Liekmi proti obezite! Je to správne?

Mnohí obézni ľudia sa domnievajú, že ak dosiahnu, aby im lekár predpísal liek proti obezite, budú môcť ďalej žiť zaužívaným životným štýlom. Realita má však ďaleko od predstáv obéznych ľudí! Ako to s liekmi proti obezite naozaj je?

V Spojených štátoch amerických, kde je obrovský počet ľudí trpiacich obezitou, lekári bežne predpisujú lieky, ktoré slúžia k zníženiu alebo kontrole hmotnosti. Pravdou je, že lieky z kategórie anorektík a inhibítorov lipáz, sú na lekársky predpis dostupné i u nás. Je ich užívanie bezpečné? Ako pôsobia na ľudský organizmus? Prezradíme vám nielen odpovede na dané otázky, ale i veľa ďalších zaujímavých informácií.

Anorektiká potláčajú chuť do jedla!

Anorektiká patria do kategórie liekov na chudnutie, ktorých úlohou je pôsobiť na nervový systém tak, aby potláčali chuť do jedla alebo navodzovali pocity sýtosti. Boli vyvinuté s cieľom nahradiť amfetamíny. Na trhoch sa objavili v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Počas svojej existencie boli mnohé druhy anorektík stiahnuté z trhu v dôsledku vážnych vedľajších účinkov.

Väčšina anorektík slúži ku krátkodobej liečbe obezity. Maximálne výsledky sú zaručené iba vtedy, ak sa ich užívanie kombinuje s diétou a cvičením. Užívanie anorektík spôsobuje rad vedľajších účinkov od bolestí hlavy až po vážnejšie poruchy, ktoré závisia od celkového zdravotného stavu pacienta.

Vo väčšine prípadov sa predpisujú pacientom, ktorým obezita spôsobuje vážne zdravotné problémy, čiže zdravotné ťažkosti vyplývajúce z obezity sú väčšie ako prípadné vedľajšie účinky anorektík. Ak sa užívanie liekov kombinuje s diétou a cvičením, dochádza k pozitívnej zmene. Dôležité je v zaužívaných zmenách pokračovať celý život, inak dochádza k jojo efektu.

Spaľovanie kalórií a inhibítory lipáz

O účinkoch liekov v tejto kategórii napovedá už samotný názov. Sú založené na princípe, ktorý zabraňuje organizmu vstrebávať určitú časť tuku, ktorá sa prijíma v potravinách. Tuk, ktorý nebol absorbovaný sa jednoducho vylúči stolicou. Daná skutočnosť však neznamená, že pacient môže jesť jedlá, ktoré sa mu zachce. V príbalových letákoch liekov z tejto kategórie je jasne uvedené, že ak prekročíte určité percento skonzumovaného tuku denne, možnosť vzniku nežiaducich účinkov sa zvyšuje.

Zároveň je nutné rozdeliť obsah tuku do rovnomerných dávok, ktoré sa konzumujú pravidelne počas dňa. Okrem viacerých vedľajších účinkov (únik moču, plynatosť, krvácanie z konečníka, mastné špinenie) je riziko užívania inhibítorov lipáz v tom, že zabraňujú aj vstrebávaniu niektorých dôležitých v tukoch rozpustných vitamínov (A, D, E, K). Inhibítory lipáz sa najčastejšie predpisujú ľuďom trpiacim obezitou, ktorých BMI je vyššie ako 30.

Je predpisovanie liekov proti obezite správne?

Rozhodnutie predpísať pacientovi liek proti obezite je vždy v rukách konkrétneho lekára, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav svojho pacienta. Dôležité je, aby nedošlo k zneužívaniu liekov proti obezite, pretože ak ich užívajú ľudia s nižším stupňom nadváhy, sú veľmi nebezpečné. Anorektiká a inhibítory lipáz sú určené iba pre ľudí s obezitou, prípadne vysokým stupňom nadváhy a ich užívanie musí vždy odporučiť lekár.

Ak sa pozrieme na tieto lieky z laického hľadiska, pri každom z nich je uvedené, že pre želaný efekt je nutné zmeniť životný štýl – znížiť energetický príjem a športovať. Ak je zmena iba dočasná, dochádza k jojo efektu.

Čo to znamená pre nás? Našou úlohou je zabrániť situácii, aby sme my a naše rodiny boli v budúcnosti vystavení situácii, že budeme potrebovať pomoc v podobe liekov proti obezite. Je dôležité, aby sme žili v duchu pravidiel zdravého životného štýlu a k tomuto viedli aj svoje deti, pretože obezita sa stáva celosvetovým problémom s vážnymi následkami.