TS: Úspešnú premiéru DM ženského behu ovládli Janečkové

BRATISLAVA 30. septembra 2012 – Dominancia mamy a dcéry Janečkových z Nových Zámkov, vyše 800 zaregistrovaných bežkýň vrátane diabetičiek, výťažok 5200 eur na výstavbu športového ihriska v Sade Janka Kráľa v Bratislave-Petržalke a výborná atmosféra na trati i popri nej – to boli hlavné črty premiérového ročníka dm ženského behu.

Súťaž na 4 km, na ktorú sa prihlásilo 484 bežkýň, vyhrala časom 13:56 min iba 17-ročná Lucia Janečková, ktorá bola najlepšia aj pred dvoma týždňami na Bratislavskom nočnom behu – River Park Night Run. Pred vicemajsterkou SR na 800 m Paulou Habovštiakovou zvíťazila s náskokom 1:02 min, tretia priečka patrila ďalšej Novozámčanke Kristíne Hegedüsovej.

„Nemala som na trati nijakú krízu. Na treťom kilometri som sa trochu zľakla, či som neprepálila tempo, ale ukázalo sa, že je to v poriadku. Atmosféra v uliciach i na dunajskom nábreží bola nádherná, som rada, že som tieto preteky vyhrala,“ vravela v cieli Lucia Janečková, ktorá by v decembri chcela reprezentovať Slovensko na ME v krose v Budapešti. Budú blízko, bolo by škoda túto možnosť nevyužiť. Len ešte neviem, ako sa k tejto iniciatíve postaví náš atletický zväz…“

Veľkú motiváciu zvíťaziť mala aj druhá v cieli Paula Habovštiaková. Chcela si dať darček k 24. narodeninám, ktoré slávila presne v deň pretekov: „Okrem toho som veľmi túžila venovať prvenstvo starej mame, ktorá v utorok umrela. Nepodarilo sa mi to, lebo Lucia je predsa len lepšia vytrvalkyňa ako ja. Navyše, ona je stále v tréningu, kým ja som už mala po sezóne dvojtýždňovú pauzu. Tie dva týždne výpadku bolo na trati cítiť.“

Atlétke Slávie UK Bratislava, ktorá v dm ženskom behu reprezentovala J&T Sport Team Bratislava, sa premiérový ročník špeciálneho behu pre nežnejšie pohlavie páčil: Bola som nadšená z divákov, ktorí nás povzbudzovali okolo trate najmä v historickom centre Bratislavy.  Je krásne, keď vám neznámi ľudia tlieskajú a povzbudzujú vás aj turisti z Anglicka, Španielska, Nemecka či Francúzska. Naozaj to bol fajn zážitok, narodeniny som oslávila neopakovateľným podujatím. Navyše, za 2. miesto som dostala krásne vecné ceny, ktoré mi ho budú pripomínať.“

Štvorkilometrovú trať na dm ženskom behu absolvovala aj starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Tatiana Rosová. Celkovo ju klasifikovali časom 25:39 min na 201. mieste, ale vo svojej vekovej kategórii obsadila šiestu priečku!

„Keďže prevažná časť trate 1. ročníka viedla ulicami Starého Mesta, bola moja morálna povinnosť podporiť toto krásne podujatie tým, že som sa osobne zúčastnila na pretekoch napriek tomu, že som nestihla dosť natrénovať,“povedala starostka Tatiana Rosová.

Deväťkilometrovú trať, na ktorú si trúfalo 354 žien, zvládla najrýchlejšie – za 36:11 min – mama víťazky 4-kilometrovej trate 39-ročná Dana Janečková. Druhá v cieli bola Eva Tulejová (Rapid Bratislava), ktorá zaostala o 1:35 min, tretia dobehla Bratislavčanka Mária Prášilová.

„Čas tentoraz nebol podstatný, najdôležitejšie bolo prvé miesto. Takto sme si to s dcérkou Luciou naplánovali. Dohodli sme sa, že ona pobeží 4 a ja 9 km – a že obe vyhráme. Som nadšená z atmosféry, ktorá počas tohto čisto ženského behu panovala. Veľmi milo ma prekvapil veľmi vysoký počet žien a dievčat, ktoré sa rozhodli pre 9-kilometrovú trať, najmä, keď mali v ponuke aj štyri kilometre. To je naozaj nevídaná a prekvapujúca vec. Som rada, že sa čoraz viac žien a dievčat zapája do masových bežeckých súťaží,“povedala Dana Janečková.

Víťazka dlhšej trate, ktoré je pravidelná účastníčka podujatí organizovaných spoločnosťou Be Cool, nemala nijakú krízu: „Udávala som si vlastné tempo, nebola som pod tlakom, keďže Katka Berešová napokon neštartovala. Bežala som presne podľa svojich pocitov.“

Patrónka dm ženského behu, známa tanečníčka z televíznych súťaží Let´s Dance Mirka Kosorínová si tiež trúfla na 9-kilometrovú trať. Zvládla ju za úctyhodných 49:39 min a celkovo ju klasifikovali na 89. mieste.

Výťažok zo štartovného na 1. ročníku dm behu venovali organizátori zo spoločnosti Be Cool na výstavbu športového ihriska v Sade Janka Kráľa v Bratislave, na ktoré prispeli aj partneri behu a samospráva. Celková vyzbieraná suma je úctyhodných 5200 eur.

Peter Pukalovič, riaditeľ pretekov: „Sme radi, že viac ako osemsto žien a dievčat sa rozhodlo absolvovať tento čisto ženský beh. Všetky si ho užívali, ich reakcie v cieli boli pozitívne. Teší nás, že úsilie, ktoré sme na prípravu tohto premiérového ročníka dm ženského behu vynaložili, nevyšlo nazmar. Hneď po pretekoch sme dostali niekoľko pekných a srdečných poďakovaní za krásne podujatie. Atmosféra v bratislavskom Starom Meste bola neopakovateľná. Ľudia okolo trate boli mimoriadne silný zdroj pozitívnej energie pre všetkých, čo sa na tomto behu nejakou formou podieľali. Vyšlo aj počasie a nik sa na trati nezranil. To je najdôležitejšie.“

VÝSLEDKY 1. ROČNÍKA DM ŽENSKÉHO BEHU V BRATISLAVE

4 km:1. Lucia Janečková (AC Nové Zámky) 13:56 min, 2. Paula Habovštiaková (J&T Sport Team Bratislava/Slávia UK) 14:58, 3. Kristína Hegedüsová (AC Nové Zámky) 15:24.

9 km:1. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 36:11 min, 2. Eva Tulejová (Rapid Bratislava) 37:46, 3. Mária Prášilová (Miletička Bratislava) 39:19.