Čo spája Štefánik Trail a pápeža? Unikátna technológia

Ôsmy ročník série horských behov STEFANIK TRAIL, ktorý sa uskutočnil 17. a 18. septembra, priniesol okrem kvalitných športových výkonov aj unikátnu technickú inováciu.

Livestream troch štartov na Bradle bolo možné sledovať vďaka dronu VIMA od generálneho partnera podujatia Aliter Technologies. Rovnaký dron dva dni predtým monitoroval situáciu v Šaštíne-Strážach počas návštevy pápeža Františka.

Tohtoročný STEFANIK TRAIL bol špecifický tým, že pribudli dve nové disciplíny a prvýkrát sa štartovalo nielen pri mohyle M. R. Štefánika na Bradle, ale aj v Sološnici. Rovnako k cieľu pri Štefánikovej soche v bratislavskej Eurovei pribudol aj cieľ behu na 40 kilometrov v Rači. „Najviac ma teší, že komunita horských bežcov sa po pandemickej prestávke opäť stretla a v tejto neľahkej dobe ukázala svoju nepoddajnosť, húževnatosť a trpezlivosť. Dúfam, že takáto situácia sa už opakovať nebude a znovu sa uvidíme v roku 2022,“ povedal zakladateľ a riaditeľ podujatia Martin Urbaník.

V budúcnosti chce Martin Urbaník klásť na podujatí STEFANIK TRAIL hlavný dôraz na štafetový beh štvor- až sedemčlenných tímov, pretože práve v ňom sa prejavuje spolupráca a tímový duch, tak ako v príbehu záchrany Milana Rastislava Štefánika jeho druhmi v srbských a albánskych horách v novembri 1915, ktorý bol inšpiráciou pre vznik behu STEFANIK TRAIL. „Spätná väzba od bežcov aj partnerov podujatia je taká, že z ich pohľadu ide o jedinečný štafetový beh, aký nemá na Slovensku ani v Česku obdobu a sa chcú, aby sa ešte viac rozvíjal,“ povedal Urbaník.

Z pohľadu organizátorov sa osvedčila aj tohtoročná novinka – beh na 40 kilometrov. „Otestovali sme si túto trasu, bol o ňu veľký záujem a to je pre nás signál, aby sme na tomto koncepte ďalej popracovali. Myslím, že po istých úpravách trate môžeme mať z tohto behu na rozhraní horského maratónu a ultramaratónu prestížne preteky, ktoré prilákajú rôzne typy bežcov,“ načrtáva budúce plány Martin Urbaník.

Ročník 2021 priniesol rekordnú účasť v kráľovskej disciplíne na 145 kilometrov aj v celkovom počte štartujúcich. O úspech podujatia sa opäť pričinilo aj viac ako 300 dobrovoľníkov.

Beh na 145 kilometrov dokončilo 132 bežcov. Ako prvý prebehol trať od mohyly M. R. Štefánika na Bradle k bratislavskej Eurovei Bohumil Uhrin z ULTRA Boľavé nohy za 16 hodín 17 minút a 27 sekúnd, zo žien bola najrýchlejšia Mária Kubová z Adamsportu Ružomberok za 21 hodín 47 minút a 5 sekúnd. Štafetám opäť kraľovala zostava KOBRA Klub orientákov Bratislava s časom 11:56:35. Kompletné výsledky všetkých piatich disciplín nájdete na tejto stránke.

Partnerom pitného režimu podujatia bola Kláštorná Kalcia – voda pevná ako skala. Táto minerálna voda je bohatým a prírodným zdrojom vápnika, ktorý prispieva k spevneniu kostí a regenerácii svalov.

STEFANIK TRAIL 2021 v číslach:

  • Najdlhšiu trasu na 145 km dobehlo do cieľa 65 percent štartujúcich
  • Účastníci podujatia vypili viac ako 5000 litrov minerálnej vody a iónových a iných nápojov
  • Bežci spoločne skonzumovali 700 kilogramov melónov, 150 kg banánov, 150 kg pomarančov, 300 litrov polievky, 200 pecňov chleba, 40 kg syra a 40 kg salámy

______________________________________________________________________________________

STEFANIK TRAIL sú preteky jednotlivcov, dvojíc a štafiet v horskom behu na Štefánikovej magistrále v Malých Karpatoch. Konajú sa od roku 2013 ako spomienka na pochod zraneného a vyčerpaného Milana Rastislava Štefánika v novembri 1915 cez srbské a albánske hory v snahe zachrániť si holý život.

Trasa je pre ultrabežcov a ultra štafety dlhá 145 kilometrov a pre štafety 140 kilometrov. Začína sa pri mohyle M. R. Štefánika na Bradle a končí sa pri Štefánikovej soche na nábreží Dunaja v Bratislave. Novinkou ôsmeho ročníka STEFANIK TRAILU boli behy na 86 a 40 kilometrov so štartom v Sološnici.