Národné športové centrum rozbieha ďalší ročník Európskeho týždňa športu

BRATISLAVA – Buď #BeActive, zapoj sa so školou alebo kolegami do Európskeho týždňa športu a ukáž, že šport ťa baví. Národné športové centrum (NŠC) je aj roku 2017 slovenským koordinátorom Európskeho týždňa športu, unikátnej iniciatívy Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Už tretí ročník má za úlohu nabádať k pohybu po celý rok. Práve preto témou kampane ostáva #BeActive. Ambasádormi tohto projektu na Slovensku sú dvaja známi športovci – šprintér Ján Volko a kajakárka Jana Dukátová.

#BeActive

Európsky týždeň športu 2017 bude od 23. do 30. septembra. Podujatie je určené pre každého bez ohľadu na vek. Jeho cieľom je spájať - jednotlivcov, športové hnutia, organizácie občianskej spoločnosti či súkromný sektor. A nie je lepšia aktivita ako športové akcie. Najmä ak až tri štvrtiny Slovákov nevenuje dostatočnú pozornosť akejkoľvek pravidelnej pohybovej aktivite. Pred rokom akcia dopadla na výbornú a pod hlavičkou #BeActive na nej participovalo viac ako 140-tisíc ľudí z celého Slovenska na 473 podujatiach. „Verím, že tento rok sa nám podarí toto vysoké číslo prekonať,“  hovorí manažérka projektu Európsky týždeň športu Jana Škripková.

Popularita po celej Európe

Ako už názov napovedá, nejde iba o slovenskú akciu, ale koná sa v oveľa väčšom meradle. V zahraničí je podujatie veľmi populárne a vyše 140 tisícová účasť na predchádzajúcom ročníku len v rámci Slovenska hovorí jasne o tom, že ETŠ sa teší čoraz väčšej obľube aj u nás. „Šport je fenomén a nemám na mysli len ten profesionálny. Vo voľnom čase sa mu venuje čoraz viac ľudí a to nás, samozrejme, teší, pretože je prospešný nielen pre zdravie, ale je súčasťou zdravého životného štýlu. Aj preto si myslím, že aktivity v rámci Európskeho týždňa športu by mohli byť zábavou nielen pre školy, ale aj celé firmy, kolegov zo zamestnania, či členov rôznych spolkov, pokračuje Jana Škripková.

Ambasádormi elitní reprezentanti

Tvárami slovenskej časti iniciatívy sú špičkoví športovci, Ján Volko či Jana Dukátová. Mladý šprintér v ostatnom období žne jeden úspech za druhým, zbiera medaily z popredných podujatí a prekonáva slovenské maximá. Skúsená kajakárka pravidelne reprezentuje Slovensko vo vodnom slalome na vrcholných pretekoch, je viacnásobnou svetovou šampiónkou a v auguste 2016 jej len tesne ušla olympijská medaila v Riu de Janeiro. „Väčšinu svojho času trávim na vode a celkovo pri športe. Verím, že niektorá z aktivít, ktoré budú súčasťou tohto projektu, Vás osloví a prídete si zašportovať,“ povedala Jana Dukátová a Ján Volko doplnil: „Veľmi rád by som všetkých pozval na túto výnimočnú akciu.“ Oficiálne otvorenie Európskeho týždňa športu 2017 sa uskutoční 23. septembra v Tartu v Estónsku.

Európsky týždeň športu

Šanca podieľať sa na unikátnej akcii

Do iniciatívy sa môže zapojiť naozaj každý. V prvom rade rôzne organizácie od škôl či škôlok cez pracoviská, samosprávy až po športové kluby môžu svoje podujatie prihlásiť národnému koordinátorovi, ktorým je Národné športové centrum (NŠC). Európsky týždeň športu sa síce koná od 23. do 30. septembra 2017, no v rámci celoeurópskej kampane sa evidujú všetky pohybové aktivity od 1. septembra až do 15. októbra. Zároveň by malo byť označené logom #BeActive. Registrácia je možná na webe www.tyzdensportu.sk. „Čo sa týka tohto ročníka, zatiaľ máme najviac prihlásených z východného a západného Slovenska. Do začiatku Európskeho týždňa športu zostáva ešte viac ako mesiac a verím, že so začiatkom školského roka dostaneme čoraz viac prihlášok zo škôl, či škôlok,“ prezradila Jana Škripková.


Národné športové centrum:
PhDr. Ľubica Nemečková; mobil: 0918 201 108; nemeckova@sportcenter.sk