Ochorenia šliach u bežcov

Ochorenia šliach

Možno to znie neuveriteľne, ale ochorenia šliach sa veľkou mierou podieľajú na práceneschopnosti populácie  a  postihujú aj veľkú časť športovcov, čím ich vyradia z tréningového procesu. Pre určité profesie a aj športy sú typické ochorenia šliach (tenisový lakeť, golfový lakeť, skokanské koleno,…)

Pre svoj chronický charakter  predstavujú závažný liečebný problém

K zápalu šlachy dochádza jednorázovým nadmerným alebo opakovaným dlhodobým preťažovaním. Nastáva mikrotraumatizácia šľachy a zápal okolitého tkaniva. Klinickým príznakom je bolestivosť v oblasti šľachy, ktorá sa objaví po fyzickej aktivite , v kľude bolestivosť odoznie a pri opätovnom zaťažení sa bolesť objaví a znemožňuje zaťaženie postihnutej časti.

Najprv sa začína konzervatívna, teda neoperačná  liečba , ktorá môže trvať mesiace a viac. Spočíva v obmedzení mechanického dráždenia v postihnutej oblasti, to znamená vynechanie tréningu, resp.  zmena tréningu, zmenou technického vybavenia ( obuv, terén…).  V prípade intenzívneho zápalu  je nevyhnutná imobilizácia postihnutej končatiny, aby bol zabezpečený kľudový režim. Bolesť a zápal sa lieči protizápalovými liekmi a masťami, na regeneráciu poškodených tkanív a na urýchlenie hojenia zápalu je možné zahájiť biologickú liečbu kolagénovými injekciami a fyzikálnymi metodami ako laser, USG, rázové vlny, RTG terapia. Po období kľudu a preliečení zápalu nasleduje rehabilitačné cvičenie – strečing, excentrické cvičenia na zvýšenie pevnosti šľachy. S postupom času a ústupom bolestí sa zvyšuje záťaž pri kontrakciách šľachy. Cvičenie by malo trvať minimálne 6 týždňov. V prípade neúspechu konzervatívnej liečby a pretrvávania bolestí a funkčného obmedzenia viac ako 6 mesiacov je indikovaná operačná liečba, ktorá spočíva v odstránení postihnutej časti šľachy, prípadne je postihnutá časť šľachy oddelená od priľahlej časti skeletu.

Bolesť adduktorov bedrového kĺbu

Adduktory sú  intenzívne zaťažované najmä pri korčuľovaní, beh cez prekážky, futbale, ale aj pri lyžovaní. Najčastejšie je postihnutý m. adductor magnus. Bolesť je lokalizovaná do miesta začiatku šľachu, v mieste úponu na lonovú kosť  a šíry sa do triesla. Často bolesť na začiatku záťaže ustúpi a vráti sa až po skončení záťaže. Pri vyšetrení je bolesť vyvolaná addukciou proti odporu. V prevencii je dôležitý strečing pred vlastnou záťažou. Liečba spočíva v obmedzení záťaže na 1-2 týždne. Väčšinou pri kľudovom režime bolesť ustúpi. V opačnom prípade sa bolesť stáva chronickou. Záťaž adduktorov je možná až vtedy, keď nevyvoláva bolestivosť. Doporučuje sa termoterapia, aplikácia kortikoidov, dynamické cvičenia, izometrické cvičenia bedrového kĺbu bez záťaže adduktorov. Záťaž je postupne zvyšovaná. Plná záťaž je možná až po 1- 3 mesiacoch.

Tendinóza začiatku m. rectus femoris

Bolesť v oblasti bedrového kĺbu môže byť vyvolaná intenzívnou záťažou pri futbale alebo rýchlych štartoch pri behu. Bolesť sa objavuje pri záťaži a pri po záťaži pretrváva. Pri vyšetrení je prítomná palpačná bolestivosť v oblasti začiatku svalu, extenzia v kolene alebo flexia v bedrovom kĺbe tiež vyvolajú bolestivosť. Pri liečbe platia princípy ako pri liečbe adduktorov.

Skokanské koleno – tendinóza lig. patellae

Objavuje sa u športovcoch, u ktorých dochádza k excentrickému zaťažovaniu najmä pri doskokoch, pričom nastáva mechanické preťaženie. Najčastejšie je bolesť lokalizovaná pri vrchole jablčka. Doporučuje sa vynechať športovú aktivitu a strečing m. qadriceps femoris.

Zápal Achillovej šľachy

Prejavuje sa ako bolesť, ktorá sa zväčšuje záťažou, maximum bolesti je 3 až 5 cm nad úponom šľachy. Vyvolávajúcim činiteľom je preťaženie, jednorázové, či chronické. Preťaženie vedie k mikroruptúram šľachových vlákien. Na tieto mikroruptúry reaguje šľacha a jej obaly zápalom a degeneratívnymi zmenami.

Jednorázové preťaženie Achillovej šľachy vedie k vývoju akútnej peritendinitídy, šľacha je edematózna, bolestivá, je opuch v perimaleorálnej oblasti , Pri chronickom zápale je bolesť a lokálny nález menej výraznejší. K preťaženiu Achillovej šľachy dochádza u športovcov, ktorý chronický zaťažujú Achillovú šľachu – bežci, tenisti, tanečníci, kde nastáva pri dopadoch prudký prechod päty z varozity do valgozity.  Liečba v akútnej fáze spočíva v obmedzení športovej aktivity, protizápalová liečba   s následnou postupnou záťažou. Pri chronických bolestiach je niekedy nevyhnutná imobilizácia v ortéze na 3 – 6 týždňov , aby sa úplne eliminovalo zaťaženie šľachy a nastali reparačné procesy v okolitých tkanivách. Po tom nasleduje rehabilitačné cvičenie. Pri neúspechu konzervatívnej liečby, je indikovaná operačná liečba – pri ktorej sa odstráni zmenené a zhrubnuté tkanivo šľachy.

MUDr. Martina Zachvejová Maslenová
MARTINA ZACHVEJOVÁ MASLENOVÁ

Ortopéd ortopedickej ambulancie M&P MEDICAL

Martina Zachvejová sa v minulosti venovala športovcom ako odborný garant a lekár v Medical centre automobilového okruhu Slovakia Ring Orechová Potôň. Práve tam nadobudla v oblasti športových poranení bohaté skúsenosti.
Ako lekár … Zistiť viac

Komentáre 2

  1. Mam indikovsny zapal slachy kolena skokanske koleno.vybral som fyzikalnu liecbu.laser.magnetoterapiu. kryo a samozrejme klud asi mesiac.ale bolest kolena pretrvava som futbalusta a preto hladam vychodisko z tejto nie pre mna priaznivej situacie.prosim vas o radu co robit dalej aby bolo koleno v poriadku a mohol som trenovat a hrat futbal.dakujem za skoru odpoved.pekny vecer

    1. Zdravím , pri behu mam problémy s bolesťou členkov a lytkovych svalov, a o kostice, chcela by som sa opýtať na nejaké rady. Ďakujem pekne.