Bežecké kempy – čo od nich možno očakávať?

Možno ste už počuli o bežeckých kempoch, možno ste už uvažovali sa na nejakom zúčastniť, možno ste sa na niektorom dokonca zúčastnili. Keďže na Slovensku je bežecký kemp relatívne novou aktivitou, beh.sk sa rozhodol pozrieť bližšie na to, čo taký kemp ponúka rekreačnému bežcovi.

Behá chvalabohu stále viac a viac ľudí. Každým ročníkom rastú počty bežcov na asi každom, aspoň slušne organizovanom podujatí. Hlavne je to však viditeľné na najväčších behoch typu Medzinárodný Maratón Mieru, ČSOB Bratislava marathon, Národný beh Devín Bratislava a niektorých ďalších. Veľa bežcov sa na týchto pretekoch zúčastňuje pravidelne, často si snažia vylepšiť svoj „minuloročný“ čas. Trénujú sami, podľa toho, čo si prečítajú na internete, niektorí vyhľadajú trénera, ktorý ich odborne vedie nejaký čas.

V poslednej dobe sa ponuka rozširuje aj o možnosť zúčastniť sa na niekoľkodňovom sústredení, alebo ak chcete bežeckom kempe, kde sa rekreačný bežec dozvie veľa o behaní a v praktických ukážkach uvidí akým spôsobom svoju bežeckú prípravu ďalej rozvíjať.

V nedávnej minulosti sa pokúšali viacerí zorganizovať bežecký kemp na Slovensku so striedavými úspechmi. Podarilo sa to v minulom roku ľudom okolo Bratislavského maratónu a skupine trénerov z Run For Fun sa to darí už tretím rokom a preto sme vyspovedali jedného z nich, Jozefa Pelikána (slovenský reprezentant v behu na 1500m, 1DSC_0031 (2)účastník nedávnych halových ME).

Čo si máme predstaviť pod pojmom Bežecký kemp?

Bežecký kemp je niekoľkodňový pobyt spravidla v peknom horskom prostredí, zameraný na behanie, bežecký tréning a veci s tým súvisiace. To znamená aj regeneráciu, špeciálne cvičenia a doplnkové aktivity, akou je napr. turistika.

Pre koho sú kempy určené?

To závisí od organizátora. Keďže my máme na kempe vždy piatich trénerov, organizujeme ich pre celé spektrum výkonnosti bežcov. Vždy na začiatku, po úvodnom rozhovore a tréningu ich zaradíme do skupín podľa výkonnosti a bežeckých skúseností, a následne kemp absolvujú v týchto skupinách. Tréningy sa tvoria pre každú skupinu zvlášť a prispôsobujú sa konkrétnej výkonnostnej úrovni.

Takže ho zvládne aj úplný začiatočník?

Určite náš kemp zvládne každý. Nejde totiž o to, za pár dní nabehať kvantum kilometrov, ale ukázať účastníkom typy tréningov a cvičení v praxi. Teda napr. intervalový tréning absolvujú všetky skupiny, ale každá ho má inej náročnosti. Účastníci odchádzajú domov fyzicky unavení, ale zďaleka nie preťažení. Každý deň sa všetkých pýtame ako sa cítia, či to nie je pre nich veľa. V prípade, že niekto pociťuje neprimernú únavu, prispôsobíme nasledovnú tréningovú jednotku situácii.

Čo sa na kempe robí?

Opäť závisí od toho, čo ten ktorý organizátor ponúka v programe. Bývajú tam samozrejme bežecké tréningy rôzneho druhu od súvislých behov, intervalových tréningov, fartlekov, ďalej sa robia ukážky bežeckej abecedy, rozcvičky, špeciálnych posilňovacích a uvoľňovacích cvikov. Keďže výkonnosť stúpa počas regenerácie, dbáme aj na túto časť tréningového procesu a zaraďujeme wellness aktivity.

Hovoril si o tréningoch, dozviem sa tam niečo aj z teórie?

U nás áno, spravidla opäť poviem, že závisí od organizátora. Na kempe Run For Fun je takmer každý večer teoretická príprava. Časť robíme my, na niektoré si pozývame externých odborníkov. V minulosti sme mali prezentácie o bežeckej obuvi, športtesteroch alebo o pitnom režime.

Zatiaľ veľká ponuka nie je, ale aj tak, podľa čoho si vybrať ten správny kemp?

Je pravda, že na Slovensku sme ešte na úplnom začiatku, ľudia sa behom začínajú serióznejšie zaoberať. Trochu viac sa deje v Čechách, ale ani tam nie sú v kempoch oveľa ďalej.

Ak by som si ja vyberal s kým pôjdem na kemp, tak by ma v prvom rade zaujímalo, kto ho robí. To znamená kvalifikácia trénera a skúsenosť s organizáciou tréningu a pobytov bežcov rôznej/danej výkonnosti. Nie je to len o tom, zobrať ľudí na kemp do hotela, treba im zabezpečiť kvalitnú tréningovú aktivitu počas celého pobytu. Potom by som sa zaujímal o program, detaily náplne sú dôležité. Že bude tréning doobeda a poobede mi veľa nepovie. Tretia dôležitá vec podľa mňa je miesto konania, aj najlepší tréner v zlom hoteli a prostredí nevhodnom na behanie nepomôže zamedziť zlému pocitu z kempu.

Máte na slovenské pomery slušné skúsenosti z organizáciou kempov, aká je reakcia ľudí, ktorí ho absolvovali?

V júni pripravujeme už piaty kemp, na poslednom sme mali 40 ľudí. Veľa našich účastníkov prizná, že úplne nevie, do čoho ide. Bolo to tak asi u všetkých zúčastnených pri našom prvom kempe, ktorý sme organizovali v roku 2013. Zatiaľ sme ale nemali nikoho, kto by bol sklamaný, ak tak iba niektorí účastníci kratšej verzie a to z toho, že to tak rýchlo utieklo 🙂 Niektorí sa na kempy vracajú a berú to ako aktívnu dovolenku v príjemnom prostredí a s ľuďmi podobnej „krvnej skupiny“. Za všetko hovorí fakt, že tréning posledný deň ešte pred raňajkami, t.j. o 7:30, zatiaľ nikto nevynechal a zvyčajne nečakáme viac ako päť minút, kým príde posledný.

Ďakujem za rozhovor a prajeme veľa úspechov aj v Tvojej osobnej bežeckej kariére.

Aj ja veľmi pekne ďakujem a želám beh.sk a jeho priaznivcom veľa nabehaných kilometrov v pevnom zdraví.

Komentáre 2

  1. Mozete mi prosim napisat termin bezeckeho kempu? Dakujem Gitka

    1. Gitka, dakujeme za zaujem, najblizsi mame 25-27.5. ale je uz plny. Ak by sa uvolnili miesto, ozvem sa.

      Lubo Hrcka, runforfun.sk