Ako to stojíte? Nehrbte sa!
Sedíte s obľubou zhrbení a s prekríženými nohami? Prehýbate sa pri chôdzi dopredu? Vedzte, že škodíte celému pohybovému aparátu. Správne držanie tela je jedným zo základných predpokladov zdravia. Poradíme vám, ako si základy držania tela osvojiť.
Správne držanie tela môžeme pokojne nazvať umením. Bohužiaľ, väčšina z nás ho ani z ďaleka neovláda. Vhodné držanie tela je dôležité nielen z hľadiska dlhodobého zdravia kostí a kĺbov, ale má aj mnoho ďalších významov. Je prevenciou artritídy, deformácií chrbtice, svaly sú používané efektívnejšie a nevzniká zbytočná únava.
Nevhodné držanie tela môže spôsobovať nepríjemnú bolesť, ktorá sa časom stáva chronickou. V neposlednom rade je držanie tela aj estetickou záležitosťou, ktorá veľa napovedá o osobnosti resp. sebavedomí človeka.
Návod na správne držanie tela pre všetkých, ktorí majú sedavé zamestnanie
Ak je vaším životným údelom práca v kancelárii, správne držanie tela má pre zdravie obrovský význam. Väčšina z nás má k dispozícii stoličku s operadlom, ktorá sa dá nadstaviť. Najdôležitejšie pri hľadaní správnej polohy je nasledovné pravidlo – Chrbát je vystretý, ramená i spodná časť chrbtice sa v čo najväčšej miere dotýkajú operadla stoličky, ktoré je nadstavené do uhla 100 až 110 stupňov.
Ďalšou dôležitou oblasťou je poloha nôh. Kolená sú pokrčené v pravom uhle, pričom chodidlá sú celou plochou na zemi. Dôležité je, aby boli kolená vo vyššej polohe ako oblasť bokov. Dosiahnete to použitím podložky pod nohy. Väčšina z nás s obľubou sedí s prekríženými nohami, ktoré škodí nielen kostiam, kĺbom a svalom, ale je aj príčinou vzniku kŕčových žíl.
Ramená by mali byť pri sedení uvoľnené a rovnobežne s chrbticou, lakte a predlaktia na operadle stoličky v pravom uhle, preto treba vhodne nadstaviť výšku stoličky ku pracovnému stolu (operadlo stoličky musí byť rovnobežne s pracovným stolom). K dosiahnutiu správnej polohy rúk je dôležité správne umiestniť klávesnicu, ktorá musí byť v prednej časti stola. Nezabúdajte, že pri správnej polohe musí pohľad smerovať do stredu obrazovky.
Pri sedavom zamestnaní je vhodné dodržiavať aj ďalšie pravidlá, ktoré pomáhajú pri udržiavania zdravia a vitality. Nezabúdajte, že po tridsiatich minútach sedenia je potrebné urobiť si prestávku, ktorú vyplníte chôdzou alebo jednoduchými kancelárskymi cvičeniami.
Akou chôdzou pomôcť organizmu znášať záťaž vlastnej hmotnosti?
Chôdza je najprirodzenejším pohybom pre každého z nás. K tomu, aby bola chôdza pre zdravie skutočným prínosom, je potrebné osvojiť si správne držanie tela. Prvou pomocou pri nadobúdaní správnych návykov v oblasti správneho držania tela je jednoduchý trik s knihou na hlave, ktorý ste určite nejedenkrát vyskúšali v detskom veku.
Ďalšou pomôckou je postavenie sa k múru. Postavíte sa tak, že zadná časť hlavy, oblasť ramien a zadná časť nôh sa dotýka steny, pričom oblasť dolnej chrbtice je niekoľko centimetrov od steny. Dobre si zapamätajte polohu, v ktorej sa práve nachádzate. Pomaly robte kroky dopredu. Sústreďte sa na správnu pozíciu ramien, aby ste neskĺzli do polohy, ktorá ich tlačí príliš dopredu alebo vzad. Správne držanie tela pravidelne trénujte v rozličných terénoch, aby sa vám stalo prirodzeným. Na záver jedno dôležité upozornenie – Zlé držanie tela môžu vo veľkej miere ovplyvňovať oslabené brušné svaly, preto nezabúdajte na ich posilňovanie!
Napíšte komentár