Nádherná, ale náročná premiéra Běhej Lesy na Bílé

Výjezd lanovkou, výhledy na Lysou horu, náročné trailové úseky nahoru a dolů. Taková byla premiéra seriálu Běhej Lesy v Bílé Beskydech, která téměř 600 závodníkům přichystala horké počasí.

Nádherná, ale náročná premiéra Běhej Lesy na Bílé – Běhej Lesy
Na dlouhé trati byl mezi muži nejrychlejší domácí Jakub Mocek, mezi ženami Iveta Fořtová.

Horké počasí dnes žádnému běžci nezabránilo zúčastnit se už třetího závodu Běhej Lesy, tentokrát v Bílé. Závod již tradičně začínal dětským závodem, který měl dvě zcela odlišné varianty. Kratší trasa, kterou absolvovali ti nejmenší běžci, vedla pouze po rovném povrchu. Starší běžci si však užili většího dobrodružství a čekal na ně výběh do kopce na sjezdovku a následný prudší seběh. Oproti předchozím závodům si malí závodníci užili lesa naplno.

Unikátní zážitek čekal na dospělé závodníky, kteří kromě jízdy lanovkou zažili i netradiční formu startu. Už pod sjezdovkou se řadili do čtveřic tak, jak to znají lyžaři ze Skiareálu Bílá v zimě. Závod odstartovali Ing. Radovan Srba, obchodní ředitel Lesy ČR a starosta obce Bílá Ing. Karel Matula. Výstřel z pistole však neznamenal začátek měření času závodníků. Ten na ně čekal až na samém vrcholu sjezdovky, kde se závodníci mohli pokochat výhledem na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd Lysou horu a dokonce i slovenské Roháče a Malou Fatru.

Docházelo tak k napínavým situacím, kdy se v cíli objevili závodníci, kteří automaticky nemuseli brát hned zlato. Přesně to se stalo u žen na krátké trati, kdy jako první doběhla Adéla Stráská, vítězka závodu Běhej Lesy Karlštejn. Jitka Kramolišová a Edita Neubauerová ale zaběhly tento úsek rychleji. Jitka s časem 51:57 si doběhla pro zlato a Edita brala s více než minutovou ztrátou na vítězku stříbro. Adéla Stráská se tak posunula na konečné třetí místo.

U mužů to bylo hned jasné. Bratři Dan a Andrej Fialovi se objevili v cílové rovince jako první, i když prý vyráželi mezi posledními. S časy 41:04 a 42:55 brali první a druhé místo. Mladší sedmnáctiletý Andrej vyhrál první místo ve své kategorii už v Lednici, a tak tentokrát přenechal triumf staršímu Danovi, který v prostředí Lednicko-valtického areálu nemohl kvůli zranění startovat. „Nějak jsem špatně došlápl a nemohl jsem vůbec chodit, takže mě mrzí, že jsem v Lednici nemohl být. Ale o to víc jsem si užil závod tady v Bílé. Měkký povrch je skvělý. Normálně běhám kratší tratě, nejčastěji na 1500 metrů. Takže tento závod beru jako zpestření,“ řekl v cíli vítěz krátké trati.

Na delší trati jsme si na vítěze museli chvíli počkat. U mužů si pro zlato doběhl Jakub Mocek s časem 01:24:00. Stříbrný Oldřich Kokošek doběhl s minutovou ztrátou a Mara Causidis bral bronz. Ženská vítězka Iveta Fořtová všem soupeřkám utekla. 20 kilometrů dokázala uběhnout za čas 01:34:56 a druhou Marcelu Hlouškovou nechala šest minut za sebou. Třetí doběhla Veronika Hůlová. A jak si závod vítězka Iveta Fořtová užila? „Trať byla opravdu náročná, jak výběhy, tak i seběhy. Vyhledávám radši závody v přírodě a ne tak masové, což právě většinou bývají ty silniční. Moc se mi líbí, jak je seriál Běhej Lesy organizován. Chtěla bych si vyzkoušet i ČEZ Jizerskou 50 RUN a zkusím rovnou tu padesátikilometrovou trasu. To bude určitě velká výzva,“ radovala se vítězka delší trati.

Seriál Běhej Lesy zakončí právě běžecká varianta legendárního závodu v běhu na lyžích ČEZ Jizerská 50. Už 5. září si vyzkouší běžci poprvé 50 kilometrovou trasu. Čekají je ale i trasy na 23 a 12 kilometrů. Nejvýhodnější registrace končí 15. srpna.