NAD 60 ROKOV: 1. Renáta Holičková (ŠK Run for Fun Bratislava-Petržalka) 55:43.

Malý Devín (2,8 km)

CHLAPCI (do 12 rokov): 1. Samuel Berlanský (AO TJ Spartak Myjava) 8:49.
CHLAPCI (13 až 15-roční): 1. Oliver Ambrus (3NT Bratislava) 8:21.
DIEVČATÁ (do 12 rokov): 1. Gwen Tressard (KĽS Kryha Bratislava) 10:30.
DIEVČATÁ (13 až 15-ročné): 1. Zoja Začková (Atletika Šport hrou Bratislava) 9:52.
REKREAČNÍ BEŽCI: 1. Michal Nagy (ŠK Run for Fun Bratislava-Petržalka) 9:29.

Počet štartujúcich na NB Devín – Bratislava (2005 – 2024)