Riziká tréningu
Výkonnostný tréning vyžaduje riskovanie. Typické riziká sa objavujú v podobe pretrénovanosti, zranenia a ochorenia. Aby ste sa týmto bežným problémom vyhli, mali by ste sa väčšinou snažiť o stredne intenzívne tréningy.
To znamená vyváženosť záťaže a odpočinku. Táto vyváženosť s cieľom dosiahnuť vysokú kondíciu je veľmi podobná pestovaniu kvetu. Pri správnom množstve živín v pôde a primeranom zalievaní rastlina porastie a bude kvitnúť. Priveľa ktorejkoľvek z týchto inak dobrých vecí spôsobí, že rastlina bude vädnúť a nedosiahne svoj potenciál. S využitím tréningovej záťaže na rozvoj kondície je to rovnaké. Naložte si priveľa a zrútite sa.
Utrafiť tú správnu záťaž v tréningu vyžaduje skúsenosti. Neexistuje žiadny univerzálny vzorec na určenie toho, aké dlhé, časté a intenzívne by tréningy mali byť. Je to niečo, čo sa musí určiť v priebehu času. Je to vysoko individuálne. Keď si v tréningu alebo v sérii krátko po sebe nasledujúcich tréningov naložíte priveľa, budete to cítiť. Najbežnejším príznakom je, že zotavenie je pomalé a trvá dlhšie než približne 36 hodín. Ak ste 48 hodín po tréningu ešte stále unavení, môžete predpokladať, že tento tréning nebol mierny. „Únava“ v tejto situácii znamená, že nie ste schopní tréning zopakovať alebo dať si ďalší podobne náročný. Dosiahli ste stupeň 2 – funkčné prepätie – a môžete byť dokonca na ceste k stupňu 4 – pretrénovanosť. Samozrejme po nejakom čase so zvyšovaním kondície trpezlivým a nie nenásytným tréningom sa to, čo bolo kedysi nadmerne intenzívnym tréningom stupňa 2, stáva miernym stupňom 1.
Sú chvíle, keď sa skúsený športovec môže rozhodnúť zariskovať a dať si tréning druhého stupňa alebo dokonca niekoľko takých tréningov za sebou. Ale toto riziko sa musí starostlivo zvážiť a musí sa pozorne sledovať únava. Dokonca aj v takej situácii sa človek musí trošku mierniť, aby sa vyhol zraneniu, chorobe a pretrénovanosti. Ak budete svoje telo tlačiť čo len o kúsok viac, než je zdravé, hoci len po niekoľko dní, sezóna sa vám môže v okamihu zrútiť. Trpezlivosť je potrebná vždy, najmä pri takom riskantnom tréningu.
Na druhej strane – ak nie ste unavení po dvoch alebo troch týždňoch tréningu v základnej fáze alebo fáze gradovania formy, netrénujete dostatočne intenzívne. Riziko je príliš nízke na to, aby mohlo byť odmenené. Inak povedané – váš tréning je príliš ľahký. Kondícia a únava sa uberajú rovnakým smerom. Ak vaša únava stúpa, potom vám rastie aj kondícia. Ak tréning nikdy nevyvolá únavu, neprinesie ani kondíciu. Ak sa má vaša kondícia zvýšiť, musíte sa často mierne unaviť. Takže únava je dobrá, nie je to niečo, čomu sa treba úplne vyhýbať. Jediným problémom, na ktorý sa treba zamerať, je to, ako dlho únava trvá.
Využívajte svoju únavu múdro. Neplytvajte ňou na tréningy, ktoré nenapĺňajú vaše individuálne potreby. Trénujte s určitým cieľom.
Autor: Joe Friel, www.joefrielsblog.com
Z anglického originálu Training Risks preložil Milan Hudeček
Syn bicyklujem no na tréningoch je výborný a na pretekoch mu to nejde co môže byť za tým