TZ: Karlovy Vary tleskaly rekordům

Rekordy závodu překonali v euforickém druhém ročníku Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary oba vítězové. Teshome Mekonen běžel 1:01:21 a Christelle Daunay 1:09:17. Také počet účastníků překonal dvojnásobně premiéru, celkem tu běželo 4 200 běžců, z toho 1 200 v dm rodinném běhu!

Skvělý etiopský mladíček s finsky znějícím příjmením, teprve 18 letý Mekonen, v cíli na kolenou dlouho děkoval nebesům za velký triumf ve svém prvním půlmaratonu.

„Je to pro mě velký den, běželo se mi skvěle,“ usmíval se. Už na desátém kilometru měl náskok, hnal se vpřed jen o třicet vteřin pomaleji, než má osobní maximum na této vzdálenosti! Na 15. kilometru běžel jasně sám v čele.

Spíše skromně až nevěřícně se radovala po dlouhé době evropská královna RunCzech běžecké ligy francouzská běžkyně Daunay, účastnice olympijského maratonu z Pekingu 2008. „Rozběhlo se to hrozně rychle, ale najednou na 14. km jsem byla sama a uvědomila si, že bych mohla běžet rychle na hraně 1:09. Moc se mi tady líbilo,“ říkala spokojeně. Karlovarský rekord závodu vylepšila o více než tři minuty (rekord z loňského byl 1:12:48).

„Když jsem slyšela Marseillesu při vyhlášení vítězů, byl to úžasný pocit. Ale i podél trati mi lidé skvěle fandili.“ Byl to pro ni poslední závod před maratonem evropského šampionátu v Curychu, kde má medailové ambice.

Jako by i počasí přálo běžcům. Na kolonádě téměř celý den hustě pršelo. Avšak v 16 hodin, kdy odstartoval dm rodinný běh na 3 km, vyšlo slunce. Na hlavní závod se podmínky výrazně vylepšily, svítilo slunce a teplota byla příjemných 17 stupňů, nicméně zůstala vysoká vlhkost vzduchu.

Mekonen se řítil už sám jako střela v seběhu k nábřeží Osvobození. A to mu ještě zbývaly čtyři kilometry do cíle. V cíli se radoval z vítězství a nového rekordu závodu, který dokázal stáhnout o necelé dvě minuty. O druhou pozici si to rozdali v téměř dvousetmetrové aleji ve strhujícím finiši Fastes Talam z Keni a Fikadu Seboka z Etiopie, keňský běžec byl šťastnější.

Pozice nejlepších Čechů obhájili Ondřej Fejfar a Ivana Sekyrová, loňské časy svými výkony (1:08:43, resp. 1:17:57) letos nepřekonali, přesto byli spokojeni.

Fejfar tentokrát neuhájil pozici nejlepšího Evropana, předstihlo ho trio ve složení Ihor Heletiij, Ivan Babaryka, Grigorij Andreev. „Možná z počátku byly kopce zpestřením, v závěru bych byl raději, kdyby nebyly. Ale trať je určitě lepší než loni, kdy jsme museli kličkovat mezi běžci o kolo zpět. Loni jsem byl ve skvělé formě, letos to není ono, proto jsem spokojený s časem. Chystám se hlavně na vrchy i Dolomitenmana,“ prohlásil.

Celou trať musel běžet sám. „Snažil jsem se držet tempo podle pocitů, hodinky jsem tolik nehlídal. Pořád za sebou slyšel auto s vedoucími ženami, podle toho jsem zrychloval, jak se blížilo. V závěru už mi ani to nepomohlo, zpomalil jsem,“ dodal.

Sekyrová výrazně odskočila v očekávaném souboji české trojice s Petrou Pastorovou i Petrou Kamínkovou. „Měla jsem tam dva běžce od nás ze Sokolova, jenže vzali mi utekli hned na začátku. Ocitla jsem se sama, zbyl tam pouze Jakub Coufal a ten mě zachránil až do 19. km. Tempo bylo slušné, zrychlit už nešlo. Atmosféra byla perfektní, ve městě skoro jako na olympiádě. Lidé mě tu znají a fandili mi, děkuji jim. Chci se pokusit i o nominaci na Evropu v bězích do vrchu.“

Kompletní výsledky najdete na www.runczech.com. Dalším závodem RunCzech běžecké ligy je Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 7. června.