Report: 7 ValleysRace 2012 – Krynica, Poland

Tento rok som sa zúčastnil už niekoľkých pretekov, ale atmosférou sa ani jeden z nich nevyrovnal pretekom v Krynici. Hodnotím to z dvoch aspektov – vzdialenosť a príroda. Hoci na Slovensku máme úžasnú prírodu, z môjho pohľadu v počte ultrabehov trošku zaostávame.

7 ValleysRace ako súčasť obrovskej bežeckej udalosti, resp. súboru niekoľkých behov, zvanej Festival Biegowy (www.festiwalbiegowy.pl), sa uskutočnil sobotu 8. septembra so štartom o 03:00 ráno. Štart a rovnako aj cieľ sa nachádzal v centre mestečka Krynica. Išlo o 100 km okruh s dvoma “meta” bodmi (33 km – Rytro a 66 km – Piwniczna-Zdroj), kde sa preteky dali predčasne ukončiť pre účastníkov, ktorí súťažili na kratšiu vzdialenosť. Trať prechádza časťou pohoria BeskidSądecki, teda od nás pohraničnou časťou oblúka Východných Karpát.

V rovnakom čase, resp. v noci (z piatka na sobotu) sa u nás v Košiciach konal po prvýkrát NightRun, teda beh nočnými ulicami na vzdialenosť ani nie 9 km. Aj keď to bolo trošku lákavé, rozhodol som sa aj tak pre Krynicu – osobne mám už dosť cestných behov. Aj cena za takéto komerčné preteky sa mi zdala slovensky nadnesená pri porovnaní s podobnými lokálnymi súťažami.

V Krynici som si vybral 33 km vzdialenosť (méta Rytro), ale podľa môjho GPS zariadenia som nabehal takmer 39 km. Jeden kilometer som urobil naviac, pretože na 15. kilometri som na križovatke zabočil do opačnej strany (spolu so skupinou približne asi 30 bežcov). Bolo to v mieste, kde sa bežci na 100 km napájali na starú cestu späť do cieľa. Oficiálne išlo o beh na 33 km, čo je  po turistickej ceste (červená značka) vzdialenosť medzi mestečkami Krynica a Rytro. Avšak cieľ, resp. méta sa nachádzala až na druhej strane obce Rytro neďaleko lyžiarskeho strediska, čo si vyžadovalo prebehnúť celým mestečkom a čo aj prispelo k takejto celkovej vzdialenosti.

Prvých dvadsať kilometrov sa mi behalo nadmieru dobre. Začal som pomalšie, pretože som si bol vedomý ostrého stúpania počas prvých 10. kilometrov. To sme sa potrebovali „vydriapať” na kopecJaworzinaKrynicka (1113), známy aj ako ski rezort. Na jeho vrchole som musel zjesť ½ mojej flapjack tyčinky, pretože som už pocítil hlad. Do toho kopca som vybehol bez chodeniači zastavenia sa. Držal sa ma istý chalan, s ktorým sa dalo prehodiť aj pár slov (inak som mal problém sa s poľskými bežcami dorozumieť anglicky a slovenčine nie vždy rozumeli). Ťahali sme sa navzájom, ale od vrcholuJaworziny som pridal na tempe, a tak sa ma už pustil.

Iný chlapík sa ma chytil na kopci, bežal celkom slušne, išiel za mnou ďalších 15 – 20 km. Mal oblečenú zelenú vetrovku a je rozpoznateľný na videu (3:20) hneď za mnou (mám na sebe zelené tričko a čierne podkolienky). Aj keď mi dosť dýchal na päty, bol som aj trošku rád. Všimol som si, že ostrejšie stúpania zvláda hladko, snáď aj lepšie ako ja. Počítal som s tým, že ma možno ešte potiahne.

