Je strečing pri cvičení dôležitý?

Patríte k športovým nadšencom, ktorí z lenivosti či ľahostajnosti vynechávajú strečing? Robíte chybu, pretože strečing prináša množstvo pozitív. Pozrite sa na ne spolu s nami!

Napriek odporúčaniam a dobre mieneným radám odborníkov mnohí z nás strečing podceňujú. Skracujeme ho na nevyhnutný čas, alebo ho vynecháme úplne. Prinajlepšom si doprajeme zopár minút aktívneho rozohriatia a dáme sa do akčného cvičenia, ktoré najlepšie spaľuje tuky a formuje postavu. Po hlavnom tréningu sa krátko vydýchame a utekáme do šatne pod horúcu sprchu. Otázka znie, kde zostal strečing? Verte, že keby ste ovládali zdravotné prínosy strečingu, venovali by ste sa mu naplno do poslednej minúty.

Odstráňte rúško nevedomosti a ľahostajnosti, pretože strečing je potrebný!

Ideálny športový tréning by mal pozostávať z troch dôležitých zložiek. Úvodné rozohriatie a záverečné ochladenie by mali trvať po desať minút. V rámci nich by mal byť plnohodnotne zastúpený strečing. Jadrom cvičenia je aktívny tréning, ktorému prislúcha 40 minút. Samozrejme dĺžky jednotlivých fáz cvičenia možno individuálne prispôsobiť podľa časových možností športujúceho. Dôležitý je čas vykonávania strečingu. Venujte sa mu až po úvodnom rozohriatí a po fáze záverečného ochladenia. V prípade, že budete chcieť pri najbližšom tréningu opäť vynechať strečing, spomeňte si na nasledovné výhody:

  • Strečingom sa vyhnete ťažkostiam a bolesti svalov i kĺbov,
  • podieľa sa na zlepšení krvného obehu a zbavovaní toxínov,
  •  je aktívnym činiteľom pri zlepšovaní rozsahu pohybu,
  • zabraňuje problému skráteného svalstva,
  • je efektívnym prostriedkom relaxácie,
  • znižuje svalové napätie,
  • je jedným z faktorov, ktoré zlepšujú celkové držanie tela,
  • slúži k uvoľneniu napätých a stuhnutých svalov,
  • strečing v spojení s psychickou pohodou vyvolanou endorfínmi a pravidelným dýchaním eliminuje stres,
  • zlepšuje koordináciu.

Mierne kontroverznou záležitosťou je vzťah strečingu a rizika zranenia. Jedna časť odbornej verejnosti zastáva názor, že strečing znižuje nebezpečenstvo úrazu. Ďalší okruh odborníkov si myslí, že strečing nemá vplyv na prípadné riziko zranenia. Nech už je pravda akákoľvek, pozitíva strečingu jednoznačne stoja zato, aby bol stálou zložkou cvičenia.

 4 tipy pre správne vykonaný strečing

  1. Jednotlivé svalové partie naťahujte rovnomerne a venujte im primeraný čas.
  2. Nevyhnutnou súčasťou strečingu je správne dýchanie.
  3. Strečing vykonávajte dôsledne a v pomalom tempe, aby ste predišli prípadným úrazom.
  4. Svaly preťahujte len do pozície, keď to nie je bolestivé.

Mirka

Autor: www.cvicte.sk
foto: www.cvicte.sk