Obľúbený Retro run je po prestávke späť

Retro Run

Po ročnej prestávke sa poslednú májovú sobotu atletická dráha na Nevädzovej ulici v Ružinove opäť zaplnila malými aj veľkými bežcami

Prišli si zasúťažiť na 6. ročník obľúbeného bežeckého podujatia Retro run, ktoré je organizované Športovým centrom RETRO sport & wellness. Od rána panovala v zázemí podujatia príjemná, rodinná atmosféra a náhodným okoloidúcim by sa mohlo zdať, že ide o podujatie k blížiacemu sa dňu detí, keďže sa detských súťaží zúčastnilo rekordné množstvo malých bežeckých nadšencov. Malí bežci si čakanie na svoj štart mohli spríjemniť rôznymi aktivitami a súťažami, ktoré pre nich organizátori spolu s partnermi podujatia pripravili. Nechýbali atrakcie ako nafukovací hrad na skákanie, lezecká stena, kvíz o prírode a mnoho ďalších.

Slávnostné otvorenie podujatia bolo organizátormi naplánované na 9:00, avšak kvôli veľkému záujmu o dodatočnú registráciu bežcov na mieste, boli otvorenie podujatia a štart detských behov posunuté. Po uzavretí štartovných listín nič nebránilo tomu, aby tesne po pol desiatej vybehli prví detskí bežci na trať. Detské trate si mohli vyskúšať detičky staršie ako 3 roky, pričom dĺžka tratí bola odstupňovaná a prispôsobená veku a schopnostiam od 150m až po 1200m. Vo všetkých kategóriách sa nádejní bežci pustili do behu s veľkou vervou a nadšením, pričom pri starších deťoch bolo vidieť, že niektorí sa už aktívne venujú športovaniu. Ktovie, koľko budúcich atlétov bolo medzi nimi. 🙂

Po vyhodnotení a odmenení detských kategórií sa pomaličky priblížil štart behov na 5km a 10km, ktorý bol naplánovaný na 11:30. Pred štartom sme si dali ešte spoločnú rozcvičku a krátko po pol dvanástej vybehli na trať bežci, ktorí si zvolili 10 kilometrovú trať a medzi ktorými som bola i ja. Pár minút po nás odštartovali aj bežci na 5 kilometrov. Bola to moja premiéra na tejto trati a keďže som si trasu vopred pozrela, vedela som, že ma čaká rovinatá, ale za to veľmi kľukatá trasa plná zákrut, ktorá viedla ulicami Ružinova a parkom Andreja Hlinku. Časť trasy v parku sa zaradila medzi moje obľúbené, keďže sme tam vďaka stromom boli chránení pred slnkom, ktoré na poludnie naberalo na sile. Organizátori pripravili okruh dlhý 5km, čo pre bežcov, ktorí si zvolili dlhšiu trať, znamenalo absolvovať 2 okruhy. Cieľ pretekov bol na atletickej dráhe, pričom ako prvý na 5km trati dobehol medzi mužmi Matej Macho a medzi ženami bola najrýchlejšia Zdenka Hezká. Dlhšiu trať ovládol medzi mužmi Federico Lecourtois a prvou ženou v cieli bola Kristína Doricová. Po vyhlásení výsledkov a odovzdaní cien nasledovala štedrá tombola, kde sa losovalo o skvelé ceny, ako napríklad ročné členstvo v Retro sport & welness, 2-dňový pobyt v hoteli na Donovaloch, či tanečný kurz v škole tanca Smiem prosiť. Po poslednom bode programu sa bežci vrátane mňa tešili už na dobrý a zaslúžený obed po výkone.

Rada by som záverom vyzdvihla charitatívny a ekologický rozmer podujatia. Jedno euro z každého štartovného bolo venované občianskemu združeniu RATA centrum o.z., ktoré sa venuje starostlivosti o detičky s poruchami autistického spektra, ADHD a inými vývinovými poruchami. Výslednú sumu zaokrúhlil organizátor na 1000 eur. Retro run bol taktiež eko run – každý bežec si v štartovnom balíčku našiel vlastný pohárik a cieľová medaila bola vyrobená z recyklovaného plastu.

Retro run je krásne, rodinné podujatie, ktoré je určené tak začínajúcim, ako aj skúseným bežcom. Verím, že o rok sa uvidíme opäť na štarte a podarí sa mi tú zemiakovú medailu z tohto roka vylepšiť.  🙂