Nízkotatranskú stíhačku 2015 zdramatizovali búrky

Počas uplynulého víkendu 18.-19.júla 2015 sa konal 6. ročník pretekov v horskom behu Nízkotatranská stíhačka.

V polovici pretekov došlo kvôli rozsiahlej búrkovej činnosti nad hrebeňom Nízkych Tatier k zastaveniu pretekov na 3h 17 min. Pretekári museli počkať na kontrolnom stanovišti Čertovica, resp. na chate M.R.Štefánika pod Ďumbierom. Aj napriek sťaženým podmienkam v teréne sa pretekári hravo zmestili do limitu 26 hodín.

Najrýchlejšie hrebeň Nízkych Tatier prebehla česká dvojica Petr Žákovský – Stanislav Najvert. Trasu prešli za 16 hodín, 6 minút. Len o 4 minúty neskôr dobehli minuloroční víťazi, Zbyněk Cypra – Tomáš Svoboda. Na treťom mieste sa umiestnili – Ivan Mudroň – Martin Markech s odstupom 11 minút na víťazov. Ivan Mudroň sa umiestnil na niektorom z prvých troch miest tretí rok po sebe.

V kategórii zmiešaných družstiev zvíťazila slovenská dvojica Silvia Petrjanošová – Linda Beniačová. Silvia má za posledné tri roky na konte dvakrát prvé a raz druhé miesto. Celkový čas: 19h 12min. Na druhom mieste sa umiestnili Denisa Šulcová a Tomáš Kačmarčík, celkový čas 20h 2min. Tretia bola dvojica Zuzana Alexanderčíková – Marek Prachar, hrebeň prešli za 23h 25min.

Nízkotatranská stíhačka sú najťažšie vytrvalostné preteky dvojíc v horskom behu na Slovensku. Sú extrémne náročné – pretekári musia nonstop v limite 26 hodín prejsť 100 km vzdialenosť hrebeňom Nízkych Tatier. Celkové stúpanie je 5280 m. V tomto ročníku štartovali pretekári zo Slovenska, Poľska, Českej republiky a Francúzska. NTS je zaradená medzi kvalifikačné preteky pre Ultra-Trail du Mont Blanc, najznamejší ultra-trail maratón na svete.

Preteky organizujú: internetový magazín Hiking.sk a OZ Slovak Ultra Trail.

Ďalšie podrobnosti o pretekoch a ďalšie fotografie nájdete na stránke podujatia (http://stihacka.hiking.sk) a taktiež na Facebooku (http://www.facebook.com/NTstihacka).