Behanie so psom. Ako naučiť psa behať pri nohe
Mať pri behaní dobrého sparing partnera je na nezaplatenie a nemusí ním byť nutne človek. Pes je rozhodne jednou z možností a vedzte, že toto spojenie môže prinášať množstvo benefitov pre bežca i štvornohého „parťáka“.
Hoci je beh pre psy prirodzenou aktivitou, neznamená to, že budú mať ambíciu behať na výkon alebo na čas. Pes behá vždy pre radosť a pri rekreačnom behu je spokojnosť oboch aktérov to najdôležitejšie. Skôr ako sa rozhodnete praktizovať pretekársky canicross či dogtrekking, je práve tréning behu so psom, najlepším možným základom. Ako s behom začať a ako psa trénovať, aby behal pri nohe?
Beh so psom nemusí nutne znamenať, že chcete porážať časomieru. Ak ste vášnivý bežec, ktorý si rád vybehne na hrádzu alebo na lesné či poľné cestičky, kde zbierate kilometre, potom by sa vám štvornohý partner na beh mohol pozdávať. Samozrejme, naučiť psa behať tak, aby ste ho nemuseli naháňať alebo neustále napomínať je veľmi dôležité. Naučiť psa chodiť – behať pri nohe je najlepšia možnosť, aby ste si vy i váš pes spoločný beh užili.
Ako začať behať so psom – nutný základ
Podstatou je, aby pes ešte pred behom poslúchal na povely a mal za sebou základný tréning poslušnosti – sadni, ľahni, k nohe, zostaň a pod. Začať behávať s vaším psom môžete už v šteňacom veku, pokojne okolo 5 – 7 mesiaca. Pozor však na intenzitu a záťaž. Skôr ako sa vyberiete na prvé výbehy, choďte na obyčajné prechádzky na vodítku a psa socializujte s inými ľuďmi a psami. Vyskúšajte si na takýchto miestach rôzne povely a snažte sa o to, aby sa pes sústredil len na vás. Vybudujete si tak so psom silnú väzbu. Nezabúdajte na pochvaly a odmeny. Každý pes je individualitou, preto môže byť tréning viac či menej náročný a môže si občas vyžadovať aj zmenu metódy.
Behanie so psom a tréning vedenia pri nohe
Existuje viacero tréningových metód, ktorými psa naučíte, aby zvládal kontrolovane behať pri vás bez toho, aby menil strany, odbiehal či strácal koncentráciu. Na začiatok tréningu budete potrebovať vôdzku, obľúbený pamlsok a trpezlivosť. Tréning realizujte ideálne v čase, keď pes nie je nakŕmený.
Psa pripevnite na vôdzku a do dlane si vezmete pamlsok. Pravú ruku s odmenou vystriete mimo tela s mierne pootvorenou dlaňou. Ruku máte vždy na úrovni stehna alebo pásu, tak aby pes odmenu vnímal. Následne vaším pohybom vzad – cúvaním psa vediete za vašou rukou niekoľko metrov popri nohe. Tento cvik zopakujete niekoľkokrát. Psovi vždy dáte odmenu a pochválite ho. Pridať môžete aj otočky okolo jeho osi alebo okolo vášho tela, pes však vždy musí ísť za vašou rukou.
V ďalšej fáze vymeníte stranu a odmenu si dáte do ľavej ruky. Opätovne pohyb vzad opakujete niekoľkokrát. Následne však pridávate otočku popri tele tak, aby sa pes ocitol za vaším chrbtom a pokračoval v sledovaní ruky. Odmena je neustále v ruke a pes musí byť za ňou vedený. Pes sa tak dostáva za vás a vy kráčate smerom vpred. Tento cvik realizujete opakovane až si pes zvyká, že sa pri chôdzi vpred ocitá na úrovni vášho tela, prípadne o krok či dva pred vami.
Postupne tréning sťažujte, vynechajte vôdzku a so psom sa prechádzajte tak, aby si držal stopu vedľa vás. Tréning pokojne praktizujte na miestach, kde sú iní ľudia či psy, aby dokázal pes udržať pozornosť. Kombinujte vedenie s povelom sadni alebo zostaň. Následne môžete začať s prvými behmi na krátke vzdialenosti. Spočiatku používajte vodítko na behanie so psom, aby si vytvoril asociáciu, že vôdzka znamená beh. S poslušným psom môžete neskôr behať aj na voľno alebo si zaobstarajte vodítko s amortizérom a opasok. Toto vybavenie sa používa i pri canicrosse. Budete tak môcť behať s voľnými rukami.
Beh so psom – Kedy? Kde? Koľko?
Ak váš pes zvláda základy poslušnosti a naučil sa behať pri vašej nohe, potom môžete praktizovať beh na želanej úrovni. Prvé behy vždy uskutočnite so psom na vôdzke, neskôr môžete skúsiť aj beh na voľno. Každé plemeno má navyše svoje špecifické potreby. Niektoré sa na beh hodia viac, iné menej. Rovnako ako bežec dodržiava určité zásady toho, kedy, kde a koľko behať, u psov je taktiež potrebné sa týmito zásadami riadiť.
- Objem i intenzitu behu prispôsobte kondícii psa. Zo začiatku začínajte s intenzívnym behom len na stovkách metrov. Pes si buduje kondíciu pomerne rýchlo a postupne môžete záťaž zvyšovať.
- Behajte po známych trasách, kde ste sa so psom vždy prechádzali, vyhnete sa tak prípadným rušivým elementom. Ak si pes na beh bude dobre zvykať, zmeny prostredia mu neskôr prekážať nebudú.
- Vyhnite sa horúcemu počasiu a ak je teplo, choďte radšej behať skoro ráno alebo neskoro večer.
- Zabezpečte psovi pitný režim. Ideálne je nosiť so sebou bežecký batoh s vodou pre vás i pre psa.
- Nikdy so psom nebehajte po kŕmení, hrozia mu žalúdočné problémy či torzia žalúdka.
Animals.sk | Webový magazín animals.sk je určený pre všetkých milovníkov zvierat, začiatočníkov či skúsených chovateľov. Primárnym cieľom projektu je prinášať užitočné informácie, tipy a rady, ktoré pomôžu majiteľom psov, mačiek, vtákov, rýb, plazov či hlodavcov v úspešnej starostlivosti o ich zvieratá. Snažíme sa čitateľom prinášať hodnotný obsah, ktorého účelom je pomáhať v komplexnej starostlivosti o zvieratá.
Napíšte komentár