Dnešné mäso – jesť či nejesť?

Premýšľali ste niekedy nad tým, že budete vegetariánom? Alebo naopak, neviete si život bez mäsa predstaviť? Poradíme vám, akými pravidlami sa pri výbere, príprave a konzumácii mäsa riadiť.

Otázky ohľadom konzumácie mäsa rozdeľujú ľudstvo na dve polovice. Mnohí sú presvedčení o tom, že mäso je zdrojom toxických látok, ktoré spôsobujú predčasné starnutie, rakovinu, srdcové ochorenia a celý rad závažných zdravotných ťažkostí. Vo viere, že mäso je pre človeka škodlivé, sa stali zarytými vegetariánmi alebo vegánmi.

Druhá časť populácie vychádza zo skutočnosti, že človek je od prírody všežravec a absencia mäsa v jeho životospráve spôsobuje deficit základných látok v organizme a následný rad problémov. Otázka znie, kde je skutočná pravda?

Podobne ako sa líšia názory odbornej i laickej verejnosti, môžeme sa len domnievať, kde je skutočná pravda. Napriek tomu, najlepšie čo môžeme urobiť, je zvoliť si pravidlo zlatej strednej cesty. Mäso a výživné zložky, ktoré sú v ňom obsiahnuté, sú pre zdravie človeka nevyhnutné a je veľmi náročné pokryť ich z rastlinných zdrojov. Avšak, treba dobre zvážiť, ktoré mäso konzumovať a ktorému sa oblúkom vyhnúť. Pri posudzovaní zdravotných prínosov mäsa treba vziať do úvahy aj spôsob prípravy. Poďme však pekne poporiadku.

Prečo je mäso pre zdravie človeka prospešné?

Mäso je zdrojom látok, ktoré nie je možné plnohodnotne pokryť z iných zdrojov. Spomeňme si aspoň niektoré. Takmer nenahraditeľné sú kvalitné živočíšne proteíny, ktoré sa podieľajú na stavbe ľudského tela. Mäso obsahuje kvalitné zdroje nenasýtených mastných kyselín, vitamíny a minerály. Dôležitý je napríklad vitamín B12, ktorý zabezpečuje správne fungovanie nervovej sústavy a metabolických procesov v tele človeka. Za zdravý rast a vývoj človeka zodpovedá vitamín A, vstrebávanie vápnika a následné zdravie kostí a zubov má na starosti vitamín D. Mäso je i zdrojom koenzýmu Q10, ktorý sa nachádza v každej jednej bunke. Nesmieme zabudnúť na železo a fosfor.

Ako znejú argumenty vegetariánov a vegánov?

Odporcovia konzumácie mäsa odôvodňujú svoje stanoviská utrpením zvierat, ktoré žijú v krutých podmienkach, kde trpia nedostatkom miesta, zlým zaobchádzaním a nekvalitnou potravou, ktorá je neraz dopĺňaná rozličnými chemikáliami pre rýchlejší rast. Následne sú zabíjané na bitúnkoch. Podmienky, v ktorých žijú, sa následne prenášajú do kvality mäsa. Okrem toho vyčítajú mäsu a živočíšnym produktom vysoký obsah cholesterolu a nasýtených tukov. Vegetariáni a vegáni považujú konzumáciu mäsa a živočíšnych produktov aj za podporovanie násilia, ktoré je páchané na zvieratách.

Akými pravidlami sa pri výbere a konzumácii mäsa riadiť?

V ideálnej situácii sú tí, ktorí chovajú domáce zvieratá sami. Zabezpečujú a tým pádom vedia, v akých podmienkach zvieratá žijú, čo jedia a akým spôsobom ich život končí. Väčšina z nás však možnosť konzumácie vlastných živočíšnych produktov nemá. Našťastie, existujú aj iné možnosti. Vhodnou voľbou je konzumácia mäsa, ktoré pochádza od malých chovateľov a drobných farmárov. Je pomerne jednoduché zistiť ako zvieratá, z ktorých mäso pochádza, žijú. Presvedčiť sa môžete na vlastné oči, získať referencie od príbuzných a známych alebo sa podrobne povypytovať dotyčného predávajúceho.

Ďalšou dôležitou oblasťou je výber konkrétneho druhu mäsa. V zásade preferujeme biele a červené mäso, na ktorom nie je príliš viditeľný tuk. Snažte sa uprednostňovať morčacie alebo králičie mäso z domáceho chovu. Do jedálnička zaraďte aj kvalitné druhy rýb. Hovädzie a bravčové mäso jedzte s mierou. Konzumácia kuracieho mäsa je momentálne kontroverznou témou, pretože bežne dostupné kurčatá sú nadopované rozličnými škodlivými látkami. Ak máte možnosť získať kuracie mäso z overených domácich zdrojov, predstavuje najzdravšiu formu mäsa, pretože má minimum nasýteného tuku. Prípadne, voľte kurčatá v kvalite BIO. Ak sa bežne dostupných kurčiat neviete vzdať, zapamätajte si, že najviac škodlivín je sústredených v kuracích prsiach!

Mäso pripravujeme na vode alebo olivovom oleji a podávame k nemu zásadne zeleninu, ktorú pokvapkáme olivovým olejom. Vyhýbame sa akýmkoľvek tradičným prílohám. Veľmi častá otázka znie, kedy je najlepšie mäso konzumovať. Ak ste doteraz čítali naše články, tak viete, že mäso so zeleninovou prílohou sa hodí najmä ako obedňajšie menu, prípadne večera.