Každých 30 minút som sa snažil vypiť 2-3 glgy vody, v camelbag-u som si ju niesol v objeme 1l. Nezvyknem veľa piť pri behu na súťaži ani na tréningu, ale akosi sa mi ho podarilo vypiť celý. Trikrát som zjedol aj ½ flapjack tyčinky. Necítil som ani smäd ani hlad, a preto som sa nezastavil na „občerstvovačke“ na stanovisku Hala Labowska (cca na 22.– 23. km). Do toho bodu som behal bez prestávky, avšak tu som si už po prvýkrát uvedomil únavu. Preto som sa rozhodol, že ostrejšie stúpania začnem chodiť, aby som ušetril nejakú energiu na záverečný finish. Rovnako som vyskúšal aj kokosové mlieko, ktoré som mal so sebou v batohu. Veľa som už o tom čítal, tak toto bola dobrá príležitosť. Nemôžem sa žiaľ vyjadriť, či mi skutočne pomohlo, možno ak by som ho nevypil, bol by som unavený ešte viac. Chvíľu za Hala Labowskasa už začalo rozvidnievať a po prvýkrát som videl tu krásnu prírodu, ktorá ma obklopovala. Chalan v zelenej vetrovke ma predbehol, kopce takmer vôbec nechodil.

Klesanie do Rytra bol trošku záťažou pre telo, hlavne pre kolená. Zliezli sme 625 výškových metrov na dráhu dlhú 5 km. Aj napriek dažďu a blatu som sa nešmykol, iným sa to stávalo dosť často. Opäť musím vyzdvihnúť skvelú podrážku SpeedCross tenisky od Salomonu. Táto časť bola súčasne aj najrýchlejšia na celej trase. Najťažšia časť bola trasa ulicami Rytra do Ski rezortu (3,5 km). Bol som trošku unavený, ale chcel som to stihnúť pod 4 hodiny. Nikto nespomínal, že trať je dlhšia a sám som sa čudoval, prečo tie posledné kilometre bežím tak dlho. Nakoniec som dosiahol čas 3:54, čo je tempo 6:08 min/km. Moje cieľové tempo bolo 6:00 min/km, takže som bol celkom spokojný. Napriek chladnému, daždivému počasiu som nepoužil teplé oblečenie, aj keď som ho mal so sebou. Necítil som, že ho nutne potrebujem.

Na „občerstvovačke“ v Rytre bol široký výber rôzneho ovocia a nápojov, cením si aj frekvenciu, akou jazdili mikrobusy späť do Krynice. Hneď ako sa mikrobus naplnil, šofér štartoval. Trať bola husto označená zástavkami a organizátori monitorovali preteky na štvorkolkách. Páčilo sa mi, že bežci bežiaci dlhšiu vzdialenosť nepriamo motivovali tých, ktorí súťažili na kratšiu vzdialenosť. Štart bol po sekvenciách (najprv 100 km, potom 66, potom 33 v časovom rozostupe cca 15 minút), čiže sme stále niekoho predbiehali.

A čo by som vytkol? Web stránka by mohla byť aktualizovaná aj v angličtine a jej štruktúra by mohla byť lepšia. Vo výsledkovej listine sa moje súťažné číslo nachádzalo na 16. mieste, aj čas sedel s tým mojím nameraným, avšak meno som mal cudzie. Registrácia v Krynici by mohla byť lepšie označená. Na tak veľkej ploche pri množstve sprievodných kultúrnych podujatí bol problém ju nájsť.

Preteku sa zúčastnil aj môj brat Tomi a kamarát Rišo. Rišo je viac zvyknutý na dlhé behy, do cieľa dorazil celkovo štvrtý. Ja som prišiel asi o 30 minút za ním a Tomi ďalších 30 minút po mne. Záverom možno len zhodnotiť tento pretek ako vydarený s množstvom úsmevných okamihov (napr. spanie v „spacáku“ na parkovisku). Budúci rok sa určite opäť zúčastním a verím, že sa na štartovú čiaru postavia ďalší skvelí bežci aj zo Slovenska.