WIZZ AIR Košice Runway Run 2016

Tlačová správa, 24. apríl 2016, Košice – Ďalšie košické prvenstvo, bežci sa dostali na dráhu letiska, jedinečný„let“ si užívali.

Premiéra vo veľkom štýle, tak možno nazvať prvý ročník nočného behu po dráhe košického letiska, ktorý zožal absolútny úspech. Na netradičnú trať sa postavilo takmer 1400 bežcov, bez medaily neostal ani jeden. Košice tak majú ďalšie prvenstvo, na Slovensku sa po dráhe letiska bežalo úplne prvýkrát.

Bežci si užili originálnu trať

Wizz Air Košice Runway Run 2016, ktorý organizovalo Rádio Košice, vdýchol na vzletovú a pristávaciu dráhu bežeckého ducha. Športovci i fanúšikovia  boli plní očakávania, ktoré sa neskôr úspešne naplnili. „Bol to zážitok na celý život, konečne som pri niečom, čo sa deje prvýkrát a som taký šťastný, že je to v Košiciach,“ prezradil bežec Ján z okolia Košíc, ktorý bral beh rekreačne a čas ani nesledoval.

Športovci si už pri registrácii vyberali medzi 5km a 10km traťou. „Asi najdôležitejšie bolo splniť všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré sú späté s medzinárodným letiskom, a sme naozaj veľmi radi, že ľudia boli excelentní, za čo im ďakujeme. Niektorým bolo ľúto, že nemohli povzbudzovať popri trati, no toto podujatie bolo výsostne venované bežcom pre ich osobné rekordy, pre fanúšikov robíme večerné behy historickým centrom Košíc,“ zhodnotil hlavný organizátor podujatia Marek Petráš z Rádia Košice.

Víťazi z celého Slovenska

Wizz Air Košice Runway Run prilákal na košické letisko ostrieľaných športovcov aj rekreačných bežcov, povzbudiť ich prišli stovky návštevníkov z celého Slovenska. Aj keď nemohli byť popri trati, pomocou priameho prenosu im nechávali veselé odkazy, ktoré sa bežcom premietali počas behu. Do tempa im hrala Campana Batucada, rovnako nabudilo vystúpenie Mariána Čekovského, živá Dj´s Párty Rádia Košice a súťaže s možnosťou vyhrať poukazy na letecké služby spoločnosti Wizz Air.

Víťazom mužskej kategórie na 5km sa stal Košičan Igor Vaktor s časom 00:17:09. „Behalo sa super, počasie tiež výborné, dobrý pocit, atmosféra, všetko.“ Druhé miesto obsadil  Peter HALAGARDA s časom 00:17:11. Tretí v kategórii 5K bol Peter KOHÚT z Košíc (00:17:23).

Medzi ženami v kategórii 5K dominovala Barbara Chrenková z Dubnice nad Váhom s časom 00:20:26. Druhá dobehla Radoslava Dobrová z Košíc (0:22:22), tretia skončila Košičanka Lucia Linkeschová (0:22:31). Najrýchlejším tímom bol Doplnkypresportovcov.sk (00:17:16) na čele s už spomínaným Igorom Vaktorom a Petrom Kohútom.

10 km dlhá trať rovnako našla víťazov. V mužskej kategórii zvíťazil Patrik Vyšňovský  zo Strážskeho s časom 00:31:56, druhú priečku obsadil Radovan Tomeček  (00:32:14), tretie miesto si prevzal Ukrajinec Andrii Pavelko s časom 00:33:33.

Košický runway si užívali aj dámy, prvé miesto v kategórii 10K získala Zuzana Durcová z Myjavy s časom 00:34:59,: „Som veľmi spokojná so svojím výkonom, ja som si hlavne išla zabehať, vydať zo seba maximum,  a to, že ako sa umiestnim, nie je až také podstatné.“  Strieborná priečka patrila Bratislavčanke Ľuboslave Dobocziovej (00:38:11). Tretie miesto si odniesla Lívia Krajňaková z Košíc (00:39:34).

Letisko ukázalo inú tvár

Účastníkmi nočného behu boli bežní ľudia, ktorí sa na dráhu letiska len tak nedostanú. Dobrú atmosféru si pochvaľoval aj riaditeľ Letiska Košice Michael Tmej: Letiská sú vo všeobecnosti miesta, kde ľudia nechodia, aby ich videli, chcú ich len opustiť a úspešne na nich pristáť. Je to len miesto pre služby, a teda, hocikedy, keď môžeme ukázať, že letisko je viac ako len miesto, kde sa lieta, je to pekné. Bola to veľká príležitosť, sme dostatočne malí, aby sme mohli uzavrieť runway na tu chvíľu a je to unikátna príležitosť dostať na dráhu ľudí, ktorí sa tu bežne nedostanú.“

Za leteckú spoločnosť WIZZ AIR Aron Andrenyi: „Samozrejme, máme ďalšie plány, pre ďalšie ročníky, možno to urobiť aj o rok, uvidíme, ale čo môžem povedať teraz, že sme spokojní, bolo to výborné podujatie, veľmi dobre zorganizované, takže, myslím, že to môžeme urobiť napríklad väčšie a… Sme definitívne otvorení pokračovaniu…“

WIZZ AIR KOŠICE RUNWAY RUN napísal svoju prvú kapitolu a ukázal, že metropola východu si takéto veľkolepé podujatie zaslúži. „Rádio Košice nerobí veci iba pre prvý ročník, má to byť tradícia, ktorá sa má opakovať, a bude sa opakovať aj v roku 2017,“ uzavrel podujatie hlavný organizátor Marek Petráš.

Zdroj: TV Košice.sk