Bežecké koleno – iliotibiálny syndróm (ITBS)

ITBS title

Iliotibiálny syndróm je jedným z najčastejších problémov vyskytujúcich sa ako u rekreačných tak aj u profesionálnych bežcom.

„Rozhodli ste sa odbehnúť svoj prvý polmaratón a postupne zvyšujete intenzitu a objemy alebo ste profesionálny bežec, ktorý pravidelne trénuje a zrazu sa objaví pichavá bolesť na vonkajšej strane píšťaly pod jabĺčkom? Je možné, že sa práve u vás objavilo tzv. bežecké koleno.“ Vysvetľuje ortopédka MUDr. Martina Zachvejová Maslenová z M&P Medical

Iliotibiálny trakt je väzový pruh, ktorý sa nachádza na bočnej strane stehna, začína v oblasti hornej časti panvy (spina iliaca anterior superior) ako sval v oblasti bedrovej kosti (musculus tensor fasciae latae), zbieha sa do neho sedací sval (musculus gluteus maximus) a spolu ako väzivový pruh sa upínajú na vonkajšiu časť predkolenia (laterálny kondyl tíbie). Hlavnou funkciou je flexia (zohnutie) v bedrovom kĺbe, pomáha pri abdukcii a vnútornej rotácii bedrového kĺbu a udržuje koleno v extenzii (vo vzpriamenej polohe).

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Vzbik ITBS

ITBS vzniká v dôsledku trenia úponového miesta šľachy na kosť, kde vzniknú lokálne zápalové zmeny, tzv. tendinitída, čo sa prejaví bolestivosťou najmä pri dopade na zem a po záťaži. V kľude bolesti väčšinou nie sú. K preťaženiu väčšinou dochádza pri zmene tréningu alebo u začínajúcich bežcov (väčší počet kilometrov, rýchlejšie behy, nesprávna technika behu, skrátené šľachy, nedostatočný strečing).

Zdĺhavá terapia

Terapia je ako pri väčšine zápalov šliach zdĺhavá – od týždňov až po mesiace. Podstatou je kľudový režim, čím sa zabráni ďalšiemu treniu, vhodné je tejpovanie na odľahčenie miesta úponu, aplikácia protizápalových mastí, liečba protizápalovými liekmi a do popredia sa dostáva liečba kolagénovými injekciami – GUNA MD Tissue, ktoré sa aplikujú do oblasti miesta úponu, čím sa zmierňujú bolesti, urýchľuje sa regenerácia a zvyšuje sa rozsah pohyblivosti.

Zanerajte sa na strečing

Väčšina bežcov sa z ITBS dostane, ale vyžaduje si to trpezlivosť a umožniť telu sa zotaviť. Je potrebné sa zamerať na dôkladný strečing pred a po behu, zväčšiť rozsah pohybu v bedrových kĺboch, posilňovať sedacie svalstvo, ktoré stabilizuje bedrové kĺby v správnom postavení, čím sa vyvarujeme preťaženiu kolien, stabilizovať členky a postupne zvyšovať záťaž. Je lepšie problému predísť ako ho následne riešiť.


Ak si nie ste istý, navštívte súkromnú ortopedickú ambulanciu M&P Medical, ktorá sa nachádza na 3. poschodí Polikliniky Mýtna.

MUDr. Martina Zachvejová Maslenová
MARTINA ZACHVEJOVÁ MASLENOVÁ

Ortopéd ortopedickej ambulancie M&P MEDICAL

Martina Zachvejová sa v minulosti venovala športovcom ako odborný garant a lekár v Medical centre automobilového okruhu Slovakia Ring Orechová Potôň. Práve tam nadobudla v oblasti športových poranení bohaté skúsenosti.
Ako lekár … Zistiť viac

Komentáre 3

  1. Bola som na tejto klinike, okrem toho ze zaplatite 15 eur poplatok za objednanie na 20 minutovy slot vysetrenia, pan doktor vam po zbeznom vysetreni okom da predpis na ortopedicke vlozky.
    Povazujem toto vysetrenie za velmi nedostatocne, problem nevyriesilo. Strata casu a penazi.

  2. Vďaka za článok, v ktorom sa našiel popis aj riešenie môjho problému. Minulý rok som bol v ambulancii Dr. Zachvejovej Maslenovej s preťaženým svalom a rovnako mi veľmi dobre poradila a mohol som pokračovať s behaním bez bolestí.

  3. Škoda, veľmi krátky článok. skoro by človek povedal, že až inzercia.

    určite by stálo za rozpísanie posledný odsek :“ Je potrebné sa zamerať na dôkladný strečing pred a po behu, zväčšiť rozsah pohybu v bedrových kĺboch, posilňovať sedacie svalstvo, ktoré stabilizuje bedrové kĺby v správnom postavení, čím sa vyvarujeme preťaženiu kolien, stabilizovať členky a postupne zvyšovať záťaž?…… nejaké ukážky, videa a podobne.

    Ďakujem
    Jozef