Na stropkovských behoch dominovali T. Sahajda a R. Bak

Jedno z najstarších športových podujatí v regióne má za sebou 36. pokračovanie. Na uplynulom ročníku Stropkovskej dvadsiatky a Stropkovskej desiatky sa zúčastnilo spolu 110 pretekárov.

Čo je potešujúce, na štart oboch behov sa postavilo 25 Stropkovčanov, čo je najviac v histórii podujatí. Doteraz najvyšší počet domácich, dvadsať, bežalo z Tokajíka do Stropkova  v roku 1985.

Organizátorom prialo počasie, keď napriek predpovediam sa Stropkovu vyhli búrkové mračná a na štartujúcich tak čakala dobre pripravená polmaratónska, resp. 10-kilometrová trasa z Námestia SNP do Bukoviec (Desiatka do Chotče) a späť. Bežcom však počasie príliš nevyhovovalo. Jasné slnko a čerstvý protivietor nebola ideálna kombinácia na osobné rekordy a mnohí sa na trati vytrápili. Polmaratón s prehľadom vyhral Tibor Sahajda časom tesne pod 1:15 hod. Vlani bol o sedem minút rýchlejší a aj v cieli bolo badateľné, že má za sebou náročné preteky. Druhý skončil Adrián Vavrek z Dulovej Vsi, tretí Michal Ivančo z Banského. Medzi ženami dominovala Beáta Seligová z Košíc. Zo Stropkovčanov najlepšie dobehol Ján Polončák. Zaujímavosťou je pozoruhodný výkon domáceho Jozefa Kimáka, ktorý 21,1 km absolvoval naboso vo výbornom čase 1:43:47.

Víťazstvo na desaťkilometrovej trati vybojoval Roman Bak z Vranova, pred dvojicou Poliakov Mateuszom Haczelom a Kamilom Skibom. Zo Stropkovčanov dobehol ako prvý Roman Popik, ženskú kategóriu vyhrala domáca Zuzana Iľovová. Organizátori hodnotia uplynulý ročník oboch behov ako vydarený, aj keď oproti vlaňajšku zaznamenali mierny pokles bežcov. „Bolo to spôsobené aj tým, že v rovnakom termíne sa konali dve významné bežecké podujatia v Bratislave a Prahe, kde každoročne štartuje mnoho bežcov aj z východného Slovenska. Na druhej strane je potešujúce, že sme prekonali historický rekord účasti domácich. Na štart sa ich postavilo 26 a verím, že v budúcom roku nás tu bude ešte viac. Celkovo som s pretekmi veľmi spokojný. Veď ešte pred pár rokmi boli odsúdené na zánik a v živej pamäti mám svoju prvú Dvadsiatku v roku 2011 s cieľom na futbalovom štadióne, kde 29 bežcov dobiehalo bez akéhokoľvek záujmu verejnosti. Dnes máme za sebou podujatie, ktoré má okrem športového aj spoločenský rozmer. Výťažok zo štartovného od domácich putuje na dobročinné účely pre domček a čo nás takisto teší, že do detského behu pre mamičku sa nám tohto roku zapojilo vyše 70 detí so svojimi rodičmi, čo bolo nad očakávanie,“ zhrnul nedeľné bežecké podujatia v Stropkove predseda Klubu bežcov Štefan Kmiť.