Stropkovskej dvadsiatke hrozil zánik, v nedeľu prekročili stovku štartujúcich

STROPKOV (12. mája 2014) Uplynulú nedeľu sa v Stropkove konal 34. ročník cestného behu Stropkovská dvadsiatka. Po tretíkrát pripravili organizátori aj 10-kilometrové preteky ulicami mesta a premiérový 600-metrový detský beh.

Ešte pred tromi rokmi hrozil najstaršiemu športovému podujatiu v stropkovskom okrese zánik – do cieľa na futbalovom štadióne vtedy dobehlo bez akéhokoľvek záujmu verejnosti 29 pretekárov a budúcnosť behu bola otázna. V roku 2012 sa organizácie chytila dvojica miestnych bežeckých nadšencov Štefan Kmiť a Peter Novák. Prvým krokom k zatraktívneniu podujatia bol presun cieľa i celého zázemia pretekov na Námestie SNP, tohtoročnou novinkou bola zmena trate z tradičných 20 kilometrov na polmaratón. Rozhodnutie prinieslo svoje ovocie, počet štartujúcich pretekárov postupne narástol a v tomto roku sa na trati hlavnej súťaže predstavilo najviac bežcov od roku 1988. Na polmaratón vybehlo 67 pretekárov, dva mestské okruhy na Desiatke absolvovalo 46 bežcov. Už tradičným bonusom pre pretekárov bola v Stropkove okrem slušne vybaveného štartovacieho balíčka aj regenerácia po behu v krytej plavárni so saunou.

V premiérovom polmaratóne zvíťazili E. Hapak a I. Petnuchová

Po rannom výdatnom daždi sa krátko pred štartom počasie umúdrilo a o jedenástej už bežci vyrazili z Tokajíka s vetrom v chrbte na rýchlu, prevažne rovinatú trať. Na siedmom kilometri sa od vedúcej skupinky odtrhol Ukrajinec Eduard Hapak z JM Demolex Bardejov a do cieľa dobehol v čase 1:10:43 hod., s takmer dvojminútovým náskokom pred krajanom Andrejom Ivanovom. Medzi ženami sa prekvapenie nekonalo. Minuloročné víťazstvo obhájila Ingrid Petnuchová z Partizána Bardejov časom 1:25:13 hod. Suverénnym víťazom Desiatky sa stal Poliak Mateusz Golonka z klubu Warsaw running team (35:32 min.), medzi ženami dominovala Prešovčanka Ivana Butoracová (41:46 min.) štartujúca za košický TJ Obal Servis.

Šéf organizátorov Štefan Kmiť po pretekoch netajil spokojnosť s celým priebehom. Hoci stále je čo zlepšovať, zo všetkých strán počúval len pozitívne reakcie. „Tie týždne stresu a príprav stáli za to. Ani sa nám nesnívalo, že sa stretneme s takýmito ohlasmi.  Zvlášť, keď v roku 2011 bolo podujatie takmer pred zánikom. Je to pre nás veľký záväzok do budúcich rokov a už teraz máme v hlave ďalšie nápady, ako preteky i celý servis okolo nich ešte viac skvalitniť. Ešte raz, veľká vďaka všetkým zúčastneným,“ povedal po vyhodnotení predseda stropkovského Klubu bežcov.

Peter Novák

Hlasy víťazov

Eduard Hapak: Hoci to nebol môj najlepší výkon, som spokojný s priebehom pretekov a samozrejme aj umiestnením. Zišla sa tu dobrá konkurencia, vydarilo sa aj počasie, nemám teda čo vyčítať. Okrem toho, preteky boli super zorganizované. Čo sa týka môjho ďalšieho programu, nechcem predbiehať, ale možno sa o dva týždne predstavím na polmaratóne v Žiari nad Hronom.

Ingrid Petnuchová: Bežalo sa mi celkom dobre, až na posledný kilometer, kde som sa hore kopcom vytrápila. Samu ma to prekvapilo, pretože sa mi to nezvykne stávať. S umiestnením som spokojná, s časom už menej, chcela som to zabehnúť okolo 1:24 hod., čo sa nepodarilo. Bolo trochu chladno, osobne mi viac vyhovuje teplejšie počasie. Momentálne som na začiatku prípravy a pripravujem sa na augustový štafetový beh Od Tatier k Dunaju. Tradičným vrcholom sezóny je u mňa vždy košický maratón. Čo sa týka organizácie, pozitívne hodnotím predĺženie trate na polmaratón, takisto všetko prebiehalo podľa harmonogramu, vôbec sa nečakalo pri vyhodnocovaní, čo zvykne byť problémom na iných pretekoch.

-np-

Bežci sa zhodli: Najlepšie zorganizované preteky sezóny

Na adresu Stropkovčanov v nedeľu nešetrili chválou. Skúsení bežeckí matadori boli z prostredia i organizácie pretekov príjemne prekvapení a dokázali to aj náležite oceniť. Podľa mnohých bol 34. ročník Stropkovskej dvadsiatky dosiaľ najlepšie zorganizovaným bežeckým podujatím v tejto sezóne.

Peter Buc (Košice): To, ako dnes organizátori v Stropkove pripravili 34. ročník Stropkovskej dvadsiatky, to bola ukážka perfektnosti. Musím povedať, že lepšie zabezpečené bežecké preteky som ešte tohto roku nezažil. Nová polmaratónska trať z Tokajíka do Stropkova je vynikajúca. Prajné prostredie od prezentácie a po celej trati mnoho povzbudzujúcich divákov až do cieľa na námestí v Stropkove, to bolo presne to, čo bežci potrebujú. Mladá organizátorská krv pripravila preteky s množstvom vylepšení. Veď podľa pretekárov to bolo jedno z najlepšie zorganizovaných bežeckých podujatí  tohto roku. Rýchla prezentácia, vkusne tričko, kvalitný obed, rýchle vyhlásenie výsledkov a po pretekoch bazén a sauna, tak to bolo niečo na ubolené bežecké telo. Dnes to bola v Stropkove jedna paráda. Kto ste neboli môžte ľutovať. Chytili to tam do rúk správni ľudia a výsledok sa hneď dostavil. Veľká vďaka vám, bežeckí priatelia v Stropkove. Ukázali ste, ako sa to má robiť.

Jozef Lörinc (Košice): Bežal som polmaratón a všetko klapalo ako malo. Všetko na tomto preteku bolo super a organizátori urobili veľký kus výborne odvedenej práce. Urobili ste krásne preteky. Super.

Michal Ivančo (Banské): Super organizácia pretekov a ten wellness po nich – bazén a sauna, veľká vďaka. O rok sme tam zas.

Ivana Butoracová (Prešov): Stropkovská dvadsiatka a desiatka boli doposiaľ zrejme TOP pretekmi sezóny. Všetkým, ktorí sa nezúčastnili, môžem zodpovedne povedať, že na lepších pretekoch som nebola.