Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary má rekordní hattrick

TS: 23.5.2015 – Třikrát se přepisují rekordy Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Elijah Serem doběhl v čele keňského kvarteta a o 20 vteřin vylepšil rekord závodu.

Od vedoucí skupiny se odpoutal čtyři kilometry před cílem závodu, který poté zhodnotil jako svůj největší úspěch v kariéře. Zvítězil v čase 1:01:01. V závodě žen dominovala Etiopanka Mulu Seboka, když rekordní čas Francouzky Daunay z loňského roku překonala o šest sekund. Do třetice se o rekordní zápis nejlepšího Čecha závodu zasloužil výkonem 1:07:18 Jan Kreisinger. Mezi českými ženami zvítězila Petra Kamínková za 1:19:06.

Po startu se na čele utvořila skupinka osmi afrických vytrvalců. Na desátém kilometru se zúžila na čtveřici. Tempo udával v první polovině Nicholas Kipkemboi, první pětku zvládli běžci v tempu 2:51/km. Vysoké tempo běžci drželi i v další části závodu, Kipkemboie se držel Elijah Serem. V úseku mezi 17. a 18. kilometrem našel dostatek sil na další zrychlení a cílem proběhl s úsměvem. „Říkal jsem si, že je to jen na mě. Běželi jsme na rekord závodu a cítil jsem se silný, kdyby nefoukal vítr, dalo se běžet o půlminutku rychleji,“ řekl v cíli vítězný Serem. Nicholas Kipkemboi doběhl o 12 vteřin později, Bernad Bett zaostal za vítězem o 21 vteřin.

Patnáctý kilometr se ukázal jako rozhodující v závodě žen. Tam se od soupeřek odpoutala etiopská běžkyně Mulu Seboka. Cílem proběhla v čase 1:09:11 a vytvořila nový rekord závodu. „Běhám maratony a těžila jsem ze síly, kterou mi dává maratonský trénink. Na patnáctém kilometru jsem měla dostatek sil na zrychlení,“ uvedla Seboka, která se chystá i na půlmaraton do Olomouce. Druhá Keňanka Linah Cheruto dosáhla času 1:10:22, na třetím místě závod dokončila Eunice Chumba z Bahrajnu (1:10:59).

Mezi českými muži byl papírovým favoritem třicetiletý Jan Kreisinger, držitel nejrychlejšího letošního domácího půlmaratonského času. Roli favorita s přehledem potvrdil, druhému Jiřímu Homoláčovi nadělil v cíli více než jednu a půl minuty.

„Zprvu se běželo svižně a do kopce. Myslel jsem si, že to nevydržím. Pak jsem se však najednou ocitl sám. Po 15. kilometru jsem již zvolnil, hlídal si vítězství a vyzkoušel si maratonské tempo,“ uvedl Kreisinger, který se chystá na podzimní maraton do Berlína.

V souboji o prvenství mezi českými ženami se očekával tradiční souboj dvou veteránek, téměř domácí, sokolovské Ivany Sekyrové s olomouckou Petrou Kamínkovou. Čas 1:18:35 z letošního pardubického půlmaratonu favorizoval Sekyrovou. Překvapivě však závod více sedl Kamínkové, která cílem proběhla v čase 1:19:06.

„Jsem velice šťastná. Rozběhla jsem závod s Ivanou, a to bylo dobře. Pak tempo trochu opadlo, tak jsem doběhla běžce před námi. Ukázalo se však, že je to člen štafety a já zůstala sama.  Tak jsem doběhla africkou běžkyni přede mnou, a tak jsem se propracovala k prvenství mezi českými ženami,“ radovala se v cíli Kamínková.

Mezi evropskými závodníky byl v cíli nejrychleji Ital Jamal Chatbi (1:05:18), v ženách Olenma Kotovska z Ukrajiny (1:13:15).

Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se zúčastnilo přes pět tisíc běžců, z toho si pohodový dm rodinný běh si vychutnalo šestnáct stovek běžeckých nadšenců.

Tradiční účastník půlmaratonů RunCzech běžecké ligy, známý kardiolog Jan Pirk závod zvládl v čase 1:45:37, primátor Karlových varů Petr Kulhánek za 1:33:41. Ultramaratonec René Kujan, který doběhl na půlmaraton do Karlových Varů z Kralup nad Vltavou, jej zvládl v rámci charitativního projektu Kralupy – Start – Cíl za 1:45:19.

V ostře sledovaném souboji štafet karlovarských volejbalistů a hokejistů si lépe vedli volejbalisté. Pokud dodrží obě štafety předzávodní „hec“, čeká teď hokejisty tvrdý trénink, který jim připraví volejbalisté.

Závod byl vodičskou derniérou dlouholetého „pacemakera“ kondičních běžců, ultravytrvalce Miloše Škorpila. Po patnácti letech, kdy při závodech RunCzech běžecké ligy pomáhal začínajícím hobíkům udržovat plánované tempo, se loučil stylově ve skotské sukni s časem 5:00:00 na praporku, jímž byli označeni vodiči.