Světový rekord v Praze! Birell Grand Prix Praha ovládla Joyciline Jepkosgei z RunCzech Racing týmu

Nezapomenutelný zážitek nabídl dvaadvacátý ročník Birell Grand Prix Praha. Členka RunCzech Racing týmu Joyciline Jepkosgei jako první žena v historii zvládla silniční desítku pod půl hodiny.

Časem 29:43 vytvořila nový světový rekord, čímž vylepšila svoje vlastní dosavadní světové maximum o 21 vteřin. Mužský souboj se nesl ve znamení duelu Keňanů jménem Kimeli. Více sil měl nakonec člen RunCzech Racing týmu Bernard, který v dechberoucím souboji v cílové rovince udolal Mathewa, ten běhá za záložní stáj RunCzech jménem Alumni. Bernard Kimeli finišoval v novém rekordu závodu 27:10. Zápolení českých běžců dopadlo podle očekávání, když ženám s časem 33:08 kralovala další členka RunCzech Racing týmu Eva Vrabcová-Nývltová. Mužský souboj pak ovládl Jiří Homoláč (30:14).

Se světovými rekordy se v Praze poslední dobou roztrhl pytel. Joyciline Jepkosgei zaběhla čtyři během jednoho závodu v rámci dubnového Sportisimo 1/2Maratonu Praha a nyní přidala další. „Pořád tomu nemůžu uvěřit. Joyciline je prostě naprosto fantastická běžkyně, což dnes opět dokázala. A to, že Joyciline běhá za náš tým RunCzech Racing, je jen taková třešnička na dortu. Svůj díl na světovém rekordu však mají všichni, co se na závodě podílejí. Bez našeho organizačního týmu, dobrovolníků, institucí, partnerů a dalších a dalších by se dnešek nestal a já všem moc děkuji,“ vzkazuje prezident RunCzech běžecké ligy Carlo Capalbo.

Staronová světová rekordmanka Joyciline Jepkosgei rozdávala v cíli samý úsměv, jak je ostatně jejím dobrým zvykem. „Jsem velmi šťastná, že jsem dneska zvítězila a podařilo se mi zaběhnout světový rekord. Celý závod nebyl vůbec jednoduchý, na rekord jsem běžela vlastně od začátku, což mi vážně dalo zabrat. Každopádně jsem velmi šťastná, že se mi to podařilo,“ říká závodnice, která si dalším světovým rekordem v hodnotě 29:43 doběhla pro atletickou nesmrtelnost.

A kdyby se uznávaly světové rekordy i na pět kilometrů, byla by Joyciline Jepkosgei dokonce šestinásobnou světovou rekordmankou. Mezičas v polovině Birell Grand Prix Praha totiž protnula v čase 14:32, dosud žádná žena neběžela na silnici rychleji. „Od prvních kilometrů šlo všechno podle plánu, lepší to snad ani být nemohlo. Jsem teď sice dost unavená, ale opravdu spokojená,“ dodala Jepkosgei. Šest vteřin za legendární půlhodinovou hranici potom doběhla druhá žena celkového pořadí, Fancy Chemutai z Keni finišovala v čase 30:06. Pro třetí místo si výkonem 30:25 doběhla reprezentantka Bahrajnu Violah Jepchumba.

Velmi rychle se běželo i mezi muži. První tři v cíli se kromě na stupně vítězů na Birell Grand Prix Praha postavili symbolicky také na první tři příčky letošních světových tabulek deset kilometrů. Strhující souboj závodníků v barvách RunCzech Bernarda Kimeliho a Mathewa Kimeliho pro sebe v náběhu na modrý cílový koberec rozhodl prvně jmenovaný, Bernard cílovou pásku proťal v čase 27:10, novém osobním maximu a v rekordu závodu.

„S časem jsem strašně moc spokojený. Vodiči závod rozeběhli trochu pomaleji, tak jsem nastoupil sám a běžel si svoje tempo. Poslední dva kilometry a souboj s Mathewem byly vážně strhující a jsem nadšený, že se mi nakonec v Praze podařilo zvítězit,“ radoval se vítěz. Mathew Kimeli cílem proběhl o pouhou vteřinu později (27:11), nejlepší trojici doplnil stájový kolega prvních dvou mužů a velké překvapení závodu, Rhonex Kipruto (27:13). Pod 28 minut běželo celkem osm mužů včetně Nora Sondre Nordstada Moena, ten si výkonem 27:55 doběhl pro osobní maximum a nejlepší evropský výkon letošního roku.

O pouhou jednu vteřinu za svým maximem z Birell Grand Prix Praha doběhla Eva Vrabcová-Nývltová. Přesto s časem 33:08 byla poměrně spokojená. „Musím přiznat, že to dneska trochu bolelo. Tři měsíce jsem pořádně netrénovala rychlost, což se trochu projevilo. Protože se už před závodem ohlásil útok na světový rekord, čekala jsem velký sprint, a taky to tak bylo. Joyciline ale moc gratuluju, je to skvělý výsledek pro ni i pro pořadatele,“ řekla v cíli vítězná Češka. Za ní se seřadily Monika Hloušková (34:48) a Petra Kamínková (35:05).

Také mezi Čechy se naplnily papírové předpoklady, když si pro prvenství doběhl Jiří Homoláč. „Běžel jsem za 30:14, což je moje maximum na téhle trati. Běželo se mi dobře, a i když to není úplně top čas, jsem v rámci maratonské přípravy, takže to beru,“ podělil se Jiří Homoláč o svoje závodní dojmy. Druhý v tuzemském souboji doběhl Vít Pavlišta (31:20), třetí potom Robert Míč (31:49).

Hlavnímu závodu, Birell Běhu na 10 km, předcházel pětikilometrový adidas Běh pro ženy. Ten v čase 17:56 ovládla Barbora Jíšová.