Prvý stolový kalendár bežeckých podujatí na Slovensku obsahuje 410 pretekov

image_559.jpeg

Bratislava 9. januára (TASR) –“Na Slovensku je to prvý takéhoto druhu. Snažili sme sa dať dokopy všetky behy, ktoré sa organizujú na Slovensku s tým, že by bol čo najprehľadnejší a aby pomohol celej bežeckej obci nájsť si ten svoj pretek. Bola to v podstate drina a polročná robota overovania termínov, prehovárania ľudí. Nakoniec sa nám to podarilo.

Ten kalendár vznikal aj na základe referencií, prieskumu trhu najmä z radov bežcov. Hlavným spolupracovníkom bol pán Buc, ktorý ma pod palcom všetky behy na východnom Slovensku z hľadiska termínov. A samozrejme chcem poďakovať aj pánu Ferencoviktorý nám pomáhal kompletizovať termíny v podstate od stredu na západ. Samozrejme už sme začali pracovať na druhom ročníku kalendára. Teraz od januára komunikujeme s jednotlivými behami a máme prísľub na budúci rok. Čiže kalendár 2015 by už mal vyjsť v polovici roka, rátame koniec augusta začiatok septembra.“

Bežeckí nadšenci, ktorí sa radi zúčastňujú na pretekoch, si môžu v roku 2014 vybrať zo 410 možností. Toľko bežeckých podujatí na Slovensku obsahuje prvý stolový kalendár.

„Nebolo jednoduché realizovať túto myšlienku. Bola to náročná polročná robota overovania termínov pretekov a prehovárania ľudí. Mal som množstvo stretnutí s organizátormi, referencií od bežcov i prieskum trhu. Výdatne mi v tom pomohli spolupracovníci Peter Buc z východného Slovenska a Ľuboš Ferenc, ktorý sumarizoval behy zo stredu na západ,“ uviedol pre TASR autor kalendára a majiteľ internetovej stránky www.binrun.sk Miroslav Košč.

Podľa neho chceli vydať prehľadný kalendár, aby sa v ňom mohli bežci ľahko orientovať a vybrať si svoje preteky. Dlhoročne behajúci muži a ženy si pamätajú vydávanie knižných bežeckých kalendárov v rámci nášho bývalého spoločného štátu aj neskôr samostatných každoročných slovenských. V internetovej dobe to však zaniklo.

„Najmä mnohí starší rekreační bežci nemajú internet a aj preto sme sa rozhodli pre praktický stolový kalendár. Už začíname pripravovať budúcoročný, ktorý by sme chceli vylepšiť a vydať oveľa skôr ako tohtoročný. Rokujeme aj o spoločnom kalendári vybraných českých a slovenských behov,“ prezradil plány Košč.

Tohtoročný stolový bežecký kalendár obsahuje veľmi širokú ponuku na stretnutia pre všetkých vyznávačov aktívneho pohybu. Tí si môžu vybrať podujatie podľa miesta konania či dĺžky a náročnosti trate. Vytrvalci majú k dispozícii 13 cestných maratónov, oveľa viac polmaratónov i niekoľko lesných a horských maratónov, ale aj 24-hodinový beh (12.6.) či 345 km dlhý štafetový dvojdňový Beh od Tatier k Dunaju (16.-17.8.). Veľký výber je aj pretekov s dĺžkou 10 km, na ktorých si možno porovnávať dosiahnuté časy. Niekoľkí organizátori udržiavajú hodinovky a dvanásťminútovky. Rekreační bežci uprednostnia rôzne behy pre radosť alebo dvojmíľový každomesačný beh sebaprekonávania na bratislavskej Kuchajde.  
V zozname sú nové i tradičné podujatia, nechýbajú ani najpopulárnejšie. Medzi ne patrí najstarší európsky maratón v Košiciach (5.10.) a náš najstarší cestný beh Devín – Bratislava (13.4.), ktorý začal písať svoju históriu v roku 1921. Zážitkovú pestrosť z behania umožňujú tri nočné preteky (23.8., 5.9, 13.9), beh bosých (2.8.), ženský beh (31.8., 21.9.) alebo náročný prekážkový a bahnistý beh Tvrďak Čunovo (21.9.).

Každý víkend je viacero možností na preverenie svojej kondície i získanie nových zážitkov v spoločnosti rozširujúceho sa počtu záujemcov o tento najdostupnejší pohybový liek na telesné a duševné zdravie. Výnimkou je štvrtý týždeň, kedy nie je v kalendári žiadne organizované podujatie. Záver roka možno osláviť dvanástimi Silvestrovskými behmi v rôznych mestách.